Dzień Niepodległości w Międzyzdrojach

Tradycyjnie, jak co roku w dniu 11 listopada międzyzdrojanie świętowali Narodowe Święto Niepodległości. Na placu Stefana Kardynała Wyszyńskiego zgromadzili się przedstawiciele instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń, władz samorządowych, partii politycznych, placówek oświaty i kultury, spółek, firm, zakładów, mieszkańcy Międzyzdrojów oraz turyści, by uczcić 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszyscy obecni przy dźwiękach pieśni patriotycznych otrzymali biało-czerwone chorągiewki oraz przygotowane przez uczniów szkół kotyliony. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Przy pomniku zaprezentowały się poczty sztandarowe, różne delegacje, od najmłodszych przedszkolaków po weteranów wojskowych, złożyło kwiaty przy pomniku Marynarza.


Uroczystości patriotyczne i inne wydarzenia towarzyszące, tak w tym roku w Międzyzdrojach świętowaliśmy Dzień Niepodległości. Obchody  rozpoczęliśmy o godz. 11:45 przy kamieniu pamięci  „Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów. Tradycyjna msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez księdza proboszcza Mariana Wittlieba,  rozpoczęła się o godz.12:00 uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. W ten sposób dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Kolejna część uroczystości patriotycznych odbyła się o godz. 13:45 pod pomnikiem Marynarza i przebiegała zgodnie z procedurami ceremoniału wojskowego. Ceremonię pod pomnikiem Marynarza  poprowadzili: Krzysztof Szlaski, Alina Poskart oraz por. Kamil Chorążyczewski, o wartę honorową zadbał kmdr. por. Roman Jadanowski wraz z żołnierzami  8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oraz harcerze X szczepu „Gniazdo” Związku Harcerstwa Polskiego w Międzyzdrojach. 

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Przy pomniku zaprezentowały się poczty sztandarowe. Liczne delegacje przedstawicieli instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń, władz samorządowych, partii politycznych, placówek oświaty i kultury, spółek oraz firm, złożyły symboliczne wiązanki kwiatów. Odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Po zakończeniu ceremoniału wszyscy uczestnicy przemaszerowali ulicami do amfiteatru miejskiego, na Piknik Niepodległości. To nowa propozycja towarzysząca obchodom Święta Niepodległości zaproponowana przez władze samorządowe mieszkańcom Międzyzdrojów oraz przebywającym w naszym mieście turystom. Pożywną grochówkę z kotła serwowali strażacy z OSP Międzyzdroje, zespół „Bryza” przygotował znane pieśni patriotyczne, które można było wspólnie zaśpiewać, dzięki tekstom, które specjalnie na tę okazję zostały przygotowane. Obecne na imprezie rodziny z dziećmi wzięły wspólnie udział w przygotowanych konkursach z nagrodami. Niemały uśmiech na twarzach uczestników wzbudził konkurs „na  wąsy Piłsudskiego”. Miłym zakończeniem dnia był bezpłatny seans filmowy o godz. 18:00 w kinie EVA . Mieszkańcy Gminy Międzyzdroje zobaczyli film pt. „Piłsudski”.  Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie i obecność podczas Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach. 

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje 

21 komentarzy “Dzień Niepodległości w Międzyzdrojach”
  1. Dzień Strażaka lepiej był zorganizowany nie ujmując powagi obecnego święta a byłem i wtedy i teraz .pozdrowienia dla strażaków.

    Grzegorz z POZNANIA

    • Anna do Grzegorz

      Ja nie byłam w Międzyzdrojach w Dniu Święta Niepodległości , jednak po obejrzeniu zdjęć uważam , że obchody miały uroczysty podniosły charakter. PS. Może Ty podobnie jak Janusz nie załapałeś się na grochówkę ???

  2. Obchody Święta Niepodległości w Międzyzdrojach miały charakter bardzo dostojny , co można wyczytać z zamieszczonych fotografii.

  3. A co wy tak jesteście za burmistrzem masz rację Januszku niestety głosowałem na niego oj jak bardzo się pomyliłem oj jak bardzo??? więcej nie zrobię takiego błędu.A szkoda że wybory nie są co roku?albo chociaż co dwa lata.

  4. Szkoda większość Polaków prrzeszło obojętnie

  5. Byłem 15,45 grochówki zabrakło nawet dla bezdomnych , piszesz jako jarosław k i popierasz partie z 1933

    • Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o 11:45 przy kamieniu pamięci , a Ty zacząłeś świętować o 15:45 przy kotle grochówki patrioto ???

  6. Międzyzdrojanin

    Dlaczego strażnik miejski w poczcie urzędu miasta ma zwykły codzienny mundur a nie galowy? Przecież ta czapka z daszkiem to totalny brak szacunku dla święta jakim jest 11 listopada!

  7. Przecież to JANUSZ! i wszystko w temacie?

  8. Wstyd i żenada burmistrz jak potrzebował głosów był na każdym kiblu i obiecywał że będzie z ludźmi, 11.11.amfiteatr bez władz miasta grochówka wystarczyła na45 minut nawet bezdomni nie zjedli ciepłego posiłku którzy są ciekawą wizytówką miasta ci sami od kilku lat , obchody święta jak za komuny brak inwencji władza jak zwykle żre i chleje za kase mieszkańców , szkoda że niema wyborów raz w roku.

    • Januszku, grochówka była do godz 16.30
      Trzeba było nie przychodzić o 17.00 pan burmistrz był z rodziną.Nie słuchaj tych , co nie byli.

  9. BRAWO BRAWO DZIADEK ??? JESTEŚ SUPER?????

    • Byłem 15,45 grochówki nie było , burmistrz był ale niewidzialny ,kogo oszukujecie osiem osób pod sceną super impreza.

      • GROCHÓWKI NIE BYŁO!!!!BURMISTRZ BYŁ NIEWIDZIALNY HA HA SCENY NIE BYŁO ,BRYZY NIE BYŁO TYLKO JANUSZ BYŁ W PRÓŻNI !!!!

      • do Anonim 12 11 2019 g 21.30
        Pogoda bezdeszczowa ale było bardzo zimno i wietrznie. Rodziny z dziećmi udały się do domów dość wcześnie jak i osoby ubrane odświętnie bez płaszczy zimowych i butów. Proponuję w przyszłym roku występy artystyczne przenieść do MDK. Grochówka pyszna, kociołek opalany drewnem i dający super aromat polowej zupie może być na zewnątrz.

  10. I tu się pan Czesław myli,pisiory brały udział w swięcie Niepodległości w Międzyzdrojach.Nawet ku pana pewnie zdziwieniu złozono została wiązanka kwiatow. Nieładnie tak kłamać.

  11. RATOWAĆ STOLICĘ POLSKI 12.11.2019r.

    Wreszcie wyszło szydło na ulicę
    Już wiemy co napadło na naszą Stolicę
    Cofam wszystkie nieprzychylne słowa
    Dziś widzę to miasto, tak jakby od nowa.

    Zmienia się wizja i zmienia się zdanie
    Dlaczego zagościło w nim to opętanie
    Wrogość do polskości, plucie na świętości
    Ważne LGBT ciągle dla tych gości.

    Otóż, jak podaje niezależna prasa
    Na Warszawę naszą, spadła nieszczęść masa
    Barszcz Sosnowskiego, latające kleszcze
    Super bakteria w szpitalach i siostry godlewskie.

    Możesz sobie myśleć, co tam sobie chcesz
    Dziś chaszyszem targówka, zwie się świńska wesz
    I ta pindyrynda, co wyszła z gomory
    W Warszawie zamienia ludzi na potwory.

    Przepraszam, ale to nie moje słowa
    Takie wiadomości ma gazeta i to nie brukowa
    W niej zawarto informacji wiele
    Jak opętało warszawiaków to cygańskie ziele.

    Dlatego z litością na stolicę patrzcie
    Zle nie oceniajcie, na chorobę zwarzcie
    Może jeszcze z tego się w końcu wyliże
    Na razie omijajcie, zalecam nie jeździć w pobliże.

    DZIADEK

  12. NIEPODLEGŁOŚĆ

    Wywieszam flagę, bo tak wypada
    Dziś jedenasty jest listopada
    Z dumą spoglądam na inne domy
    I stwierdzam przykrość, nie zaskoczony,
    Że nie świętuje moja dzielnica
    Patriotyzm ludzi tu nie zachwyca
    Choć Świnoujście jest przygraniczne
    Inne wartości ma swe dziedziczne.

    Jednak postawię dzisiaj na swoje
    Poszukam Polski, gdzie Międzyzdroje
    Niby tak blisko a jaka zmiana
    Tu na mszy Polskość jest wychwalana,
    Miasto się cieszy, ludzie się bawią
    Boga i kraj swój, głośno dziś sławią.
    Patrzę, w Przytorze święto powraca
    Niestety , to tylko sąsiad ma kaca.

  13. A ty chłopczyku nawet dzisiaj musisz krytykować to już chyba wiadomo z jakiej partii jesteś SZKODA MI CIEBIE NAPRAWDĘ SMUTNY CZŁOWIECZEK?

  14. I można spokojnie bez rac i zadymy świętować widać można no ale dlatego że nie ma pisiorów