Tunel w Świnoujściu: Nowa era dla Międzyzdrojów

48
50996
fot. tunel-swinoujscie.pl

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie długo wyczekiwanego tunelu pod Świną w Świnoujściu, który przyniesie znaczące korzyści dla mieszkańców i turystów z Międzyzdrojów. Prawdopodobnie, dnia 23 czerwca 2023 roku rozpocznie się nowa era połączeń, otwierając drzwi do łatwiejszego i bardziej efektywnego podróżowania między tymi dwoma nadmorskimi miejscowościami.

Tunel pod Świną jest nie tylko imponującym inżynierskim osiągnięciem, ale także rozwiązaniem, które przyniesie szereg pozytywnych skutków dla Międzyzdrojów. Oto kilka kluczowych korzyści wynikających z otwarcia tego tunelu:

1. Skrócenie czasu podróży:
Otwarcie tunelu skróci czas podróży między Międzyzdrojami a Świnoujściem, eliminując konieczność korzystania z promów lub objazdów. Mieszkańcy i turyści będą mogli szybko i wygodnie przemieszczać się między tymi dwoma miejscowościami, oszczędzając cenny czas i eliminując utrapienie związane z oczekiwaniem na przeprawę promową.

2. Wzrost atrakcyjności turystycznej:
Otwarcie tunelu pod Świną przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Międzyzdrojów. Będzie to udogodnienie dla turystów, którzy chcą eksplorować różne miejsca nadmorskie i cieszyć się ich urokami. Łatwiejszy dostęp do Świnoujścia umożliwi odkrywanie nowych atrakcji, takich jak plaże, promenady, zabytki i kulturalne wydarzenia, które przyciągają turystów z całego kraju.

3. Rozwój gospodarczy:
Otwarcie tunelu pod Świną wpłynie również na rozwój gospodarczy Międzyzdrojów. Ułatwiony dostęp do sąsiedniego miasta przyczyni się do większej wymiany handlowej, rozwoju biznesu i powstania nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy będą mieli większe możliwości ekonomiczne, co przyczyni się do wzrostu lokalnej gospodarki.

fot. tunel-swinoujscie.pl

4. Zwiększenie mobilności:
Otwarcie tunelu pod Świną umożliwi mieszkańcom Międzyzdrojów łatwiejszy dostęp do różnych usług i udogodnień dostępnych w Świnoujściu. Będą mieli możliwość korzystania z dodatkowych sklepów, restauracji, usług medycznych i kulturalnych wydarzeń, które mogą być bardziej dostępne w sąsiednim mieście.

5. Zwiększenie możliwości rekreacyjnych:
Otwarcie tunelu pod Świną otworzy nowe możliwości rekreacyjne dla mieszkańców Międzyzdrojów. Będą mieli łatwiejszy dostęp do różnych miejsc do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, sporty motorowodne, kajakarstwo czy windsurfing, które są popularne w okolicach Świnoujścia.

6. Współpraca międzymiastowa:
Otwarcie tunelu pod Świną stworzy nowe możliwości współpracy między Międzyzdrojami a Świnoujściem w dziedzinie kulturalnej, sportowej i gospodarczej. Mieszkańcy i przedsiębiorcy z obu miast będą mogli nawiązywać większą współpracę i wymieniać się doświadczeniami, co przyczyni się do wzrostu lokalnej wspólnoty i rozwoju.

7. Poszerzenie oferty kulturalnej i rozrywkowej:
Dzięki łatwiejszemu dostępowi do Świnoujścia, mieszkańcy Międzyzdrojów będą mieli większy wybór w zakresie atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Koncerty, wystawy, festiwale i inne wydarzenia kulturalne organizowane w Świnoujściu mogą być teraz łatwo dostępne dla mieszkańców Międzyzdrojów, poszerzając ich możliwości spędzania wolnego czasu.

8. Wzrost wartości nieruchomości:
Otwarcie tunelu pod Świną może przyczynić się do wzrostu wartości nieruchomości w Międzyzdrojach. Łatwiejszy dostęp do Świnoujścia, które jest większym miastem i oferuje więcej usług i udogodnień, może sprawić, że nieruchomości w Międzyzdrojach staną się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

9. Zwiększenie dostępności służby zdrowia:
Otwarcie tunelu pozwoli na szybszy dostęp do placówek medycznych znajdujących się w Świnoujściu. Pacjenci z Międzyzdrojów będą mieli możliwość skorzystania z większej liczby specjalistów oraz zaawansowanych usług medycznych, co może przyczynić się do poprawy opieki zdrowotnej w regionie.

Korzyści pokazują, że otwarcie tunelu pod Świną przyniesie wiele pozytywnych efektów dla Międzyzdrojów. Miasto może się spodziewać większej mobilności, poprawy jakości życia mieszkańców, rozwinięcia turystyki i gospodarki, a także wzmocnienia więzi z sąsiednimi miejscowościami.

Należy jednak pamiętać, że wraz z otwarciem tunelu pod Świną pojawiają się pewne wyzwania i odpowiedzialności. Właściwe zarządzanie ruchem drogowym oraz świadomość bezpieczeństwa są niezwykle istotne. Wprowadzone zostaną środki kontrolne i systemy monitoringu, aby zapewnić płynność ruchu i minimalizować ryzyko wypadków.

Międzyzdroje przygotowują się na przyjęcie nowej fali turystów i podróżnych po otwarciu tunelu. Władze naszego miasta współpracują z odpowiednimi służbami i organizacjami, aby zapewnić sprawną organizację ruchu, dobrą i nową komunikację oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników tunelu.

Otwarcie tunelu pod Świną stanowi wielki krok naprzód dla Międzyzdrojów i ich połączenia z sąsiednimi miejscowościami (także w Niemczech). To rozwiązanie, które przyniesie liczne korzyści dla mieszkańców, turystów i lokalnej gospodarki. Z niecierpliwością oczekujemy 23 czerwca 2023 roku, kiedy to tunel zostanie oficjalnie otwarty i rozpocznie nową erę dla Międzyzdrojów.

48 KOMENTARZE

 1. Smutne, ile negatywnosci tutaj w kommentarzach.
  Ja bym sie cieszyl, mieszkajac tam, ze mam nowa opcje szybko i niezaleznie od sezonu lub godziny przejechac albo z DE/Swinoujscia albo do DE/Swinouscia.
  Gdybym byl uzalezniony od tranzytu ze wzgledu na moja codzienna prace, to nie moge sobie wyobrazic nawed, jaka to musi byc ulga codzienna.

  Taak… niemcy narzekaja…. chociarz oni tez moga z tego korzystac.
  Pojedzcie od czasu do czasu na druga strone, badzcie kulturalni i korzystajcie rownierz z niemieckiej strony.

  Ten (prawie) zakonczony projekt wielki jest WIN-WIN dla obu stron. Czekam tak jak wy na zakonczenie budowy drogi od tunelu do Wolina.

  Ale i tak ta budowa wszystkiego u was leci w snakomitym tempie.
  W DE, tym kraju gdzie mieszkam od 81 roku to jest raczej czarna magia.

  Ale potrzeba jeszte troche inwestycij po obu stronach, aby to wszystko plynnie i doskonale funktionowalo.

 2. Witam, nie jestem ze Świnoujścia ale byłem kiedyś w tym mieście i przeprawa dla mnie promem to była atrakcja turystyczna. Tunel jest potrzebny i nie ważne kto dał pieniądze ( na pewno nie załatwił ich Tusk bo niemiał guzików 🙂 ) A wy nie dajcie się skłócić bo nie warto jesteśmy Polakami i musimy trzymać się razem a oni chcą nas podzielić i opiłować głowy. Pozdrawiam z Dolnego śląska.

 3. Dlaczego linia nr 10 nie będzie przejezdzac przez tunel???? Niektorzy radni zapewniali meiszkanców, ze bedzie inaczej. Tojak tunel pomoze starszym czy młodziezy w dostaniu sie do centrum? Dla Międzyzdrojan wszytsko zostanie po dawnemu. Czas podrozy sie jeszcze wydłuzy, bo promy będą rzadziej kursowały.

 4. nie przesadzałbym z tym tunelem dla dobra naszego miasta Międzyzdrojów bo pamiętam czasy kiedy to wlączono nasze miasto w jurysdykcję Swinoujścia i jak to się skończyło,wyjęte zostało z życiorysu prze ponad dekadę to była kompletna Degrengolada oczywiście pewne plusy będą jak chociażby łatwiejszy dojazd do miasta,szpitala czy do sklepów

 5. Jest dużo komentarzy od różnych ” madrych ” ludzi ale czytać się nie chce ilu jest tych debili. Taka jest prawda !!!

 6. Ta Platforma Obywatelska jest GENIALNA !!! Wybudowała gazoport w Swinoujściu, tunele na Zakopiance, Baltic Pipe, zaporę na granicy z Białorusią, przekop Mierzei Wiślanej a teraz Tunel pod Świną !!! GENIALNE !! Po prostu REWELACJA !!
  Dziękujemy Platformo ! Nigdy tego NIE ZAPOMNIMY ……..

  • Akurat jeśli chodzi o gazoport to PiS w zasadzie tylko przeciął wstęgę. Zawsze zastanawia mnie skąd się biorą te skrajności obojętnie w którą stronę. To ludzie budują, urzędnicy robotnicy inżynierowie co planują itp. Ludzie się składają na te inwestycje w podatkach. Politycy zwykle tylko przeszkadzają rozwalają to co zrobili poprzednicy. Organizują uroczyste otwarcie stępki pod prom np. potem ustawiają się do wstęgi do.orderow. Generalnie niewielu jest takich w polityce co wnoszą cos pozytywnego. Naogół naoùszczaja jednych fanatycznych zwolenników na drugich i z tego żyją.

   • Budowę gazoportu zainicjował prezydent Lech Kaczyński i premier Marcinkiewicz.

  • ma pan 150 % ,, racij ” zastanawiam sie jak tak malo kompeteni bez zadnej skutecznosci moga dokonac takich inewstycij.. sewetny komentaz i zart .dzieki

  • I słusznie, obecny rząd spija ,, śmietankę ” po poprzedniej władzy. Jednak w mentalności niektórych wyborców ważne jest ile trafi do kieszeni. Reszta się nie liczy. Przykre ale prawdziwe.

 7. Dzień Dobry, po komentarzach widać jak jesteśmy podzieleni. Głosujmy dolej na POPIS, a będzie lepiej. 😉 Dobre posunięcie z tunelem, uważam. Dziękuję i pozdrawiam

  • A co tu być podzielonym zawsze jest lepiej coś mieć niż nie mieć jak tunel a kto wybudował wiadomo przecież i kto nie chciał wybudować też wiadomo

 8. Komentarze piszą ludzie nie mający pojęcia o inwestycjach drogowych. Drogi typu atostrada, drogi S, drogi krajowe oraz większe tunele, estakady, ect. a także obwodnice miast – leżą w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podporządkowanej ministrowi infrastruktury oraz Premierowi. Niektóre z tych dróg są zgłaszane przez Rząd do zatwierdzenia przez Komisję
  Europejską i wtedy mają dofinansowanie z UE ale przeciętnie nie więcej niż 30% kosztów inwestycji. Resztę dopłaca rząd z kieszeni podatników z całej Polski, a nie z pieniędzy regionu czy samorządu.

  • Niedługo ogłoszą że tunel zbudował Tusk.Ludzie włączycie rozum..
   Po co pisać te niedorzecznosci
   Wstyd!!!Trzeba się cieszyć że wreszcie mieszkańcy Świnoujścia nie będą czekać w kilkugodzinnych kolejkach aby wyjechać z wyspy.Wreszcie obecny rząd to zrealizował.Koniec i kropka!!!

   • Bzdury piszesz . Mieszkańcy Świnoujścia maja własną przeprawę. Turyści wreszcie nie będą czekać godzinami żeby mic pojechać do Niemiec

   • Co ty będziesz unia dała 85 % , a miasto 15 %. Rząd picu nie dał ani 1 złotego. A nawet gdyby dał to i tak z naszych podatków. Idź synku do szkoły i przestań oglądać tych oszustów z tvpic. Pozdrawiam.

  • Jak już piszemy, piszmy fakty. Takie projekty przygotowuje i jest inwestorem GDDKiA, podlegający rządowi. Unia Europejska udziela pożyczki do 30% wartości. I tacy oblatano, mądrzy jak cała PO

 9. Od zawsze wiadomo że szybkie połączenia drogowe wpływają na rozwój regionu. Pytanie tylko dlaczego władze naszego państwa hamowały ten rozwój przez kilkadziesiąt lat.

 10. Jak jeszcze w obu miastach powstaną nowe tanie parkingi i zostanie zrobiona S3 to może któryś z tych punktów stanie się rzeczywistością inaczej tunel skróci tylko czas dojazdu i jeszcze szybszego powrotu

 11. Skąd ta informacja o 23.06? Przecież to medialna bzdura! Jestem gotów się założyć, że tunel w tym terminie nie zostanie otwarty.

 12. Ale ponaciągaliście… Jakie bzdury. To jest z korzyścią dla Świnoujścia. A już zwiększenie liczby specjalistów medycznych to hit… Hahaha

 13. Czy jest ktoś, kto straci na otwarciu tunelu? Oczywiście będzie to niemiecka firma Adler, która zarządza ruchem żeglugi przybrzeżnej poczynając od wyspy Uznam, a na Międzyzdrojach kończąc… Mam nadzieję, że nie spowoduje to rezygnacji tej firmy z opieki nad międzyzdrojskim molem. Zgadzam się z tym, że trasa autobusu nr 10 powinna zostać przedłużna do Swinoujścia ( na Uznam).

 14. Mam nadzieję, że nasi łaskawi włodarze wynegocjują rozszerzenie trasy o centrum Świnoujścia, i częstsze kursy linii nr 10 Komunikacji Autobusowej Świnoujście, tak aby czas podróży do sąsiedniego miasta przypadkiem się nie wydłużył. 😉
  No i parkingi, parkingi i jeszcze raz parkingi!

Napisz komentarz. Jeśli zamierzasz hejtować... nie pisz!

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj