VII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Międzyzdrojach

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”
 
Tak pisał o „Żołnierzach Wyklętych” Zbigniew Herbert. Przez lata byli oczerniani, oskarżani o największe zbrodnie. Komuniści zrobili naprawdę wiele, by w świadomości społecznej utrwalić negatywny obraz podziemia niepodległościowego. Zakończenie II wojny światowej przyniosło wolność i pokój wielu narodom.

Po wojnie Armia Krajowa została rozwiązana 19.01.1945 r., ale dla jej żołnierzy nie oznaczało to końca walki. Dla komunistów, stali się obok żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nieprzyjacielem numer jeden. Nie mieli szans na powrót do normalnego życia. W obecnych czasach dla upamiętnienia ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu wojny, każdego 1 marca (od 2010 r.) przywracana jest o nich pamięć w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w niedzielę, 3 marca 2019r., w Międzyzdrojach zorganizowana została VII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na terenie Golden Tulip Międzyzdroje Residence o godz. 11.30 rozpoczął się pierwszy bieg  „Młodego Wilczka” na dystansie 300 m, który był przygotowany specjalnie dla dzieci do lat 6. Drugi okolicznościowy zaczął się o godz. 12.00 na dystansie 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty –Józef Franczak ps. „Lalek”), natomiast trzeci bardziej wyczynowy bieg rozpoczął się o godz. 12.30 – na dystansie 5 km.

Na metę dobiegli jako pierwsi:
300 m
– Małgosia Grymuła ze Świnoujścia
– Tymon Czmoch z Międzyzdrojów
1963 m
– Anna Rejchert z Międzyzdrojów
– Mirosław Zygmunt z Międzyzdrojów
5000 m
– Joanna Paczyńska z Goleniowa
– Arkadiusz Borysiuk z Kamienia Pomorskiego

VII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” została przygotowana przez harcerzy z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP – partnera głównego organizatora Fundacji Wolność i Demokracja. W imprezie wzięło udział 132 biegaczy. W biegu uczestniczyli biegacze m.in. z: Międzyzdrojów, Szczecina, Goleniowa, Kołczewa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Golczewa, Świnoujścia.

Przy zabezpieczaniu imprezy pomagali: Ochotnicza Straż Pożarna Międzyzdroje, Pogotowie Ratunkowe, Policja i Straż Miejska. Organizatorzy biegów otrzymali wsparcie ze strony Gminy Międzyzdroje i Golden Tulip Międzyzdroje Residence.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji oraz wzięli udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”. Do zobaczenia za rok!

Koordynator biegu
pwd. Tomasz Rychłowski
Komendant X Szczepu „Gniazdo” ZHP
w Międzyzdrojach
Fot. Aleksandra Czyżak – Czmoch, Anna Wodnicka, Tomasz Rychłowski, Nasze Miasto Międzyzdroje

13 komentarzy “VII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Międzyzdrojach”
 1. A żebyś.....

  Twoja socjalistyczna utopia Plejaraninie odeszła już dawno do lamusa.

  Na nic twoje liberalne czcze pisanie.

  Prawda historyczna o bohaterskich żołnierzach wyklętych i tak przezwycięży na twoimi fakcikami. Chwała Wyklętym! Chwała Bohatetom!

 2. Plejaranin

  Dla „Burego” biegali: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1735044,2,dla-podlaskich-bialorusinow-romuald-rajs-ps-bury-to-zbrodniarz-dla-ipn-bohater.read . Zamordowanie 79 cywilów (w tym kobiet i dzieci) to powód do uczczenia. Ot , bohater…

  • Gołąb na dachu

   Słaby to dowód, brak konkretów … Po za tym portal Polityka jest wspierany przez rosyjska propagandę.

   Tak też mogę sobie stwierdzić fakt, że taki sobie Pan Plejaranin dokonać aktów przemocy na bezbronnych, niczego sobie kurach, zjadając usmażone zwłoki matek w nienarodzonych dzieciach w panierce.

   • Plejaranin

    Niektórzy nadal twierdzą że Ziemia jest płaska. Takie są fakty historyczne. Cześć oddawana jest min. zbrodniarzom. Dziwię się też że niektórzy stawiają na piedestał coś takiego jak NSZ – takie polskie WAFFEN SS.

   • Zdaje się więcej napisałeś niż chciałeś… Szkoda, że nie pod własnym nazwiskiem. Ale i ten moment przyjdzie, prawda?

    Ciekawe czasy dla was nadchodzą. Nawet… bardzo ciekawe. Zdaje się, że nie do końca jeszcze rozumiecie ale i zrozumienie przyjdzie.

   • Naziol?

 3. Tomasz Rychłowski

  Wyniki biegu oraz zdjęcia dostępne na stronie Gminy Międzyzdroje http://www.miedzyzdroje.pl. Zapraszam

 4. Brawo za Bieg Pamięci dla wszystkich uczestników i organizatorów.

 5. Fajnie by było gdyby zdjęcia których pan fotograf zrobił mnogo były dostepne.

 6. Beda moze jakies zdjecia z tego biegu?

 7. A będzie pełna klasyfikacja biegaczy z 2 km i 5 km?