Smacznie, zdrowo i modnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach

Chcemy, by nasi uczniowie żywili się zdrowo, a to właśnie „Zbyszek” gotuje zdrowiej, smaczniej, modniej! W jaki sposób gotować, piec, grillować, smażyć, blanszować, używając śladowych ilości tłuszczu, zachowując smak i soczystość potraw oraz wartości odżywcze użytych produktów, szczególnie warzyw? Niemożliwe? A jednak! W Szkole Podstawowej  nr 1 w Międzyzdrojach realizujemy te zasady, dzięki Zbyszkowi. Kim, a właściwie, czym jest Zbyszek.

W Międzyzdrojach od 2019 roku, w wyniku działań radnych Gminy i Pana Burmistrza, funkcjonuje budżet obywatelski, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji. Projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu publicznym, przeznacza się do realizacji.

Tym sposobem szkoła pozyskała środki na zakup pieca konwekcyjno-parowego do stołówki szkolnej. Piec zyskał imię Zbyszek, które odziedziczył po wieloletnim kucharzu szkoły, obecnie emerytowanym, Panu Zbigniewie. Co potrafi Zbyszek?

Doskonale zastępuje wiele urządzeń gastronomicznych, takich jak piekarnik, grill, patelnia. Zajmuje mało miejsca i jest energooszczędny. Potrawy przygotowywane są  szybko i efektywnie, co powoduje, że 140 kotletów piecze się przez 15, a nie, jak do tej pory, 50 minut. Podczas przygotowania potraw prawie nie używa się tłuszczu, a przyrządzone dania zachowują swoją masę, soczystość i odrębne smaki. Można równocześnie przygotować różne potrawy, zachowując właściwy im smak i zapach. Większość potraw przygotowywanych jest „na parze”.

Piec zapewnia możliwość przygotowania zdrowej i pysznej żywności, co wpłynie na jakość posiłków w szkole, zmniejszy ich kaloryczność, a podniesie wartości odżywcze. Szczególnie teraz, kiedy dzieci wrócą do szkoły po pandemii, należy dołożyć starań, by dzieci odzyskały kondycję fizyczną i psychiczną. Podejmiemy szeroki zakres działań propagujących zdrowy styl życia-ruch i właściwe odżywianie dostosowane do wymagań dietetycznych dzieci. W ostatni piątek obsługa kuchni przeszła kilkugodzinne szkolenie z kucharzem firmy „mmgastro”, która wyprodukowała piec konwekcyjno-parowego PROFICHEF „OMEGA”, a 12 kwietnia radny Jarek Mazur inicjator i propagator zakupu pieca oraz burmistrz Międzyzdrojów, który wprowadził ideę budżetu obywatelskiego w naszej gminie, dokonali  przyjęcia pieca do użytku.

Możliwości „Zbyszka” i wiedza nabyta na szkoleniu wpłyną na wzbogacenie jadłospisu o potrawy zdrowsze, smaczniejsze i modne. W menu, oprócz znanych i lubianych potraw, pojawią się nowe pozycje: zupa solferino, spaghetti – koniecznie posypane tartym serem i pizzą! Smacznego! 

Iwona Banachowicz Dyrektor SP nr 1 w Międzyzdrojach

One Response to “Smacznie, zdrowo i modnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach”
  1. Oby było smaczniej i róznorodniej.