Powolne krwawienie międzyzdrojskich przedsiębiorców

W Międzyzdrojach została nieliczna grupa przedsiębiorców, która w czasie globalnej pandemii próbuje związać koniec z końcem i oferuje mieszkańcom (bo nie turystom) swoje usługi, towary, produkty, dania. Lokalni przedsiębiorcy zapewniają swoich klientów, że stosują odpowiednie środki ostrożności – w serwisach społecznościowych dodają zdjęcia jednorazowych rękawiczek, zapewniają, że dezynfekują klamki i terminale płatnicze itp. Cała sprzedaż, prócz międzyzdrojskich marketów odbywa się w sieci lub przez telefon. Efekty zbliżającej się katastrofy można zaobserwować w nastrojach naszych mieszkańców.

Obroty w większości międzyzdrojskich firmach spadły praktycznie do zera. Zamknięte są hotele, pensjonaty restauracje, które tworzyły duży rynek pracy. To właśnie te podmioty, które zatrudniały pracowników, będą mogły liczyć w pierwszej kolejności na pomoc ze strony samorządu.

Najgorsze dopiero przed nami!

Według jednego z najnowszych modelów epidemii dot. koronawirusa w Polsce największy przyrost chorych odbędzie się między 28 marca a 11 kwietnia. Model wykorzystuje, także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa. Naukowcy wskazują połowę maja na początek końca epidemii w Polsce.

Niestety prognozy na wakacyjne lato 2020 nie są optymistyczne. Według prognoz cały Świat, w tym Polska, po pandemii koronawirusa z Wuhan przejdzie w stan głębokiej recesji. Kryzys gospodarczy to okres wielu problemów ekonomicznych prowadzących do spadku aktywności gospodarczej.

Zasadniczymi oznakami dużego kryzysu wpływającymi na skłonności Polaków są niekorzystne zmiany na rynku pracy i w budżetach gospodarstw domowych. Wg ostatnich danych, pracę może stracić aż 1 mln dorosłych Polaków. Co oznacza, iż w efekcie nasz konsument wybierze koszyk z tańszymi dobrami i usługami, ograniczy konsumpcję, a poziom jego życia spadnie – nie wspominając tutaj o planach wyjazdu na wczasy czy nawet krótki weekend.

Strach przed jutrem!

Strach. Żyje w nas od poczęcia, rządzi nami, osłabia i chroni. O strachu mówił Sokrates, badał go Freud, pisał Dante. Wielu potencjalnych turystów zaczynie spekulować na temat powielanej w mediach informacji dot. powrotu globalnej pandemii w okresie jesiennym. Chęć lepszego przygotowania do tego, co może nastąpić, będzie skutkowało odłożeniem planów wielu turystów – nawet z zachodniej granicy.

Nauka lekiem na całe zło.

Świadomość, że my przedsiębiorcy nie oszczędzamy, lecz ciągle inwestujemy, nie dodaje nam skrzydeł w tym trudnym okresie. Tylko szybkie wynalezienie szczepionki i leku na „to całe paskudztwo”, pozwoli nam na szybkie odbicie się od dołka. Dobrą wiadomością może być fakt, że badania nad szczepionką i lekarstwami prowadzone są w ekspresowym tempie. Skala badań nad wirusem jest niewyobrażalna. Czekamy na szybkie efekty pracy naukowców i sami liczymy na efekt „odbicia”. 🙂


42 komentarze “Powolne krwawienie międzyzdrojskich przedsiębiorców”
 1. Do wszystkich którzy krytykują przedsiębiorców! To się nazywa zwykła ludzka zazdrość, że ktoś spróbował w swoim życiu coś osiągnąć. Natomiast radziłabym się nie wypowiadać na temat cen i wszystkich innych aspektów dopóki nie prowadzili Państwo własnego biznesu i nie wiedzą z jakimi kosztami się wszystko wiąże( wypłaty, noclegi, wyżywienie- od dla tych biednych pracowników jak ich nazywacie bo szlachta teraz nie będzie pracować jak nie ma wszystkiego zapewnionego gdzie w dużych miastach wyżywienie i nocleg opłacony żadnego pracodawcę nie interesuje) czynsze, dzierżawy itp opłaty oraz ciagle inwestycje bo standard wymagań klienta się podnosi. Ale co ja będę się gimnastykować. Nie komentujcie ludzie dopóki sami w tym siedzieć nie będziecie. Oczywiście ludzi pracujący na etatach maja ciężko i nikt tego nie podważa ale opłaty życia codziennego są znacznie mniejsze aniżeli przedsiębiorców! Każdego dotknie kryzys tego co się dzieje ale cóż typowy Janusz musi skomentować bo dzień byłby stracony.

  • Święte słowa. Z mlekiem matki wyssaliśmy odwieczne narzekanie. W dodatku wrodzona roszczeniowa postawa i zawiść do każdego kto ma ciut więcej. Nie ma co zazdrościć, ręce zakasać i sprzedawać gofry i lody. Wtedy można dyskutować.

 2. Malzenstwo naturystow szuka noclegu..jak najblizej LUBIEWA

 3. No juz na pewno sie „wykrwawią”. Zarabiaja niektorzy miliony, ale na zus nie maja nagle przez miesiąc i płaczą…Noż w kieszeni się otwiera.

 4. tak tak, grube koty co spia na milionach, nie zal mi ich, uwazaja ze wszystko im sie nalezy,prawo ich nie dotyczy i maja sie za lepszych, prtzedsiebiorcy i iinteligenci od podrobek z chin i frytek na spalonym starym tluszczu co sie dorobili na zanajomosciach, przejmowaniu domow po fwp za bezcen… zal mi zwyklych ludzi ktorzy u nich pracuja ale zawsze biednemu wiatr w oczy

 5. Gofry z polewą za 20 zł, piwo na 9 zł na plaży, cola za 8zł w budach, gałka lodów za 4zł, rybka z Makro z surówką i frytkami za ok. 45zł za porcję.
  To wariactwo cenowe wyjdzie wam teraz uszami
  Nigdzie na wybrzeżu nie ma takich nadętych cen, rodziny z dziećmi do was nie wrócą!

  • po co się gorączkujesz? załóż swój dresik i jedź do grzybowa. my cie tu nie chcemy! tam se idz do knajpy, wez jedna cole i poogladaj telewizor podczas deszczu.

   • Chyba w Kołobrzegu nie byłaś 22;07.
    Ryba nie jest z makro, nie mają tam hodowli. Ryba jest z Atlantyku, Bałtyku lub pacyfiku.

  • Promenada Gwiazd

   to poco tu bywasz ,,,jak Tobie zadrogo to linia brzegowa długa -kolego lub koleżanko !!!
   Ekonomia,przecież to takie proste

 6. aha i abstrahując od wszystkiego – w końcu może przestanę słyszeć, podczas szukania nocelgów dla znajomych nawet po znajomych, że „nie opłaca mi się na 3 doby wynajmować, bo nie będę sprzątać i pościeli zmieniać, minimum tydzień”, „dla osób samotnych cena i tak będzie jak za dwie osoby”.

 7. Do anonima z 27 marca godz.14:17 jaki jad kwiatuszku? Ja tylko stwierdzam fakty ?

  • fakty są takie, że twoja władza nie ogarnia już niczego nawet własnego podwórka- jak to oni mówili w kampanii 2015? państwo w ruinie. Mówisz i masz ?

  • No i co powiesz teraz? po nocy w sejmie, gdzie twoja władza ma w poważaniu ludzi, koronawirusa itd ważne są wybory i psucie w nocy kodeksu wyborczego. Brawo Ty !!

 8. Śmieszne te komentarze.
  Amerykański FED drukuje właśnie 2 biliony dolarów i 1200dolarow miesięcznie dla każdego obywatela. Tutaj też można nadrukowac, ale wątpię że piss jest na tyle inteligentny by na to wpaść.

 9. Do anonima godz.23:47 25 marca gorsza jest GŁUPOTA??? A jeszcze gorzej a szkoda języka łamać?kwiatuszek na drogę?

  • oj oj oj ale najgorszy jest ten JAD lejący się spod „długoPiSa” ?

 10. Od koronawirusa gorsi są tacy ludzie co piszą głupoty (25 maca 18:51) co może po jest lepsze? za ich czasów człowiek pracował za grosze!!!! I proszę nie wukorzystujcie choroby do polityki to tylko świadczy o waszej niskiej inteligencji??

 11. Ten wirus to sygnał do opamiętania. W samych Międzyzdrojach powstało w ostatnim czasie kilka szkaradnych apartamentowców a kilka w budowie. Deweloperzy splajtują, apartamenty będą stały puste. Czas przestawić się na turystę krajowego po 40zł za dobę. I to na bardzo długo. Innej możliwości dłuuugo nie będzie.

 12. Największą lekcję odbiorą ludzie którzy byli zatrudnieni na umowach śmieciowych. Teraz są w dole… zawsze trzeba myslec o przyszłości i nie dać się zatrudnić na taką umowę… może wreszcie sie nauczą

  • Cebulak Biedak

   Mądre słowa człowieku,sam kiedyś się na tym przejechałem. Umowa o pracę że wszystkimi świadczeniami powinna należeć się jak psu buda!

 13. Napewno ta sytuacja pomoze troche doceniac jednak tych „niepopularnych” turystow.
  Wiadomo ze z massa ludzi tez massa problemow przyjezdza co roku.
  Ale jak dochodow nie ma to zycie samotne „miedzy soba” w pustym miescie to tez nie przyjemna sytuacja.

 14. Trzeba będzie walczyć o każdego klienta- i gofry będą po 2 zl a piwo po 4-5 zl …..

 15. Gorsza jest głupota!

 16. Reasumując – przetwają uczciwi przedsiębiorcy, otwarci na lokalnego klienta, a zginą ci wszyscy, co żyli z dojenia turystów. Niech teraz każdy „lokalny przedsiębiorca” się w pierś uderzy i zastanowi, jak społecznie pożyteczny był i jest dla mieszkańców, aby mógł przetrwać.

  • Gro Międzyzdrojaków żyje z wynajmu letniego dla turystów.W jaki sposób mają przyczyniać mieszkańcom?Rusz makówką zanim coś napiszesz….

   • to ty rusz makówką i spójrz poza czubek własnego nosa. Zamiast pchać pieniądze w rozbudowę swoich pensjonacików, żeby żyć z dojenia turystów, co przekładało się na skandaliczne obniżenie jakości życia dla mieszkańców, a także przyjeżdżających turystów, należało tworzyć biznesy pożytecznie społecznie, a nie szkodliwe. Czym Ci „przedsiębiorcy”, poza swymi noclegami, chcieli przyciągać turystów? Teraz każdy z nich będzie msuiał spojrzeć poza czubek własnego nosa i się zastanowić nad tą kwestią. Międzyzdroje to starodawna wioska rybacka i każdy kto myślał, że będzie tu druga Barcelona, niech teraz się zastanowi, czym te okolice mają przyciągać? Noclegami :D?

   • Okolice przyciągają plażami i morzem, wystarczy.
    Czepianie się kwaterodawców jest nie na miejscu w połączeniu z gornolotnymi hasłami pożyteczny, niepożyteczny.

   • każdy teren turystyczny ma swoją przepustowość, a nasza już kilkanaście lat temu zaczęła być przekraczana w okresie letnim. Ale na to mało kto patrzył, ważniejsze było rozbudowywanie własnego podwórka. Plażą to miasto już dawno przestało przyciągać, wystarczy popytać turystów o ich wrażenia – od kilku lat dominuje „pierwszy i ostatni raz”. Turystyka rowerowa i przyrodnicza, która bazuje na „plażach i morzu” rozwija się jak najbardziej ogranicznie w całym regionie. Wystarczyło popatrzeć poza czubek własnego nosa i wiedzieć, gdzie można będzie zarabiać pieniądze. Powodzenia w przyciąganiu na noclegi „spokojnym wypoczynkiem na komfortowej, cichej plaży, wśród szumu fal i zachodów słońca”.

   • Powodzenia w plakaniu po forumach.

 17. MIESZKANIEC

  Bez przesady NORMALNIE PLANUJĄCY w biznesie sobie poradzi ,reszta która lubi hazard teraz lamentuje.

  • jak sprzedajesz kukurydze albo jezdzisz taksówka to nic ci nie bedzie

 18. Nie można winić przedsiębiorców że rozbudowali swoje pensjonaty,winni są ludzie bo zaczęli stawiać coraz większe wymagania,nie smakowały placki ziemniaczane marzyły się ośmiorniczki,przeszkadzały drewniane punkty handlowe to pobudowali murowane a dzierżawy płacić trzeba ogromne.Polak zawsze jest niezadowolony a jak ma parę groszy w kieszeni to wielkie panisko.

 19. Masz całkowitą rację szkoda tylko jak się o tym mówiło to człowiek był wyśmiewany albo wyzywany że jest głupi itp.?

  • domki za grosze! to dobre było w latach 70 ! i pokoje pod wynajem!

   • to teraz będziesz mieć apartamenty. Za grosze. Albo będą puste stały. Dodatkowo przypominam, że turyści hotelowi i pensjonatowi często mają wyżywienie w cenie i nie wydają pln w lokalnych knajpach.

 20. macie za swoje

  polityka miasta do tego doprowadziła, na którą wpływali też lokalni przedsiębiorcy. Nie ma tanich miejsc noclegowych, na Gromadzie w domkach za grosze nocowały tysiące ludzi, co wydawali pln. Zamiast tego „przedsiębiorcy” postawili na „luksusowe” i drogie miejsca noclegowe, które są oferowane. Jedno pole namiotowe i na campery. Czym Ci przedsiębiorcy chcieli przyciągać średniozamożnych i mniej zamożnych turystów? Nie chcieli. A amatorzy turystyki przyrodniczej Międzyzdroje już pozamieniali na stałe na okoliczne, niezabetonowane miejscowości.