Narodowe Czytanie 2018

8 września 2018 nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach – Dorota Sielewicz, Beata Hołyńska, Milena Karpowicz, Aneta Nogala, Leszek Nyrkowski, Piotr Frysiak i przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Międzyzdrojach – Szymon Głod zaprezentowali na międzyzdrojskiej promenadzie, z okazji zwieńczenia akcji Narodowego Czytania 2018, fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. .

Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania była już siódmą – podczas dotychczasowych akcji czytano:

w 2012 „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicz
w 2013 arcydzieła Aleksandra Fredry
w 2014 „Trylogię” Henryka Sienkiewicz;
w 2015 „Lalkę” Bolesława Prusa;
w 2016 „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza;
w 2017 „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości zgromadzonym słuchaczom przybliżono tematykę i fragmenty  Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomogła wielu osobom jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku, a także rozsmakować w pięknie polskiej literatury.

Pani Dorota Sielewicz przedstawiła tematykę utworu, a w dalszej części osoby czytające fragmenty przybliżyły słuchaczom koncepcję szklanych domów, udział Cezarego Baryki w wojnie polsko-rosyjskiej oraz miłosne przygody bohatera.

Niezwykły, pełen emocjonalnego zaangażowania sposób interpretacji cieszył się zainteresowaniem i pozytywnymi reakcjami odbiorców.

Po części literackiej uczestnicy otrzymali od Pani dyrektor Iwony Banachowicz pisemne podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu, na których widniała pamiątkowa pieczęć z tego zdarzenia.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i liczymy na to, że to czytelnicze doświadczenie zainspiruje Państwa do dalszych poszukiwań literackich.

Organizatorzy

3 komentarze “Narodowe Czytanie 2018”
  1. jeżeli ktoś poprawia oryginał to popełnia profanację i nie szanuje autora

  2. Aaaa rozumiem, czyli wersja słusznie właściwa.
    Niech żyje wolność, wolność i swoboda……