Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych

W Hotelu Golden Tulip w Międzyzdrojach odbył się briefing prasowy dotyczący omówienia założeń konferencji otwierającej projekt pn. „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych”.

Jest to dwudniowa konferencja, w której wezmą udział specjaliści; z zakresu badań nad terroryzmem, genetyki sądowej oraz informatyki śledczej. Podczas spotkania swoje wystąpienia będą prezentowali również przedstawiciele z niemieckiej Policji oraz prokuratury.

Pamiętajmy, że tematyka zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, w aspekcie walki z terroryzmem nie ma jedynie wymiary lokalnego czy regionalnego – ma wymiar międzynarodowy. Wynika to między innymi ze swobodnego przepływu osób na mocy porozumień z Schengen, przyjęto dyrektywę 2004/38/WE w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terenie UE.

Akty wpływające na zachwianie bezpieczeństwa publicznego nie mają odgórnie określonych obszarów występowania, dlatego też należy je rozpatrywać w wymiarze międzynarodowym.

Projekt, który rozpoczynamy realizowany jest przez trzech partnerów regularnych tj. Komendę Wojewódzka Policji w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Urząd Kryminalny Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Są to główne jednostki zajmujące się realizacją bezpieczeństwa oraz przeciwdziałaniu terroryzmowi, w zakresie analizy i badań DNA.

Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i przeciwdziałanie terroryzmowi. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie szeregu różnych wspólnych konferencji, seminariów i ćwiczeń pozwalających na wymianę doświadczeń i praktyk. Ponadto zakupiono już środki trwałe stanowiące specjalistyczne zaplecze do badań DNA.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego województwa Zachodniopomorskiego oraz landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Odbiorcami efektów projektu będą także turyści przebywający na tym obszarze. Powyższym grupom zostanie zapewnione bezpieczeństwo. Grupą docelową są także funkcjonariusze obu Policji w czasie ich codziennej pracy. Oryginalnym i innowacyjnym wymiarem projektu jest stworzenie zespołów laboratoryjnych po stronie polskiej i niemieckiej, które w wyniku realizacji projektu będą prawnie lub organizacyjnie powiązane i będą kooperowały na podstawie wspólnie wypracowanych zasadach.

Realizacja projektu angażująca partnerów polskich oraz niemieckich umożliwi wypracowanie wspólnych procedur, schematów oraz scenariuszy z zakresu bezpieczeństwa publicznego, które są niezbędne do efektywnej współpracy transgranicznej.

5 komentarzy “Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych”
 1. W opiece dają więcej ale tylko tym którym chcą albo tzw. samotnym mamom które mają chłopów na boku?????

  • Na podstawie indywidualnej decyzji czy w jaki sposob?
   Ostatnio starsza pani prosila o 6zl na bulki bo jej renta nie starcza, nikt nie chcial dac a nie wygladala na pijaca tylko z tego co z nia rozmawialem pracowala w osrodku, ktorego juz nie ma na kuchni a obecnie jej nie starcza. Mam nadzieje, ze w ops jej pomoga bo mowila, ze pojdzie.

 2. Najpierw zlikwidowalo sie polska gospodarke nie dajac mozliwosci konkurencji cenowej, pozniej zaczelo siezamykac wszystkich za wszystko lub chec do zycia a czy obecnie kraj bez opieki socjalnej (400zl miesiac) renta 600 lub 1000zl stac na to wszystko? Czy beda dodrukowane pieniadze, czy jak to bedzie?

  • Zasadniczo dodruk w ten czy inny sposób trwa cały czas co widać po cenach… Ostatecznie system upadnie. Dzisiaj jeszcze jest to podtrzymywane po przez kreację pieniądza. Ale tego nie można robić w nieskończoność.

   Później przy zmianie systemu finansowego zaoferują jakąś formę… gwarantowanego minimalnego dochodu dla wszystkich. Prawdopodobnie będzie to wyglądać podobnie do chińskiego kredytu socjalnego. Tzn za wszystko co robisz w życiu dadzą ci lub odejmą punkty za które będziesz mógł kupić dobra lub usługi.

   Prawdopodobnie żeby przywrócić zaufanie do nowego pieniądza to ponownie oprą nową walutę o…. złoto lub srebro

   • Produkcja moze i trwa ale jest to chyba wreczane bankom, ktore udzielaja na procent.
    Ani nie jest to przekazywane przez urzedy jak np job center w niemczech, ani w inny sposob.
    Wystarczy przestac dawac bankom a ludziom.

    Niewiem co z tymi cenami bo mi wystarczy tyle bym mial to co chce wiec po co cene podnosic skoro wszystko czlowiek by mial?