Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej

Sobotni dzień był bardzo intensywny dla zuchów, harcerzy i instruktorów z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP. Wszystkie jednostki otrzymały zaproszenie do Międzyzdrojów na Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej, którego organizatorem był X Szczep „Gniazdo”.

Naszym celem był Hotel Aurora Family & SPA na promenadzie, gdzie wszyscy spotkaliśmy się na Harcerskim Turnieju Sportowym gry w kręgle. Za organizację turnieju odpowiadali harcerze z 34 DH „Orlęta” z Międzyzdrojów. Turniej okazał się emocjonujący i niełatwy, bo większość rzucała kulą po raz pierwszy. Większość zawodników poradziła sobie całkiem nieźle, bo co chwila wyświetlał się na ekranie napis „strike”.

Po turnieju przeszliśmy do Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Tam w sali konferencyjnej część obrzędowa, czyli świecowisko z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Tu dołączyli do nas przedstawiciele władz miasta z Burmistrzem Międzyzdrojów Mateuszem Bobkiem, Zastępcą Burmistrza Beatą Kiryluk oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Węglorzem, Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach Iwoną Banachowicz, zaproszeni goście i nasi seniorzy z Harcerskiego Kręgu Seniora „Kotwica” w Świnoujściu.

Było rozpalenie świec przez gości i druhnę komendantkę hufca, było zaprzysiężenie ognia, była też gawęda o Baden-Powell’u i przyjaźni. Zbiórka hufca była doskonałą okazją na podsumowanie działań jednostek, które uczestniczyły w różnych przedsięwzięciach programowych organizowanych w ZHP a związanych ze 100-leciem niepodległości Polski. Komendantka hufca phm. Bożena Janta-Lipińska pogratulowała drużynom, które w związkowej rywalizacji zdobyły sprawność „Niepodległa” oraz tytuł „Drużyna Niepodległości”.

Po tym prowadząca świecowisko druhna pwd. Agnieszka Szymańska (drużynowa 3 DH „Gryfy Wolińskie” z Wolina) podzieliła uczestników na grupy, które miały zadanie narysowania portretu Baden-Powella. Wszystkim udało się to znakomicie, choć różne były techniki i końcowy wizerunek Naczelnego Skauta Świata. Były też pląsy a po nich kolejne zadanie polegające na przygotowaniu scenek, których przesłanie należało odgadnąć. Tu już było trudniej, ale ostatecznie jakoś poszło. Co ciekawe, razem z zuchami i harcerzami zaangażowali się w wykonanie tych scenek także zaproszeni goście.

I znowu powrót do bardziej poważnej atmosfery. W obecności wszystkich zebranych doszło do złożenia Obietnicy Zuchowej i wręczenia barw 44 GZ „Pracowite Pszczółki” w Międzyzdrojach, dwoje harcerzy (z 34 DH „Orlęta” i 3 DH „Gryfy Wolińskie”) złożyło Przyrzeczenie Harcerskie, kilkoro harcerzy X Szczepu „Gniazdo” ZHP otrzymało szczepowe sznury funkcyjnych, a na koniec grupa harcerzy z 3 DH „Gryfy Wolińskie” i 19 DHSG „Zlotki” otrzymała barwy drużyn.

Część obrzędową zakończyliśmy w pożegnalnym kręgu śpiewając „Bratnie słowo” i puszczając iskrę przyjaźni. Zanim przyszło nam się rozejść, był jeszcze słodki poczęstunek a po nim ogłoszenie wyników Harcerskiego Turnieju Sportowego gry w kręgle. Okazało się, że miejsce pierwsze zajęła reprezentacja 34 DH z Międzyzdrojów, drugie – 19 DHSG ze Świnoujścia, a trzecie – 40 WDH ze Świnoujścia. Trudno było się rozstać, ale rozkład jazdy PKP i Komunikacji Autobusowej był nieubłagany i czas było wracać do domów. To był dobry dzień – Czuwaj!

Komenda Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP
im. Marynarki Wojennej RP

One Response to “Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej”
  1. Wspaniałe chwile z ZHP, dziękuję za zaproszenie, było cudownie wśród braci harcerskiej.