Harcerski Start Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP w Międzyzdrojach

W dniu 29 września 2018 r. , w samo południe w Międzyzdrojach, rozpoczął się Harcerski Start Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP. Zuchy, harcerze i instruktorzy spotkali się najpierw na wielkiej scenie w amfiteatrze, gdzie miał miejsce apel hufca, z udziałem drużyn z Dziwnowa, Międzyzdrojów, Świnoujścia i Wolina. Meldunki złożyli drużynowi:

– 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki”,
– 3 Drużyny Harcerskiej „Gryfy Wolińskie”,
– 14 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego,
– 19 Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Zlotki” im. Bohaterów KOP,
– 24 Międzyzdrojskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Feniksy”,
– 34 Drużyny Harcerskiej „Orlęta” im. Orląt Lwowskich,
– 40 Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Arenda Dickmanna,
– 63 Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” im. H. Kończykowskiego ps. „Halicz”,

Ponadto w apelu udział wzięła reprezentacja Harcerskiego Kręgu Seniora „Kotwica” oraz członkowie Komendy Hufca.

Apel poprowadził komendant X Szczepu „Gniazdo” pwd. Tomasz Rychłowski, który złożył meldunek komendantce hufca phm. Bożenie Janta-Lipińskiej. Druhna komendantka powitała zaproszonych gości, w tym przewodniczącego Rady Miasta Międzyzdroje pana Jana Magdę, wspominając o tym, że świętujemy w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie ZHP.

Z amfiteatru przenieśliśmy się do pobliskiego MDK. Tu uroczystą zbiórkę przygotowała drużynowa 63 DH w Dziwnowa druhna Beata Jabłonowska-Naumuk. Ale co to była za zbiórka?! Rzadko zdarza się spotkać bohaterów Powstania Warszawskiego, tymczasem nas spotkał zaszczyt udziału w naszej zbiórce żołnierza bohaterskiego harcerskiego Batalionu „Zośka” druha Jakuba Nowakowskiego ps. „Tomek”. Jego opowieść o powstańczych losach, o walkach, śmierci przyjaciół, niewoli… wywołała łzy wzruszenia na wielu twarzach. Najpiękniejszym zaś momentem był ten, kiedy razem śpiewaliśmy powstańcze piosenki: „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem” czy „Dorota” – tą ostatnią druh „Tomek” zaśpiewał pięknym wiodącym głosem. Dziękując mu za tą piękną lekcję historii, wręczyliśmy mu harcerskie pamiątki przekazane przez komendantkę hufca i drużynową 63 DH, która dodatkowo w swoim rozkazie zaliczyła Gościa w poczet przyjaciół drużyny.

Po zakończeniu zbiórki odbyło się losowanie kolejności i drużyny wyruszyły na przygotowaną trasę gry terenowej. Na punktach kontrolnych trzeba się było wykazać wiedzą na temat historii 100-letniej Polski i harcerstwa, kultury ludowej, kina i teatru, motoryzacji czy służby ratowniczej. Ponadto na punktach rozmieszczonych na terenie miasta, każda drużyna musiała wykonać takie zadania jak: wziąć udział w walce na poduszki, poznać ludowe wzory i uszyć wełniane płótno na krośnie, ułożyć chronologicznie według dat mundury harcerskie, wziąć udział w szkoleniu strażackim czy obejrzeć film przyrodniczy.

Organizację całego wydarzenia wsparli: Gmina Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy, Stowarzyszenie „Archeozdroje” (w ramach programu „Społecznik”) oraz Międzynarodowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Międzyzdrojów i Lubina (w ramach akcji „Uratuj mnie”).

Po podsumowaniu wyników z poszczególnych punktów kontrolnych okazało się, że miejsca „na pudle” zajęły drużyny: 24 MDSH „Feniksy” (I), 3 DH „Gryfy Wolińskie” (II), 19 DHSG „Zlotki” (III), a reszta zajęła „niezłe miejsca”. W radosnym nastroju rozjechaliśmy się do swoich miejscowości: Dziwnowa, Wolina, Świnoujścia, z przeświadczeniem, że czeka nas dobry i owocny nowy harcerski rok.

[rl_gallery id=”77097″]hm. Marek Niewiarowski
pwd. Tomasz Rychłowski

4 komentarze “Harcerski Start Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP w Międzyzdrojach”
  1. Harcerstwo to wielkie serce

  2. Przyjemnie popatrzeć na brać harcerską. Czuwaj druhowie.

  3. Młodzi ale serca mają wielkie. Brawa dla prowadzących

  4. Małe i wielkie zadania, zabawa i nauka kształtują młode pokolenia i ich postawy obywatelskie.Brawo harcerze.