E-booki i Dyskusyjny Klub Filmowy w międzyzdrojskiej bibliotece???

Sierpień i wrzesień w instytucjach kultury to czas przygotowania planów finansowych na kolejny rok. Dla naszych szanownych czytelników chcielibyśmy rozszerzyć ofertę o udostępnianie e-booków oraz organizowanie spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Czy znaleźliby się chętni do korzystania z tych nowych form? Od kilku lat działa w naszej bibliotece Dyskusyjny Klub Książki, który nie generuje żadnych kosztów. Mamy również korzyści z tego tytułu, gdyż Instytut Książki finansuje 1 spotkanie autorskie rocznie bibliotekom, w których działa DKK. Utworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego wiązałoby się z wykupieniem rocznego Parasola Licencyjnego dla bibliotek do legalnej dystrybucji filmów w kwocie 2091,00 zł. brutto. Licencja mogłaby być wykorzystywana również do organizowania np. „Filmowych poranków dla dzieci”, zajęć podczas ferii zimowych itd.

Podobnie jest z udostępnianiem e-booków. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z książką elektroniczną potrzebne są nakłady finansowe. Najkorzystniejsza oferta roczna, dedykowana bibliotekom, to pakiet w kwocie 5000,00 zł plus jednorazowa opłata instalacyjna w wysokości 1230,00 zł. W naszym województwie jest ok. 10 bibliotek, które udostępniają e-booki. Dużym plusem w/w pakietu jest m.in. dostęp do 60 tys. e-booków i 20 tys. audiobooków (nowości, bestsellery dla dorosłych, dzieci, lektury, kryminały, fantastyka…) z zaznaczeniem, że dany tytuł może czytać dowolna liczba osób. Oczywiście, za uczestnictwo w klubie i dostęp do konta z e-bookami czytelnicy nie ponosiliby żadnych kosztów.

Czekamy na Państwa komentarze oraz opinie, czy chcielibyście Państwo, by nasza instytucja kultury rozwijała się i szła w tym kierunku? Jeśli będę chętni, to spróbujemy przekonać naszych radnych oraz władze samorządowe o konieczności umieszczenia w/w kwot w planie finansowym na przyszły rok. Zapewniamy, że książki w tradycyjnej formie będziemy nadal kupować, opracowywać i udostępniać czytelnikom. 

One Response to “E-booki i Dyskusyjny Klub Filmowy w międzyzdrojskiej bibliotece???”
  1. No i widać, niestety, że większe zainteresowanie jest psimi kupami na plaży i wzajemnym opluwaniem się, niż czytelnictwo..a pomysł z ebookami świetny – jak najbardziej popieram! !!!!!!