Dzień Rzemiosł Dawnych w Międzyzdrojach

W sobotę 4 maja 2019 na Skwerze Rekreacyjnym w Międzyzdrojach po raz pierwszy odbyła się plenerowa impreza pod nazwą Dzień Rzemiosł Dawnych, zorganizowana przez Stowarzyszenie Archeozdroje.

Podczas tego spotkania z historią odbyły się warsztaty i pokazy tkania na krośnie oraz wyrób kolorowych krajek tabliczkowych. Można było też zapoznać się z wyrobem średniowiecznych ozdób: słowiańskich kabłączków skroniowych, średniowiecznych szpilek oraz fibuli.

Jednocześnie zapach lawendy wokół jednego z namiotów przyciągał uwagę do zapoznania się z tajnikami destylacji olejków eterycznych z ziół, przypraw i kwiatów w glinianych alembikach.

Zaprezentowano również wyrób sieci rybackiej. Można było porównać sieci lniane, wykonane przez członkinię stowarzyszenia oraz współczesne sieci wykonywane tradycyjnymi metodami z nici nylonowych.

Podczas tego wydarzenia dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy średniowieczne dla dzieci i dorosłych. Dziewczynkom jak zawsze bardzo podobały się warsztaty robienia lalek motanek. Wszystkie bardzo chętnie tworzyły dla siebie miniaturowe przytulanki, podobne tym, którymi bawiły się ich babcie i prababcie. Dla chłopców w tym samym czasie odbywały się warsztaty robienia mieczy piankowych oraz nauka walki i szyków bitewnych. Wszystkie dzieci były tak samo zafascynowane kuglarstwem.

Fundacja Droga Lotha z Trzcińska Zdroju przedstawiła pokaz miniatur średniowiecznych machin oblężniczych. Pokaz został uświetniony barwnymi opowieściami o kunszcie dawnych mistrzów sztuki inżynierskiej tamtych czasów. Podziw budziła miniaturowa wieża do forsowania murów obronnych, skrywająca w swoim wnętrzu wojów niczym starożytny koń trojański. Podobne zainteresowanie budziła Bifa – machina barobalistyczna z ruchomą przeciwwagą, służyła do przerzucania pocisków przez mury obleganego miasta czy zamku. W tym celu używano: kamieni, kuli, pocisków zapalających i broni biologicznej (np. gniazda os).

Zaprezentowano także mennicę do wybijania dawnych monet. Każdy chętny mógł spróbować samodzielnie wybić dla siebie „złotą” monetę z repliką oryginalnej pieczęci Barnima I Księcia Pomorskiego Konfratra Templariuszy Rureckich oraz drugą z kopią monety zastępczej stosowanej w latach 20-tych XX wieku w Trzcińsku-Zdroju.

Bardzo dziękujemy naszym Gościom z Fundacji Droga Lotha za przyjęcie naszego zaproszenia, przybycie i prezentację na organizowanym przez nas Dniu Rzemiosł Dawnych w Międzyzdrojach.

Składamy serdeczne podziękowania dla pana burmistrza Mateusza Bobek i Gminy Międzyzdroje za wsparcie i zainteresowanie naszą imprezą popularyzującą historię i rzemiosła średniowiecza do czasów współczesnych.

Bardzo dziękujemy mieszkańcom i turystom za zainteresowane naszymi działaniami, miłe rozmowy i twórcze pomysły.

Zapraszamy za rok na II edycję Dnia Rzemiosł Dawnych w Międzyzdrojach.

Link do galerii zdjęć Archeozdroje

Stowarzyszenie Archeozdroje

3 komentarze “Dzień Rzemiosł Dawnych w Międzyzdrojach”
  1. Szacun za pasję do historii

  2. Bardzo fajnie przedstawione obozowisko i rzemiosła. Brawo!

  3. Widać że dzieciaki miały frajdę!