W samorządach siła – Konwent w Siemczynie

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz spotkał się z zachodniopomorskimi samorządowcami. W Siemczynie obradował Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Pomorza Zachodniego.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci z Pomorza Zachodniego przyjechali 18 lutego 2019 r. do Siemczyna, by wspólnie z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i Zarządem Województwa rozmawiać o rozwoju lokalnych samorządów. Podczas konwentu nie zabrakło tematów związanych z eurofunduszami oraz perspektywą finansową w okresie 2021-2027.

– Zależy nam, aby wyzwania i problemy rozwojowe rozwiązywane były we współpracy ze wszystkimi samorządami, na możliwie najniższym szczeblu. Takie podejście znajduje odzwierciedlenie np. w naszym autorskim pomyśle dotyczącym Kontraktów Samorządowych czy kompleksowym wsparciu kierowanym do Specjalnej Strefy Włączenia. Zachodniopomorskie rozwiązania doceniane są przez urzędników Komisji Europejskiej oraz ekspertów działających na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wiele wskazuje na to, że w okresie 2021-2027 nasze doświadczenia będą podstawą rozwiązań rekomendowanych dla wszystkich regionów przez KE – mówi marszałek Olgierd Geblewicz i dodaje, że dziś stoimy przed kolejnymi wyzwaniami. – Opracowane na Pomorzu Zachodnim mechanizmy współpracy z samorządami planujemy nadal rozwijać. Z uwagi na to, że będą odgrywać ważną rolę w osiąganiu celów aktualizowanej obecnie Strategii Rozwoju Województwa, chcemy zadbać o zapewnienie odpowiednich środków na ich realizację w przyszłej perspektywie finansowej.

Przygotowany projekt strategii rozwoju województwa to nie jedyny ważny temat, który był poruszany przez Zarząd Województwa w Siemczynie. Sporo uwagi poświęcone zostanie dostępnym środkom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Omawiano także założenia nowej perspektywy finansowej 2021-2027, aktualne działania wspierające rozwój obszarów wiejskich oraz wstępne założenia programu „Zachodniopomorskie e-Zdrowie”. Regionalna platforma wymiany dokumentacji medycznej ma być gotowa do końca 2021 roku.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowali: marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Jarosław Rzepa, członkowie Zarządu Janusz Gromek oraz Stanisław Wziątek.

Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego zwołał przewodniczący Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Urząd Marszałkowski

One Response to “W samorządach siła – Konwent w Siemczynie”
  1. Siemczyno, przepiękny rejon .A zamek wyremontowali chociaż trochę, czy nadal wszystko co turystyczne w przepięknych wyremontowanych stajniach i stodole się rozgrywa?
    Obrady na pewno były owocne.