Tragedia na plaży. Dwie osoby nie żyją.

Do tragedii doszło przy wejściu B w Międzyzdrojach ok godziny 12:45. Jeden z mężczyzn próbował ratować drugiego. Niestety, pomimo natychmiastowej reakcji ratowników oraz służb, nie udało się uratować starszych Panów. Starsi Panowie, w wieku 72 i 74 lata, pomimo czerwonej flagi, do wody weszli na plazy niestrzeżonej.


„Nie zrozumie tego co czuje ten, kto sam tego nie przeżył” takie słowa wypowiedziała już wdowa, a jeszcze chwilę wcześniej żona 72-letniego mieszkańca Wielkopolski na słowa wsparcia. Przed momentem lekarz zakończył trwająca ponad 100 minut resuscytację i akcje, w której o życie dwóch mężczyzn walczyło kilkanaście osób. Turyści zadzwonili do CPR, że 2 mężczyzn chwilę po wejściu do wody (kilkaset metrów od kąpieliska) zaczęło tonąć. Pierwszego z nich (70-latka) znajdującego się ok. 15m od brzegu wyciągnęli i rozpoczęli resuscytację (wśród nich rat. med. I pielęgniarka systemowa) . Drugi z mężczyzn (72-latek), został wciągnięty przez ratowniczki WOPR Międzyzdroje w 6 minut od powiadomienia ich przez CKRW. Po wyciągnięciu rozpoczęto rko, pojawił się zespół Pogotowia, Policja i Straż Pożarna. Śmigłowcem LPR z Koszalina przylecieli kolejni medycy. Niestety, po raz kolejny okazało się, że medycyna nie jest w stanie cofnąć czasu. I choć pod wodą znajdowali się mniej niż 8-9 minut, to jednak śmierć upomniała się o swoje, zabierając ich obu. Była godzina 1422 w Międzyzdrojach, drugiego września. Czy to ostatnia tragedia tego sezonu? Tego nie wiemy. Czas pokaże. Czy jako ratownicy mamy na to wpływ? Biorąc pod uwagę setki tysięcy ludzi, którzy odwiedzili plażę w Międzyzdrojach w sezonie chyba tak – tamci przeżyli, albo nie potrzebowali pomocy albo ich uratowaliśmy (co najmniej kilka osób z ponad 100 interwencji). Niestety, tak długo jak będziemy zajmować się tylko skutkami (brak świadomości zagrożenia), tak długo o życiu (głównie turystów z WLKP, Dolnego Śląska i Śląska odwiedzających Pomorze Zachodnie), decydować będzie czas. I to będą częściej sekundy niż minuty. Apelujemy więc do instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo o wsparcie i stworzenie ogólnopolskiego programu informacyjnego, kampanii, spotów o ryzyku utonięć. Sami nie damy rady. A do was drodzy turyści apelujemy o respekt do wody. Abyście nie musieli przeżywać takich chwil odbierając kondolencje.”

Zachodniopomorskie WOPR

10 komentarzy “Tragedia na plaży. Dwie osoby nie żyją.”
 1. Przeżył dzięki wzorowej akcji wszystkich służb - Nasze Miasto Międzyzdroje

  […] kilka dni temu, przy podobnych warunkach, na plaży zginęły 2 osoby. Jednak nie przeszkadzało to 80-letniemu plażowiczowi sprawdzenia swoich sił na […]

 2. J. K. masz rację. Czasem takie ostrzeżenie może powstrzymać człowieka bez wyobraźni. Wiszą banery z reklamą piwa, mogą więc wisieć banery z ostrzeżeniami.

 3. Anonim ty nie bądź taki kozak bo może ciebie też to spotkać i nie wiadomo kiedy. Nie wiadomo jak to było naprawdę, każdego taka sytuacja może spotkać. Ludzie nie wiem co posiadacie w tych głowach ale czasmi to mnie krew zalewa jak inni potrafią wypisywac po swojemu teorie. Oczywiście była kartka ale inni i tak wchodzą i będą wchodzić bo tak naprawdę nie spotkali się z taką sytuacją. Kondolencje dla rodziny

 4. Ponad 70 Lat. Czerwona Flaga byla. Stary Kozak zaryzykowal…..i pzegral na Cale.

 5. Stres mógł być tą przyczyną, która wywołała przypuszczalnie nagły atak serca lub zawał i zabrała Im życie. RIP.
  Z wyrazami współczucia dla rodzin.

 6. Może gmina powinna wydawać informator na temat zagrożeń? Tak jak wydaje się na temat atrakcji. Informator gdzie znalazło by się krótkie objaśnienie o zagrożeniach związanych z wodą : wsteczne prądy , znaczne falowanie, opieka nad najmłodszymi na plaży, skutki pływania po alkoholu, czy też po znacznym nagrzaniu ciała. Powinno się też zamieścić informacje o niebezpieczeństwie osunięć klifów, Czy też trzy kubki na promenadzie. Zapewne służby podały by odpowiednie ostrzeżenia w krótkiej formie.

  • no tak bo zyjemy w afryce w 18 wieku i nikt nie ma dostepu do internetu a w tv malo o tym wspominaja..

  • Już tyle razy o tym pisano nawet na tym portalu, że więcej naprawdę nie trzeba.

   • myślę o informatorze papierowym, nie każdy sięga po wiadomości w necie, są wydawane mapy naszej miejscowości, może powinna być też rubryka nie tylko o żubrach ale też o zagrożeniach. Nawet jeśli z całego tłumu ludzi tylko dwie osoby się ustrzeże to będą dwa życia uratowane.

 7. Posejdon ich zabrał..