Od jutra czynne obiekty noclegowe; lista wytycznych z ministerstwa!

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od jutra mają być otwarte hotele oraz obiekty oferujące miejsca noclegowe. Wg nowych wytycznych dot. funkcjonowania, usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa.

• Właściciel obiektu noclegowego musi umieścić w widocznym miejscu (przed wejściem i w recepcji) informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w budynku

• Każdy właściciel obiektu będzie musiał stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby

 • Obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania tam osób nie zakwaterowanych

• Konieczne umieszczenie na terenie obiektu dozowników z profesjonalnym płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind oraz przy wyjściu z toalet.

• obowiązkowe jest wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a  przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk.

• Rekomenduje się też zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji. Zalecana jest również dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.

• Personel sprzątający, powinien on być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. 

• Dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.

• Zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych.

• obowiązkowe jest wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, lub pokoju, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

• Przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

Ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwości spożywania posiłków w częściach restauracyjnych. Będą mogły one być wydawane bezpośrednio do pokoi. Wspólne sale telewizyjne, pokoje/sale zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki oraz inne przestrzenie, w których mogą tworzyć się skupiska ludzi, będą wyłączone z użytkowania do czasu wejścia w kolejną fazę odmrażania.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz


53 komentarze “Od jutra czynne obiekty noclegowe; lista wytycznych z ministerstwa!”
 1. Nie ma wytycznych czymi jak wykonać dezynfekcję np. mebli tapicerowanych. Nie mówiąc już o sterylizacji w razie pojawienia się choroby

 2. Słońce swieci jest pięknie i miło . Cisza i ptaki śpiewają jak zawsze jest fajnie . Nadchodzą ciepłe dni i serce się raduje wszystkim życzę dużo zdrowia !?

 3. Turysci z Z.Gory

  Az sie bogato zrobilo widno…a latarnie na molo juz swieca BRAVO WLADZA…ujowa

 4. Ja się koronawirusa nie boję. Nawet jeśli już miałbym umrzeć to będzie to trwało krótko i bezboleśnie. Jeśli chodzi o rodzinę to odziedziczyć mogę po nich spory majątek.

 5. Warszawiak

  Ja przyjeżdżam na wczasy i mam w D.. te zasady i zakazy możecie też pocałować mnie w D… nie powiem gdzie Ale bede zacnie wypoczywać bawił się bede do białego rana chlal i tańczył z mega ekipa i żadna koronosciema nie jest mi straszna a kto tego przypilnuje? waszych zakazów przykazow srazow jedziemy na między i będzie się dzialo A wy mieszkańcy siedzcie sobie w swoich lepiankach

  • Takiego durnia jak TY, to bym chętnie spotkał kiedyś wieczorem na deptaku. Mam nadzieję że dostaniesz sraki i będziesz siedział w czasie urlopu w jakiejś budzie. Jak możesz tak od lepianek wyzywać i myśleć że choroba Tobie i Twojej ekipie nic nie zagrozi. Być człowiekiem a nie durniem jak twoja Legia. Jedź lepiej na urlop pod wschodnią granicę ?

   • Właściciel pensjonatu

    Ale będzie sezon muaaa już zacieram ręce pensjonat pełny od czerwca do października dzięki pisiory że dzięki wam za granicę nie pojedziecie więc będę kasę kosil byłem za PO ale teraz PiS rzadzi głosuje na Dude

  • Baran zawsze bedzie baranem nawet z Warszawy.

 6. Lubuszanin

  A Wy tu dalej piszecie między sobą? Taka mała mieścina i musicie w sieci rozmawiać? Spotkajcie się, zadzwońcie do siebie i pogadajcie. Przyzwyczajcie się bo skazani na siebie będziecie co najmniej rok. Nawet nie zauważyliście że od kilku dni zostaliście tu sami. Bez urazy i wyzwisk. Macie i będziecie mieć pusto i to przez długi czas. Pojedyncze odwiedziny alergika czy kogoś kto będzie się chciał trochę dotlenić i pospaceruje w lesie czy poleży na plaży gdzieś na skraju miasteczka, unikając kontaktu z ludzmi, nic tu nie zmieni. Pozdrawiam i do jak najszybszego zobaczenia, mimo wszystko.

 7. Niektórym ciężko zrozumieć, że jest wirus. Lepiej się pchać nad morze. Bo nie można odpuścić. Nie dbasz o swoje zdrowie to daj o innych. Nie chcemy tu turystów.

 8. tutubylec

  Ale macie przerabane,w tym sezonie.

 9. Chcialbym przyjechac do Miedzyzdrojow,ale nie wiem od kiedy jest granica z Niemcami otwarta gdzie mozna sie poinformowac!

  • Granice obecnie są zamknięte do 13 maja , ale ma być przedłużenie do 13 czerwca.

 10. Czekamy na otwarcie granicy,!!!!!!!

  • Oby jak najdłużej były zamknięte , bo to gwarantuje spokojny urlop. Jakoś nie tęsknimy za Wami , bo jesteście zbyt głośni i bardzo się panoszycie.

 11. Tak,bardzo czarno to widzę! Moi stali goście liczą jeszcze bardzo na lipiec lub sierpień,chcą koniecznie przyjechać.Stoję przed młotem i kowadłem i bije się z myślami.Jak to będzie wyglądać,aby wilk był syty i owca cała.Najchętniej zamknęlabym firmę i zeszła na czas sezonu do..schronu.Jak sobie wyobrażę te tłumy niezrównoważonych ludzi,pijanych,wrzeszczących,ordynarnych,grupujących się po wszystkich uliczkach,plaży i innych i brak reakcji ze strony służb porządkowych to mnie po prostu ręce opadają. A przecież Międzyzdroje to taki mały piaskowy grajdoł, idąc jeden o drugiego prawie się ociera. A jeśli teraz przy niewielkiej liczbie turystów brak było porzadku i reakcji,TO JAK MOŻE BYĆ POŻNIEJ?? W takim stanie rzeczy nie można czuć się bezpiecznym,ani turysta ani miejscowy.Czarne chmury widzę nad miastem…

  • Kwaterodawca

   Ja swoim stałym gościom odmówiłam i spotkałam się z pełnym zrozumieniem. Mądrzy ludzie nie stanowią problemu , problem to tylko ta bezmyślna hołota która uważa że im wie wszystko należy !!!

   • do Kwaterodawca :)

    Kwaterodawco – „hołota” , czyli kto. Ile pokoi wynajmujesz , że tak się puszysz. Jesteś właścicielem hotelu ***** , czy domu na peryferiach. Zapomniałeś , że Międzyzdroje są zabudowane apartamentowcami , a właściciele apartamentów , zapewne nie będą prosić jakiegoś kwaterodawcę o pozwolenie. Zmień myślenie , bo czasy się zmieniają , a Ty nie nadążasz.

   • w czasowicz ” holota „- ile masz lat– najprawdopodobniej nieobrazajac mlodych -… ? co za podwörkowe wyslawianie – gdzie Ty sie wychowalas ? jakie masz wyksztacenie? osiagniecia !

  • Podzielam Pani pogląd, niestety mamy rezewacje z bookingu i tam trudno jest je wycofać.

   • Kwaterodawca

    Każdą rezerwację można wycofać proszę sprawdzić warunki rezerwacji. Normalnie do 30 dni przed przyjazdem ma Pan prawo do rezygnacji z pełnym zwrotem zadatku. Jeśli będą się wykręcać niech Pan zasięgnie porady prawnika.
    Powodzenia

   • W czasie ogłoszonej epidemi zwrot zadatku do 180 dni – kwaterodawców uzupełnij wiedzę .

 12. Nie czekamy na żadnych gości. Nie powinno być turystyki aż pandemia nie minie proste. Jak zapraszasz pazerny człowieku to zachoruj. I żeby brakło dla Ciebie respiratora. Myśl o swoim zdrowiu i innych. W trumnie kasy nie policzysz.

  • Ma Pani rację. To jest totalne lekceważenie własnego i innych zdrowia. Jak ktoś przesadzi to będzie na lata klęska. Bo ci ludzie którzy teraz trochę uważają na zdrowie swoje i miejscowych już nie będą chcieli tak chętnie i bez zastanowienia przyjeżdżać. W głowach będą kojarzyć Miedzyzdroje że ważniejsza kasa niż może jeden sezon z mniejszą ilością turystów. Człowiek nie będzie się pewnie czuł jeżeli chodzi o higienę i zdrowie. Szkoda. Bym chętnie też przyjechał. I na pewno znowu przyjadę. Życzę ale szczególnie miejscowym teraz zdrowia. I wszystkim nam żebyśmy się zastanowili co robimy i jak szybko możemy zniszczyć swoje i inne życie.

   • co byscie robili gdybyscie mieszkali w Warszawie,WRoclawiu idt i musieli do pracy dojezdzac tramwajamy ,autobusami –… skad byscie mieli towary w sklepie gdyby inni sie zabarykadowali -dbajmy o odstepy ,myjmy rece ,myjmy zakupione towary ….. dbajmy o siebie i sasiada ,ale nie traktujmy innych jak tredowatych jak pisze Tarpan- zeby nie zniszczyc swojego i innych zycia ,ale wyjsc z tego z twarza -kto wie moze musimy z corona zyc pare lat –,ale z tym zyje caly swiat -odizolowac sie niestety nie da

  • Jest dobrze. Patrząc na kamery plaże puste, oby tak było przez cały sezon lub dłużej. Piszcie tak dalej !!!

   • Każdy ma prawo do własnej opinii lecz ludzie którzy nie szanują innych nie są mile widziani !!!

  • I po co tyle złości w tobie Alice ? Ludzie przyjeżdżali,przyjeżdzają i przyjeżdżać będą tak już jest ,dziwi mnie ze takimi wulgaryzmami , złośliwościami , życzeniami wszystkiego złego dla osób które trochę inaczej myślą i starają się żyć normalnie . Nie przyjmujesz gości – dobrze to tylko i wyłącznie twoja sprawa . Zapewne siedzisz pozamykana/y w domu przed klawiaturą i ubliżasz innym – daj spokój każdy odpowiada samodzielnie za swoje postępowanie . Szanujmy siebie wszystkich wokół a i wszystko będzie inaczej wyglądać . Mam do ciebie zapytanie a ty gdzie na wakacje / urlop się wybierasz? Ciekawe czy tam tez o tobie tak myślą jak ty o gościach i turystach u siebie .

 13. Kto Ma ROZUM to NIE będzie pchał się do hotelu.

  • Hotel, kwatera czy apartament to bez znaczenia jeśli ktoś przechodzi koronę bezobjawowo a są przypadki nosicieli u których nawet po wyleczeniu wirus jest aktywny do 4 tygodni efekt będzie taki sam. Będą następne zarażenia. Obiekty noclegowe to nie sterylna szpitalna sala operacyjna . A tak naprawdę to szpitale są największym skupiskiem zarazków. Tu nie pomoże sprzątanie i pranie zaplutej pościeli czyli poszewek na poduszki i kołdry, w tej sytuacji za każdym razem powinno się zmieniać wsady a czy wszyscy będą to robić ? Wątpię bo kto ma takie zapasy wsadów. W tym to dopiero będzie siedlisko zarazy !!!

   • Ada zawsze możesz pojechać tam gdzie ci się najbardziej podoba i zabrać ze sobą poduszkę ,pościel kołdrę i oczywiście nie zapomnij o garkach do gotowania .Nie przesadzasz ? Czy twój wpis jest celowym działaniem w zastraszaniu i tak już wystraszonych ? Zapytaj w hotelach na temat prania poduszek i kołder potem się wypowiadaj !

 14. czyli dodatkowy pokój trzeba mieć do kwarantanny ?
  – obowiązkowe jest wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, lub pokoju, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

 15. Kwaterodawca

  Ja w tym roku nie wynajmuje. Prowadzę jednoosobową działalność i wszystkim zajmuj e się sama nie mam gwarancji że któryś z gości nie przewlecze mi tego paskudztwa do domu bo większość ma w nosie te obostrzenia i co wtedy ? Nie dosyć ze ja się narażę to jeszcze będę musiała zamknąć obiekt a wszyscy goście na kwarantannę i zwroty zadatków za niewykorzystane rezerwacje. Za taki sezon to ja dziękuję. Kto mądrze gospodaruje swoimi zasobami jest w stanie przetrwać do następnego sezonu a kto ma trochę oleju w głowie zostanie w domu. W ten sposób możemy tylko zminimalizować ryzyko infekcji i przyspieszyć jej koniec.
  Pozdrawiam mieszkańców .

  • Jesyna mądra osoba, która pisze z sensem.Gratuluję rozwagi.Niestety większość i tak ma w d…pie swoje życie i zdrowie i ważniejsze , by zarobić „piniondze”.Nie trudno wyobrazić sobie środek sezonu a tu BUM!-okazuje się, że właściciel obiektu ma wirus i od.razu zabierany jest na kwarantannę.I co wtedy i z obiektem i z wczasowiczami…..?A pobyt w szpitalu liczy się w tygodniach…. 🙁 Dużo zdrowia wszystkim życzę….

   • Kwaterodawca

    Dziękuję za miłe słowa, oby rozsądek wziął górę . Życzę zdrowia

   • Tom a tego wirusa to oczywiście maja tylko mieszkańcy i kwaterodawcy? Każdy z nas powinien zachowywać się stosownie do sytuacji ale to nie znaczy ze mamy się pozamykać na rok czy dwa lata bo jest wirus ? Musimy sami zadbać o higienę i bezpieczeństwo . Zarazić się możesz wszędzie nie koniecznie wynajmując kwatery !

  • U Ciebie mógłbym kiedyś (znowu?) zamieszkać, jesteś osobą rozsądną, bo nie weźmiesz udział w ruletce, której stawką jest życie. Serdecznie pozdrawiam i życzę spokoju i zdrowia, również Twoim bliskim…

   • To miło z twojej strony. Powinniśmy się wspierać w tej trudnej sytuacji a nie tylko pluć jadem i wzbudzać negatywne emocje miedzy ludzmi. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku . Przez 25 lat pracy w hotelarstwie przeżyłam już bardzo wiele różnych sytuacji mogłabym książkę napisać. Jak czasami czyta komentarze na linii wczasowicz – hotelarz to mnie ciarki przechodzą dlaczego ludzie potrafią się tak opluwać.
    Wbrew pozorom ZYCIE JEST BARDZO KRÓTKIE !
    Wszystkim życzę zdrowia.

  • drugi kwaterodawca

   Mam te same myśli by sobie ten sezon odpuścić, dla dobra moich wieloletnich Gości i mojej rodziny. Za rok będzie łatwiej żyć. Co innego hotele z opłatami, kredytami itp. Tym bardzo współczuję, że muszą podjąć to ryzyko. Pozdrawiam

 16. spirydion

  Oj tumany i nieuki z ministerstwa..iloraz to dzielenie ,a nie mnożenie.prawidlowo powinno być ’ Każdy właściciel obiektu będzie musiał stosować ILOCZYN: liczba pokoi razy dwie osoby”

 17. Akurat dziś miałam okazję przyjrzeć się tej majówce. Niestety ludzie nagminnie łamią przepisy. Lekceważa zalecenia odnośnie masek, odległości. Co będzie potem…aż strach pomyśleć. Nawet jeśli nie masz ochoty myśleć o swoim zdrowiu i życiu to pomyśl o moim życiu.

 18. Iloczyn pokojów razy 2 osoby, nie iloraz.

 19. Powinien być zakaz wjazdu dla turystów. Życie ważniejsze niż pieniądze.