Niesamowite zjawisko na międzyzdrojskim niebie

W piątek około godziny 15:00, Pani Kamila, mieszkanka Międzyzdrojów zarejestrowała swoim telefonem nietypowe zjawisko na niebie. Początkowo wyglądało to na „błąd” obiektywu w telefonie Pani Kamili. Jednak po przesłaniu filmu video, jednoznacznie można stwierdzić, że to nietypowe zjawisko to naszym międzyzdrojskim niebie. Po przeszukaniu wujka Google okazuje się, że ten ewenement ma swoją nazwę. Jest to efekt Halo.

Halo (zjawisko optyczne)

Halo (gr.  hálos, „tarcza słoneczna”) – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo.

Najczęściej występuje tzw. małe halo o rozmiarze kątowym 22°, powstające przez załamanie na powierzchniach kryształów o kącie łamiącym 60°. W atmosferze polarnej lub w przypadku atmosfer planetarnych możliwe są okręgi halo o innych promieniach, jeżeli kryształy lodu mają kształt inny niż sześciokątne kolumny lub płytki (np. sześciany). Rzadziej widoczne bywa duże halo o rozmiarze kątowym 46°, powstające podczas załamania światła na krawędziach kryształów do siebie prostopadłych (kryształy lodu mają budowę graniastosłupa prostego o podstawie sześciokątnej).

Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych. W zależności od punktu obserwacji efekt halo tworzą różne, tego samego kształtu, kryształy w chmurze, oświetlone w ten sam sposób. Do zjawiska nie sposób się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.


NumerSymbolOpis
1halo 22°(małe halo) krąg na niebie o promieniu kątowym 22°
2słońce poboczne (parhelion)jasne obszary na przecięciu kręgu parhelicznego i halo
3słup słonecznypionowy słup powyżej i poniżej słońca
4krąg parhelicznypoziomy krąg przechodzący przez słońce
5łuk okołozenitalnytęczowy łuk ponad słońcem wokół zenitu
6łuk styczny i halo opisanełuki na zewnątrz halo z boku i na górze
7halo 46°(wielkie halo) koło o promieniu 46°
8podsłońcejasne miejsce poniżej horyzontu

Halo jest często obserwowane w niewielkiej odległości kątowej od słońca i podczas takich obserwacji należy chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem Słońca – ze względu na ryzyko trwałego upośledzenia wzroku. Światło słońca padające bezpośrednio przez dłuższy czas na elementy światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery może je uszkodzić, dlatego podczas fotografowania zjawiska tarczę słoneczną powinno się zasłaniać.

3 komentarze “Niesamowite zjawisko na międzyzdrojskim niebie”
  1. Ufo jest na niebie od ok 20 zapala się nad Świnoujściem . Jest coraz bliżej i mocniej świeci obserwóje od ponad miesiąca. To wczoraj to mały Pikuś .W nocy po niebie latają świecące obiekty , wmawiają mam że to starlinki ale one po jednej trajektorii latają A ja obserwóje po różnych i w różnych kierunkach. A wy dalej siedzicie w domach i wierzcie w korona świra 🙂

  2. UFO! przyleciało !