Międzyzdroje wśród najbogatszych gmin w Polsce

W kwietniu 2018 roku informowaliśmy Państwa o wysokiej pozycji gminy Międzyzdroje w rankingu pisma terytorialnego ,,Wspólnota” w nakładach na kulturę.

W tym miesiącu został opublikowany kolejny ranking, tym razem dotyczący najbogatszych gmin, miast, powiatów i województw w 2017 roku. Rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Rankingi Wspólnoty są publikowane rok po okresie którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane, ponieważ w takim czasie są publikowane dane z GUS.

W opublikowanym rankingu dotyczącym najbogatszych gmin wiejsko – miejskich w Polsce I miejsce w 2017 roku zajęła gmina Dziwnów z dochodem na osobę w wysokości 9 511,58 zł, drugie miejsce Krynica Morska – 8 785,90 zł, Mielno III miejsce z dochodem na osobę 7 783,42 zł, a Międzyzdroje znalazły się na IV wysokim miejscu z poziomem zamożności na osobę w wysokości 7 372,64 zł. Wśród najbogatszych województw – zachodniopomorskie zajęło trzecią lokatę.

Miniony rok przyniósł szybki wzrost dochodów w gminach i województwach, natomiast znacznie skromniejszy w miastach na prawach powiatu. W 2017 roku spośród najważniejszych źródeł dochodów gmin najszybciej wzrosły udziały w PIT – o prawie 8%. Wzrosły także znacznie wydatki inwestycyjne gmin, nakłady na turystykę, wzrosły wpływy do budżetów z tytułu podatków.

Opublikowany ranking potwierdza słuszność działań naszego samorządu podjętych i realizowanych przez ostatnie lata, powodujących zrównoważony poziom dochodów. W najbliższych latach planujemy wzrost dochodów bieżących, co pozwoli na utrzymanie wysokiej pozycji w rankingu – powiedział burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz.

Kliknij

Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
UM w Międzyzdrojach