Już po raz trzeci archiwiści z międzyzdrojskiego oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie, którego siedziba znajduje się na Białej Górze, zaprosili mieszkańców naszej gminy, a także wypoczywających w niej urlopowiczów, do wzięcia udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Międzynarodowy Dzień Archiwów (MDA) to święto, które ustanowiono 11 lat temu podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów. W okolicach tejże daty w archiwach na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, których celem jest podkreślenie znaczenia wspomnianych placówek dla zachowania pamięci zbiorowej państw, narodów i społeczeństw.
W ramach MDA w piątek 7 czerwca w międzyzdrojskim archiwum można było zobaczyć m.in. wystawę zatytułowaną: „Z szuflady międzyzdrojanki – historia Międzyzdrojów domowymi archiwaliami opowiedziana”. Owe archiwalia zostały użyczone przez panią Tamarę Starachowską, która od wielu lat z archiwistycznym zacięciem zajmuje się gromadzeniem rodzinnych pamiątek. Wśród prezentowanych materiałów znalazły się m.in. dokumenty dotyczące przodków pani Tamary, zamieszkujących dawne województwo wołyńskie i poznańskie, a po wojnie – Pomorze Zachodnie.
Równie interesujące były pocztówki przedstawiające dawne Międzyzdroje, a także druki ulotne „Solidarności”, wyśmiewające peerelowską rzeczywistość. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudzał zwłaszcza tłok pieczętny przedwojennej gminy Międzyzdroje. Wystawę uzupełniały liczne muzealia: hełmy, zabytkowe liczydło i blisko 100-letnia waga na listy, które cieszyły zwłaszcza najmłodszych.
Oprócz zapoznania się z wystawą, każdy z gości odwiedzających archiwum miał okazję zwiedzić na co dzień niedostępne magazyny archiwalne, a także poznać niezwykłą historię białogórskiego kompleksu. Ponadto międzyzdrojscy archiwiści udzielali porad dotyczących poszukiwań genealogicznych oraz zasad postępowania z dokumentacją.
Stałym elementem obchodów MDA stały się lekcje archiwalne. W tym roku wzięła w nich udział ponad setka uczniów ze szkół w Międzyzdrojach i Ładzinie, a także dzieci przebywające w ramach „zielonej szkoły” w międzyzdrojskim Domu Wczasów Dziecięcych. Uczestnicy zajęć zmierzyli się m.in. z zdaniem napisania własnego imienia i nazwiska pismem używanym dawniej przez niemieckich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Jak się okazało, nie było to wcale takie łatwe.
Międzyzdrojscy archiwiści już teraz zapraszają do wzięcia udziału w przyszłorocznym MDA. Ale żeby wybrać się do archiwum nie trzeba czekać cały rok. Każda osoba zainteresowana np. historią własnej rodziny, może korzystać z bogatego zasobu archiwum od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.30. Materiały archiwalne udostępniane są bezpłatnie w pracowni naukowej, a coraz bardziej liberalne przepisy w tej kwestii pozwalają na ich nieodpłatne fotografowanie. Warto podkreślić, że ewidencję międzyzdrojskiego archiwum, jak i pozostałych archiwów państwowych, można znaleźć na stronie: www.szukajwarchiwach.gov.pl
Krzysztof Szyszka (Archiwista)