Koniec sezonu ratowników oznaką końca lata.

W tym roku ratownicy na Kąpielisku Morskim w Międzyzdrojach pojawili się dopiero 15 czerwca. Do 30 czerwca były tylko dwa stanowiska ratownicze, po jednym na wschód i zachód od molo. Od lipca sezon zaczął się już na dobre, bezpieczeństwa w dzień strzegło 26 ratowników na ośmiu stanowiskach, 5 po stronie zachodniej i 3 po wschodniej, natomiast w nocy 3 ratowników.

Ratownicy przez te wakacje interweniowali ponad 200 razy, najwięcej do zdarzeń medycznych takich jak: zasłabnięcia, ataki padaczki, złamania, przegrzania, podtopienia, ale także wielokrotnie w przypadku zaginięć dzieci na lądzie. Warto również wspomnieć o niecodziennej akcji ewakuacyjnej statku Viking, który ugrzązł na mieliźnie, gdzie ratownicy przy użyciu łodzi IRB bezpiecznie ewakuowali 64 osoby na ląd.

Bardzo dużo akcji ratowniczych zostało przeprowadzonych na plażach niestrzeżonych, w szczególności po zachodniej stronie między zejściami G a L. Ratownicy w tym rejonie podejmowali kilkakrotnie z wody osoby tonące. Przeprowadzili kilka akcji, tworząc tzw. łańcuch życia, szukając zaginionych osób w tym dzieci. WOPR-owcy ściągali na brzeg koła, pontony i materace, które wypływały w głąb morza, nie mogąc już samodzielnie wrócić.

Należy zwrócić uwagę, jak w nocy potrzebni są ratownicy. Podczas nocnych patroli po plaży czy też zgłoszeń na numer ratunkowy 601 100 100 ratownicy wielokrotnie podejmowali z wody osoby pod wpływem alkoholu, a nawet skaczące z molo. Podsumowując, warto zauważyć, że Kąpielisko Morskie w Międzyzdrojach jest nielicznym kąpieliskiem, gdzie przy tak dużej ilości interwencji, na plaży strzeżonej czy też niestrzeżonej nie doszło do żadnej tragedii.

Od kilku dni pogoda rozpieszcza turystów i mieszkańców. Ze względu na wysokie temperatury, ze słonecznej kąpieli na plaży zadowoleni są wrześniowi wczasowicze. Tymczasem wraz z zakończeniem dyżuru ratowników odejdzie dobra aura. Kolejne dni będą coraz chłodniejsze. Im bliżej weekendu, tym bardziej pochmurno. Możemy spodziewać się nawet kilkunastostopniowego ochłodzenia.

fot. miedzyzdroje.tv – 15.09.2020
2 komentarze “Koniec sezonu ratowników oznaką końca lata.”
  1. ciekawe czy można przysnąć przy piwku w nocy na wachcie

  2. Słowa podziękowania za każdy dzień ciężkiej pracy, pomocy, miłych słów i bystrego oka.