Jest nadzieja, że po remoncie zabytkowa wieżyczka wróci na swoje miejsce

Wieżyczkę meteorologiczną w 1945 roku postawiono na międzyzdrojskiej promenadzie od lewej strony wejścia na molo, a ostatnie kilka / kilkanaście lat przed rozpoczęciem remontu promenady, stała po prawej stronie od wejścia na molo.


 
Po remoncie promenady władze miasta przeniosły wieżyczkę na drugą stronę promenady, w pobliżu ulicy Morskiej. Jest to zabytek meteorologiczny z XIX wieku, który przetrwał aż dwie wojny światowe i do dziś jest trwałym elementem międzyzdrojskiej promenady!


 
Na szczycie wieżyczki kogut oznacza poranek, ul z pszczołami południe, nietoperz wieczór, a ciemną noc wskazuje sowa. Wewnątrz powinny znajdować się cztery zegary wskazujące czas z różnych stref czasowych – w Warszawie, Tokio, Moskwie i Nowym Jorku oraz przyrządy pomiarowe ze świadectwem wzorcowania: termometr, barometr i hydrometr. Wielu turystów na tle tej wieżyczki robi sobie zdjęcia pamiątkowe z wakacji. Na remont zabytku przeznaczono 40 tys. zł. Kwota wydaje się dość wysoką kwotą, ale są rzeczy, na które trzeba wydać więcej pieniędzy, by zacierająca się historia Gminy Międzyzdroje (Misdroy), o której wspomniano nawet podczas wyborów sołeckich – przetrwała dla kolejnych pokoleń.

Materiał wideo z VI sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach.