Będzie poszerzenie plaży w Międzyzdrojach!

W miniony piątek Burmistrz Gminy Międzyzdroje, Mateusz Bobek, podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie sztucznego poszerzenia plaży, piaskiem pochodzącym z rozbudowy terminalu w Świnoujściu. Po wstępnej analizie burmistrz wraz z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie ustalił, że potrzebne będzie około 300 000 m3 piasku, do wysypania na odcinku od Przystani Rybackiej do zejścia J(orientacyjnie 411.7 km – 414,3 km wg kilometrażu wybrzeża). Jak podkreśla burmistrz, cena wyjściowa realizacji tej inwestycji to 9 mln złotych, natomiast dzięki wykorzystaniu  LNG, koszt ten obniży się do kwoty 2 mln złotych. Co więcej, połowa tej sumy pokryta zostanie przez Urząd Morski w Szczecinie. Szczegółowe rozwiązania określające zasady dotyczące zlecenia zostaną ustalone pomiędzy stronami w drodze umowy, najpóźniej do dnia 31.01.2021 r. Dla Gminy, jednym z najważniejszych i niewątpliwie najbardziej satysfakcjonujących punktów umowy, będzie ustalona kwota w wysokości , nie 9 mln złotych, ale 1 mln złotych za realizację  projektu.

29 komentarzy “Będzie poszerzenie plaży w Międzyzdrojach!”
 1. Trzeba pojechać do Gdyni-Orłowo i zobaczyć co zostało ze sztucznej plaży po sztormie.

  • To robili na pewno polskie majsterklepki i złote rączki. W innych krajach jakoś potrafią ?. W Między, jak ktoś to zrobi z głową to będzie dobrze ?

 2. Samochody,spychacze i co jeszcze. Holandia pompuje piach z wodą może u nas da się zastosować taki myk.

 3. Bardzo dobry pomysł.

 4. Widzę, że pęd do „naprawy” międzyzdrojskiej plaży na dobre zagnieździł się w głowach decydentów. Zastanawiam się, co to będzie, gdy w Polsce rozejdzie się wiadomość, że plaża w Miedzyzdrojach to dzieło pracy spychaczych, wyrównujących nawieziony piasek… Nawieziony piasek, to rzecz u nas dopuszczalna jedynie na miejscowych kąpieliskach, utworzonych na pobliskich jeziorkach czy stawach. Dla n.p. Niemców, „Ersatz” (zastępstwo, podróbka…) jest czymś łatwym do przyjęcia, stąd nie przeszkadza im sztucznie nawieziony piach na totalnie niszczone plaże np wyspy Sylt ( Morze Północne). Z drugiej jednak strony, na szczęście, Polska ma jeszcze sporo innych pięknych plaż, więc miłośnicy Bałtyku, łatwo znajdą sobie miejsce z nienaruszoną jeszcze naturą. Dla Międzyzdrojów, pozostaje nadzieja w sztormach, które spowodują zniwelowanie ujemnych efektów twórczej pracy decydentów…

 5. Plaże trzeba rzeczywiście zmodernizować. Powiększyć , wzmocnić itd. Tak jak to poniżej już napisane, bez dobrej plaży nie ma dalszego rozwoju. Pan burmistrz to dobrze myśli, przygotowuje Miedzy powoli na przyszłość. Jest ale jeden problem. Na takie zmiany i dalsze zmiany też, potrzeba specjalistów co potrafią takie kompleksowe zmiany zaprojektować i zbudować. Na to nie wystarczy tych majsterklepków z polski którzy wprawdzie klepią w całej Europie ale nie za bardzo mają pojęcia co klepią. Mam nadzieje że zrobią to jacyś specjaliści i przy okazji zajmą się tymi schodami co tragicznie wyglądają. Pozdrawiam i cieszę się na nową plaże

 6. Odezwali się specjaliści internetowi od poszerzania PLAŻY !!!!!! JEDEN MĄDRZEJSZY OD DRUGIEGO. co za naród… oni już nawet do lekarza nie muszą chodzić bo wszystko z internetu wiedzą.

 7. Miasto ma tyle do zrobienia a oni chcą plażę poszerzać ….Od bazy rybackiej do Amberu dziura na dziurze, łatane przez lata a urząd czeka, by jakiś jeleń inwestor, który będzie stawiać kolejny moloch na byłem Pomeranii dołoży się do wymiany instalacji podziemnych i połiżenia asfaltu…Oświetlenie miasta jak w latach 80’….Ścieżka do Ścia ma mieć całe 2.5 km…Szok i komediodramat….

  • Zgoda tylko na tego typu inwestycje potrzeba delikatnie licząc około 20 mln zł. Ja tam się cieszę że coś się dzieje i miasto stopniowo się zmienia. Inwestycja zasilenia to koszt około 10 mln zł jak skoro jest szansa wykonania tego zadania za 10 procent cenny to grzechem jest nie skorzystać. Oczywiste jest także że tego typu inwestycja nie uchroni linii brzegowej całkowicie ale z pewnością zatrzyma pewne procesy na kilka lat. Zresztą najważniejszym i pierwszym produktem turystycznym tego miasta jest właśnie plaża więc dlatego inwestycja tego ma fundamentalne znaczenie

   • Kiedy w tej gminie zacznie się myśleć o mieszkańcach którzy są solą tej ziemi a później o turystach którzy są tylko przez chwilę. Czy tak ma wyglądać Kadencja dla Mieszkańca co jest zrobione z myślą o mieszkańcach Panie Burmistrzu i Szanowna Rado? oczywiście Burmistrza.

 8. To jest bardzo ciekawy temat który trzeba dobrze przemyśleć. Ja uważam że bez inwestycje w plaże Miedzy będzie miało ciężko ugodzić w przyszłości tej turystyce która się tam rozwija. Naturalnie, można powiedzieć , won z hotelami itd. Ale to będzie oznaczało też koniec przyszłości dla dzieci z Między, bo nie będzie pracy i będzie trzeba uciekać. Zgadzam się także z panem Jerzy. Mam nadzieję że eksperci analizują prądy bałtyckie w tym regionie. Ja uważam że plażę trzeba poszerzyć. Ale uważam też że by trzeba dobrze prześwietlić plany tego miasta na przyszłość. Może to ktoś wie. Ja niestety nie. Uważam że na przyszłościową turystykę będzie trzeba zrobić kilka więcej inwestycji niż kwiaty ( bardzo ładne). Jak się jednak uważa że ma być tak jak kiedyś ….naturalnie…..to czas na koniec inwestycji w tyle hoteli. Pozdrawiam.

  • Przy dużych inwestycjach a szczególnie przy hydrologicznych buduje się model w skali 1:1000 lub nieco mniejszy. Do modelu załącza się dane zebrane z czujników(prądy). Na podstawie tego tworzy się kilka scenariuszy.

   Jeśli brak jest danych empirycznych nie mówiąc nawet o modelu to mamy do czynienia z wróżeniem z fusów…

   • To co Pan pisze to mi pasuje. Obawiam się ale że takiej ekspertyzy tu nikt nie zrobił. Jak by były lepsze ekspertyzy niż na „oko” to by te schody też nie runęły ?.

   • Nie rozumiem podważania kompetencji Urzędu Morskiego w tego typu inwestycjach

 9. KAMERĘ NA MOLO TO COVID ZAATAKOWAŁ BO OD PARU DNI NIE DYCHA…?

 10. Poprawianie natury ma określone granice, łatwo tutaj o śmieszność, a nawet o sporą kompromitację. Parę tygodni temu, przez kilka dni panowała w Międzyzdrojach sztormowa pogoda. Szalał żywioł, całkowicie zniknęła plaża, a znajdujące się na niej masy wody, z całą siłą i dużą predkością płynęły, o dziwo, równolegle do brzegu. Duże fale zakłócały i zawirowywały ten ruch wody. Po sztormie ukazała się plaża, calkowicie zmieniona… Na ten temat powinien się również wypowiedzieć WPN.

 11. Uważam że to dobra sprawa. Plaża w Między jest coraz mniejsza. Do Bena: poszerzanie plaży to jest w dzisiejszych czasach standardowa sprawa na całym świecie. Tylko to nie jest tak, że się raz nasypie piach i to starczy na sto lat. Na Sylt w Niemczech robi się to co roku.

  • Moga, bo maja kase, a u nas brakuje pieniedzy na leczenie chorych (ale nie wszystkich)!!! Pieniadze podatnikow wyrzuca sie w bloto! Ostatnio zwrot za straty spowodowane krotkoterminowym zamknieciem cmentarzy na Wszystkich Swietych, a nie dofinansowanie Sluzbey Zdrowia. Moze miliarder, Pan Premier Morawiecki ,zechcialby dorzucic cos z wlasnej kasy, a nie obciazac finansowo nas wszystkich poprzez bezsensowne decyzji nieRzadu. M.

 12. Poszerzenie plaży ok a poszerzenie zasobów mieszkaniowych to już LIPA???

 13. Po rozbudowie potrzebna oczyszczalnia a piach z terminalu gazowego wozili daleko w morze zamiast do nas.

 14. By musiał powstać falochron przy bazie rybackiej, innaczej ten piach wypłuka

 15. Turysta wierny miedzyzdrojom

  Cosik miedzyzdroje szastają kasa ? Dochód z gastronomi na molo? Czyli zakłócanie turystom swobodnego poruszania się po molu?

 16. W Trójmieście piasek z pogłębiania toru wodnego do portów był również przesyłany rurociągiem na niektóre plaże. Od Brzeźna do Jelitkowa plaża wyraźnie się poszerzyła, doskonale widać różnicę idąc plażą z Sopotu (gdzie nie były prowadzone takie prace) do Gdańska. Poprzedni sezon sztormów nie wyrządził widocznych strat. Inaczej było w Gdyni Orłowie, gdzie pierwszy jesienny sztorm w tym roku zabrał sporą część przesłanego piachu. Podobne prace prowadzone były w ubiegłym roku w Jastrzębiej Górze. I tam efekt jest imponujący, dostępnych w sieci jest wiele filmów dokumentujących prace i ich efekt.

 17. Mam nadzieję, że osoba odpowiedzialna za tę inwestycję i inwestor czyli, burmistrz Międzyzdrojów, przemyśleli tę decyzję oraz oparli się na wiedzy naukowej w tym hydrologicznej. Łatwo wywalić w piasek nie swoje pieniądze.
  Myślę, że natura i tak wszystko wyrówna w czasie styczniowych sztormów.
  Czy są gdzieś przykłady ze świata, że taka ingerencja w plaże się udała?

  • Skoro inwestycja jest współfinansowany przez Urząd Morski i wiele tego typu zasilen zostało już przeprowadzonych bedzie oki.Czy to powstrzyma nature napewno na kilka lat tak,całkowicie to nie ten model ochrony i nie ten budżet