100 Wolontariuszy zebrało ponad pół tony śmieci

100 Wolontariuszy Naszej Ziemi zebrało ponad pół tony śmieci nad morzem

W minioną sobotę od godziny 10:00, trzy grupy Wolontariuszy: Zachód (Świnoujście), Centrum (Międzyzdroje) oraz Wschód (Dziwnów), wyruszyło, by oczyścić ze śmieci teren przy drodze osiedlowej na osiedlu Przymorze w Świnoujściu; plaże w okolicy zejścia przy bazie rybackiej w Międzyzdrojach oraz tereny Wolińskiego Parku Narodowego a także tereny przy Jeziorze Martwa Dziwna. Sprzątanie wyznaczonych wspólnie z Urzędami Miast i Gmin oraz dyrekcją Wolińskiego Parku Narodowego terenów, zakończyło się wynikiem 567,16 kilogramów zebranych śmieci. Partnerem wydarzenia był Procter & Gamble – międzynarodowy koncern, który stworzył Head & Shoulders Beach Bottle, czyli butelkę na szampon składającą się w 20% z plastiku zebranego na plażach.  

Śmieci z 50 kilometrów linii brzegowej

Ekipa Fundacji Nasza Ziemia wraz z Wolontariuszami z Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Nadmorskiego oraz z Kamienia Pomorskiego i Dziwnowa oraz Harcerzami z Hufca Ziemi Wolińskiej, złożyła raport ze śmieci zebranych na terenach nadmorskich.  Do żółtych worków trafiły w ilości 133,41 kg, plastikowe butelki i puszki po napojach.  Do zielonych worków zebraliśmy 182,21 kg szklanych butelek, głównie po napojach alkoholowych. Sporo też było śmieci tak zwanych zmieszanych: 251,54 kilograma oraz porzucony na Osiedlu Przymorze w Świnoujściu spalony wrak samochodu, pralka i telewizor, a na plaży w Międzyzdrojach znaleźliśmy złom i płaty styropianu.  Do zmieszanych śmieci trafiły w ilościach znacznych wciśnięte w piasek papierosowe pety, czy porzucone w lasach nadmorskich stare ubrania i stosy jednorazowych, zużytych pieluch.  Cały czas podczas akcji sprzątania linii brzegowej nad bezpieczeństwem uczestników czuwali Ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej
w Szczecinie.  

Kwatera Głowna Akcji Sprzątanie świata-Polska 2020

Koło godziny 14:00 w ogródku Vienna House Amber Baltic Miedzyzdroje, zebrali się zmoknięci
i przewiani morskim wiatrem uczestnicy Akcji. Wynik sprzątania zaskoczył chyba wszystkich zebranych na podsumowaniu.  Nadmorskie plaże oraz tereny Wolińskiego Parku Narodowego, pomimo wysiłków służb utrzymania czystości, okazały się nie wolne od śmieci. Ludzki brak troski
o miejsca, gdzie zwykle szukamy wypoczynku i wytchnienia widoczny był gołym okiem. To kolejny wynik, który potwierdza, iż śmiecimy w miejscach pięknych z natury.  W majowym PreStarcie 27 już edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, zrealizowanym z naszym Partnerem firmą Procter&Gamble
w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i Warszawie, zebraliśmy 776,04 kilogramów śmieci co razem daje wynik 1343,20 kg śmieci!  Zmęczonym, ale szczęśliwym Wolontariuszom Szef Kuchni Amber Balitic Miedzyzdroje Sebastian Sikorski oraz Ambasadorka Fundacji Nasza Ziemia Katarzyna Gubała zaserwowali pyszne wege jedzonko, które miało zregenerować wysiłek włożony w sprzątanie. Dowiedzieliśmy się też od przedstawicieli sieci hoteli Vienna House oraz samego obiektu Vienna House Amber Baltic Miedzyzdroje, w ramach rozmowy związanej z hasłem tegorocznej 27 edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, które brzmi: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” Iż w   restauracjach hotelowych plastikowe słomki zostały zastąpione przez biodegradowalne i papierowe, a kieliszki i szklanki z plastiku serwowane na plaży przez Vienna House Amber Baltic Miedzyzdroje – przez ich poliwęglanowe odpowiedniki. Natomiast w pokojach hotelu goście nie znajdą napojów w butelkach plastikowych a w szklanych. 

Gromkie „Dziękujemy”

Na koniec, podziękowaliśmy serdecznie ekipie Wolińskiego Parku Narodowego z zastępcą dyrektora Panem Markiem Dylawerskim na czele. Podziękowania skierowaliśmy również na ręce Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który na podsumowaniu reprezentował wszystkich Wolontariuszy z tej grupy. Szczególnie zaś dziękujemy Harcerzom z Hufca Ziemi Wolińskiej. Bez Was i Waszego zaangażowania nie udałoby się osiągnąć tak imponującego wyniku! 

Wszystkim, którzy pomogli nam posprzątać 50 kilometrów linii brzegowej składamy z serca płynące podziękowanie. 

5 komentarzy “100 Wolontariuszy zebrało ponad pół tony śmieci”
  1. Dobra robota chociaż chodzą słuchy ,że następnym razem sprzątać będzie bojówka LGBT -.

  2. Lubię spędzać wakacje w Międzyzdrojach,ale jest coś czego nie akceptuję i jestem wielkim przeciwnikiem tego rodzaju atrakcji.Z resztą w innych miejscowościach turystycznych jest identycznie.Chodzi o wykorzystywanie kucyków do wożenia dzieci.Co roku obserwuję jak truchtają czasami nawet kulejąc w pełnym słońcu.Zastanawiam się,czy parę minut przyjemności jest więcej warte niż cierpienie tych bezbronnych zwierząt.Może gdyby rodzice uświadamiali swoje dzieci mówiąc gdzie te małe kucyki trafią gdy już nie będą potrzebne to takie rozrywki raz na zawsze by zniknęły z naszego życia.

  3. Brawo! To bardzo dobra akcja. Dziękujemy! Jedna sprawa nie daje mi jednak spokoju, mianowicie na plaży pod molo, przed ca dwoma tygodniami utworzyło się niemałe bajoro. Codziennie baraszkuje w nim sporo małych dzieci. Proszę miejscowy San Epid o zbadanie wody tego bajora dla określenia zagrożenia dla kąpiących się w nim dzieci.

  4. ładne,naturalne, uśmiechnięte Panie – idealna promocja wydarzenia !
    Pozdrawiam

  5. Znaleziono Iphone SE. Do odbioru w Dyrekcji Parku.