„Ścieżka obok drogi” – wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła mieszkańców i turystów 16 lipca 2020 r. do Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na prezentację zaadaptowanych fragmentów książki pt. „Ścieżka obok drogi” o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, w wykonaniu znakomitej aktorki Ewy Dałkowskiej.

Ewa Dałkowska, ceniona aktorka, przeczytała obszerne fragmenty powieści Kazimiery Iłłakowiczówny, wrażliwej poetki, która w okresie międzywojennym była osobistym sekretarzem Marszałka Piłsudskiego. Książka „Ścieżka obok drogi” była wydana tylko raz w 1939 r.  Przybyli goście mogli dowiedzieć się wiele ciekawostek z codziennego życia Marszałka.

Do obowiązków Kazimiery Iłłakowiczówny należało rozpatrywanie spraw ułanów oraz odpowiadanie na listy zwykłych ludzi w imieniu swojego szefa. Józef Piłsudski doceniał wszystkich nadawców korespondencji, dlatego sekretarz musiał odpisywać na każdy list, by nikt nie czuł się zlekceważony. Marszałek otrzymywał rocznie 30 tys. listów. Na imieniny były to 2,5 tony korespondencji. Autorka przedstawiła w książce osobę Józefa Piłsudskiego jako zwykłego człowieka, który ma swoje wady i zalety. Podczas pracy z nim mogła dostrzec jego wielkość i poświęcenie dla narodu polskiego. Dzięki przeczytanym, przez Ewę Dałkowską, fragmentom powieści mogliśmy dowiedzieć się o sprawach i sytuacjach, które nie wychodziły poza gabinet męża stanu np. fakt, że wszystkie pieniądze, które Marszałek otrzymywał za wywiady, oddawał biednym. Kazimiera Iłłakowiczówna, z ogromną wrażliwością, opisała Józefa Piłsudskiego, co bardzo urzekło słuchaczy. Przyznała, że to co napisze w książce, dopiero w przyszłości przyda się historykom do opisania osoby Marszałka i tego co zrobił dla kraju. 

Ewa Dałkowska, w krótkim wywiadzie z Szymonem Głodem, opowiedziała o aktorstwie, które jest dla niej przygodą. Po maturze chciała iść do szkoły teatralnej, ale tata wybrał dla niej filologię polską. Zaczęła grać w studenckim teatrze „Kalambur”.  Zdała jednak egzaminy do szkoły teatralnej, a rodzice wspierali jej aktorską drogę.  Gra w teatrze, filmach, kabarecie, na estradzie oraz użycza swego głosu w dubbingu. Od kilku lat pracuje w „Nowym Teatrze” w Warszawie, gdzie pod kierownictwem Krzysztofa Warlikowskiego jest wystawianych wiele awangardowych sztuk. W dobie zamkniętego teatru, aktorzy spotykali się na próbach, które były nagrywane i udostępniane w internecie. Obecnie Ewa Dałkowska pracuje nad dwoma projektami teatralnymi „Odyseja” i „Matka Joanna od Aniołów”.

Na zakończenie wieczoru przybyli goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorką oraz otrzymali dedykację w audiobooku  pt. „Ścieżka obok drogi”, który każdy z uczestników otrzymał w prezencie. Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Organizatorami spotkania byli: Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach. Zapraszamy do wypożyczania książki i audiobooków „Ścieżka obok drogi” dostępnych w naszej bibliotece.

Bibliotekarze