Rozwój sieci tras rowerowych na Wyspie Wolin

„Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz poruszać się naprzód”.  Albert Einstein

W dniach 10 i 11 czerwca 2021 r. w Międzyzdrojach odbyła się konferencja polsko-niemiecka podsumowująca projekt INT 138Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”, który uzyskał dofinansowanie, w ramach programu       To w ramach tego projektu na terenie naszej gminy został jesienią oddany do użytku nowy odcinek trasy rowerowej  od ul. Gryfa Pomorskiego/Polna do  m. Lubczewo – Wapnica. Trwa też budowa nowej trasy rowerowej łączącej Wapnicę z Wolinem. Planowany termin zakończenia prac przewiduje się do końca września 2021 r.  

W konferencji udział wzięli samorządowcy z Powiatu Greifswald Vorpommern i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (Organizator konferencji) oraz gmin położonych wokół Zalewu Szczecińskiego.  Podczas konferencji Joanna Kiedrowska i Magda Gołubska (pracownice Gabinetu Marszałka) zaprezentowały „Strategię rozwoju trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego do roku 2030” dla nowego projektu INT 174. Nowe wyzwania, nowe szanse rozwoju  turystyki rowerowej, jako produktu turystycznego -pierwszego na terenie Euroregionu Pomerania, kompletnego, transgranicznego, który wspiera Unia Europejska.

Bardzo ciekawy też wykład zaprezentowała dr hab. Magdalena Florek (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) „Marketing w turystyce”. Wanda Nowotarska z Urzędu Marszałkowskiego przedstawiła „Stan prac nad trasami rowerowymi w Województwie Zachodniopomorskim- obecny stan tras, trasy w opracowaniu i budowie oraz plany na przyszłość, w zakresie sieci tras rowerowych” – trzeba poskładać te „puzle”, żeby nasz region stał się atrakcyjny dla aktywnych i był magnesem dla turystów. 

Dla Gminy Międzyzdroje to wielka szansa na realizację nowych wyzwań i innowacyjnych rozwiązań dla rozwoju usług turystycznych, w partnerstwie i przy wsparciu  Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.  

Konferencja to nie tylko wykłady, prelekcje i panele dyskusyjne, ale jak mówimy o aktywności dla zdrowia i relaksu to dla uczestników (ok. 50 osób)  został zorganizowany przejazd nową trasą rowerową z Międzyzdrojów do Wapnicy i dalej do Wolina, po będącej w trakcie budowy trasie rowerowej. W prezentacji nowej trasy z Międzyzdrojów do Wolina udział wzięli: Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa, Anna Bańkowska Członek Zarządu oraz wszyscy samorządowcy  biorący udział w tej ważnej konferencji dla regionu. Z Wapnicy do Wolina -trasa w budowie, odcinkami trudna, piaszczysta, gdzie trzeba było poprowadzić rower, ale nagrodą są piękne widoki na Zalew Szczeciński i naturalne otoczenie, wśród pól i lasów w Gminie Wolin.

Już wkrótce (termin zakończenia robót budowlanych ustalony został na 30 września br.) będziemy mogli wybrać się rowerem do Wolina np. do Skansenu Słowian i Wikingów nowo wybudowaną ścieżką rowerową – to tylko 22 km. 

Po połączeniu wszystkich odcinków po polskiej i niemieckiej stronie można będzie  pokonaćłącznie 292,56 kilometrów trasy rowerowej (Pl 182,56 km i De 110 km) Wokół Zalewu Szczecińskiego. 

Zalew Szczeciński to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. Zobaczyć wschodzące słońce i budzące się wraz z nim do życia ptactwo, złapać oddech wśród szumiących drzew, rozkoszować się dziką przyrodą… to na takie niepowtarzalne atrakcje i wspomnienia czekają rowerzyści i ich oczekiwania nabierają realnych kształtów. 

Do zobaczenia na trasie.