Relacja z Europejskiej Nocy Muzeów 2019 w Wolińskim Parku Narodowym

Do organizacji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów zaproszone zostały ośrodki edukacyjne i instytucje kulturalne.
Główną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów były warsztaty edukacyjne pn. „Kosmos” w mobilnym planetarium, które zostały przeprowadzone przez pracowników Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej z Zalesia. Uczestnicy warsztatów, zarówno dorośli jak i dzieci, mogli wybrać się na wspólną wędrówkę po niebie, poznać konstelację gwiazd i posłuchać jakie tajemnice kryje wszechświat.
O 19.00 odbył się koncert zespołu „Osada Pieśni Grodno” – zespołu wokalno – instrumentalnego, miłośników pieśni i muzyki tradycyjnej pod kierunkiem Małgorzaty Opaluch.

Pracownicy Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno przygotowali stoisko edukacyjne pn. „Życie w kropli wody”, na którym pod mikroskopem można było zaobserwować np. pantofelka i dafnię.
Wolontariusze WWF zorganizowali warsztaty tematyczne o bałtyckich ssakach. Była to doskonała okazja, aby uczcić Dzień Morświna i przypomnieć wszystkim o potrzebie ochrony wszystkich bałtyckich ssaków. Poprzez aktywne zabawy, quizy i konkursy uczestnicy Nocy Muzeów zdobywali wiedzę o fokach i morświnie.
Centrum Słowian i Wikingów z Wolina przygotowało stoisko edukacyjno – promocyjne o życiu i kulturze dawnych Słowian i Wikingów. Przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej prowadzili warsztaty rękodzielnicze i demonstrowali scenki z życia wojów.
Pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego zorganizowali quest przyrodniczy z nagrodami oraz warsztaty plastyczne eko -zwierzaki.
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach przeprowadziła warsztaty z koralików Hama – „Zwierzaki cudaki”

Wspólnie z harcerzami i zuchami z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP uczestnicy Nocy Muzeów mogli pobawić się i zagrać w gry wielkoformatowe.
Fundacja z Nami Bezpieczniej, prowadząca 3 D Galerię Fantazji, udostępniła foto-pamiątkę przyrodniczą. Był to element dobrej zabawy, a zarazem  zaproszenie do odwiedzenia fantastycznej wystawy w Galerii Stare Muzeum WPN, gdzie artyści i graficy komputerowi z całego świata stworzyli galerię zdjęć 2D, bo 3 wymiar to my ?.
Dziękujemy gościom za liczne przybycie i wspólną zabawę. Szczególne podziękowania kierujemy do współorganizatorów – partnerów Nocy Muzeów 2019 : Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Wolińskiej, Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Kochanowskiego w Międzyzdrojach, WWF, Centrum Słowian i Wikingów Wolin, Fundacja Z Nami Bezpieczniej, Irminsul Creations.

Do zobaczenia za rok!

Woliński Park Narodowy