Październik w Międzyzdrojach – inspiracje kulturalne

JESIENNE INSPIRACJE KULTURALNE

Przyszła jesień, a z nią krótsze dni i kolorowe, ogniste barwy otaczającej nas przyrody. Złote liście spadają z drzew a nad morzem puste plaże i błoga cisza. Bałtyk zachwyca mieniącymi się kolorami jesieni, ale także szumem fal i spokojem, jakiego nie zaznamy przyjeżdżając tu w lipcu albo sierpniu. Po sezonie życie w Międzyzdrojach nieco zwalnia, lecz nie oznacza to, że już nic się u nas nie dzieje. Jesień przynosi nowe inspiracje: już w najbliższą sobotę ( 03 października ) czeka nas „prawdziwa uczta dla melomanów”. W kościele pw. św. Piotra Apostoła koncert kameralny w wykonaniu Dariusza Samóla, który wraz z zespołem artystów wystąpi w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Początek koncertu o godz. 18:30. 

Od października rozpoczynają się zajęcia i warsztaty w Międzynarodowym Domu Kultury. Jak informuje dyr. Artur Duszyński: „w tym roku przygotowaliśmy nową ofertę programową. Do 1 października oprócz stałych, cyklicznie prowadzonych zajęć, trwa nabór na nowe: warsztaty fotograficzne, naukę gry na perkusji czy zajęcia cyrkowe pn. „Klaunada”. Dla przyszłych adeptów sceny proponujemy warsztaty teatralne, które poprowadzi animator kultury i reżyser teatralny Marek Kościółka. W ramach współpracy kulturalnej i wymiany doświadczeń podpisaliśmy umowę z Operą na Zamku ze Szczecina.

W ramach umowy już 12 października br. dla naszych dzieci ze szkół podstawowych odbędą się warsztaty operowe. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli, uczestnicy warsztatów przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Na zakończenie dzieci będą mogły poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.”

Nie próżnuje również Miejska Biblioteka Publiczna, która zaprasza na rodzinne warsztaty plastyczno – literackie pn. „Dzień z życia rycerza”. Warsztaty odbędą się w dniu 15 października w czwartek, o godz. 16:00, ze względów na reżim sanitarny w MDK. 

Również do MDK zapraszamy na  spotkanie autorskie z Maciejem Orłosiem – informuje dyr. Andżelika Gałecka  –  26 października br. ( w poniedziałek )  o godz. 18:00 Maciej Orłoś – mistrz wystąpień – opowie o swojej rodzinie, twórczości i karierze, ale przede wszystkim o doświadczeniu zawodowym zdobytym nie tylko jako dziennikarz czy prezenter, ale również jako aktor, pisarz i youtuber. Zdradzi nam jak zrobić pierwsze wrażenie, jak nawiązać kontakt z publicznością oraz co ważne jest podczas występów na żywo przed kamerą czy podczas udzielania wywiadów.”

Warto korzystać z propozycji kulturalnych przygotowanych na długie październikowe wieczory. A dla tych, którzy lubią jesienne spacery proponujemy zwiedzanie, już bez kolejek, międzyzdrojskich atrakcji turystycznych: Muzeum Przyrodnicze WPN, oceanarium, papugarnię, Muzeum Figur Woskowych, Bałtycki Park Miniatur czy zagrodę pokazowa żubrów. I chociaż, jak w piosence Andrzeja Waligórskiego: „Jesień idzie, nie ma na to rady”, to w Międzyzdrojach inspiracji kulturalnych nie brakuje!