„Każdy może uratować życie z AED”, jest to kolejny projekt strażaków z OSP w Lubinie realizowany przez Koszalińską Agencje Rozwoju Regionalnego S.A. w Programie Społecznik w latach 2019-2021 finansowanego ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
W dniu 21 września 2019 r. na terenach zielonych przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy odbył się Festyn Rodzinny „Święto Pieczonego Ziemniaka” organizowany przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, na którym strażacy z Lubina mieli swoje stanowisko, gdzie mogli prezentować pokaz pierwszej pomocy przy użyciu szkoleniowego defibrylatora AED zakupionego w ramach projektu Społecznik.
Defibrylator AED to przenośne urządzenie, które pozwala na przywrócenie prawidłowego rytmu pracy serca u osób, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Urządzenie wyposażone jest w dwie elektrody, które należy precyzyjnie umieścić na klatce piersiowej osoby z oznakami NZK. Każda elektroda powinna znaleźć się we właściwym miejscu, aby defibrylator zadziałał prawidłowo. Po umieszczeniu elektrod na ciele osoby reanimowanej urządzenie analizuje rytm serca i informuje, czy konieczne jest przeprowadzenie defibrylacji. Nowoczesne defibrylatory AED wyposażone są w specjalne oprogramowanie, które udziela komend głosowych. Pozwala to na bezbłędne wykonywanie poleceń oraz szybkie przywrócenie krążenia w przypadku jego zatrzymania. Dzięki temu każda osoba może we właściwy sposób udzielić niezbędnej pierwszej pomocy poszkodowanemu z zatrzymanym krążeniem jeszcze zanim na miejscu pojawi się pomoc medyczna. W tak stresującej sytuacji, jaką jest udzielanie pomocy osobie z zatrzymanym krążeniem, obsługa defibrylatora może być jednak znacznie utrudniona. Stres oraz podenerwowanie nie sprzyjają szybkiej reakcji, co sprawia, że skorzystanie z defibrylatora może przysparzać wielu problemów zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z tego typu urządzeniami. Z tego powodu, warto wcześniej zapoznać się z działaniem defibrylatora, co umożliwia AED szkoleniowe.