Inscenizacja „Pamiętnika z powstania warszawskiego”

Inscenizacja „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji aktorki Dominiki Ostałowskiej

25 listopada 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła mieszkańców i turystów do Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na inscenizację „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej z oprawą muzyczną Dominika Rosłona i Anny Szczygieł. 

Dominika Ostałowska, ceniona aktorka teatralna i filmowa przeczytała fragmenty „Dziennika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Autora, który podczas powstania nie walczył – był cywilem i opisał Powstanie Warszawskie właśnie z tej perspektywy. Pisał o życiu codziennym w tym trudnym czasie. O instynkcie przetrwania, wszach, głodzie, cierpieniu, odwróceniu wartości. Bez patosu. Sam autor mówił: “Chciałem, żeby wszyscy się dowiedzieli, że nie wszyscy strzelali, chciałem napisać o powszechności powstania”.

W drugiej części spotkania, podczas rozmowy z bibliotekarzem Szymonem Głodem aktorka przyznała, że „Dziennik z powstania warszawskiego” jest jej bardzo bliski ze względów rodzinnych, gdyż jej mama i babcia żyły w okupowanej Warszawie.  

Na zakończenie wieczoru przybyli goście mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorką i muzykami. Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego, a sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Partnerami wydarzenia byli Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach.