Harcerze z Międzyzdrojów na 49. Rajdzie Harcerskim „Arsenał” w Warszawie

W dniach 22- 24 marca 2019r. 6 harcerzy z X Szczepu „Gniazdo” ZHP z Międzyzdrojów brało udział w 49. Rajdzie Harcerskim „Arsenał” w Warszawie po hasłem „Tędy droga”, który polegał na podejmowaniu właściwych decyzji i wyborów w rzeczywistym czasie gry.

Rajd odbywał się w 76. rocznicę najsłynniejszej akcji Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej – Akcja pod Arsenałem. Z rąk Gestapo odbito wówczas Jana „Rudego” Bytnara oraz 20 innych więźniów.


 
W piątek o 6 rano byliśmy już w Warszawie, żeby pozwiedzać trochę stolicę, zanim zameldujemy się na Bazie Rajdu S3 przy ul. Czerniakowskiej. Po zameldowaniu się na bazie były gry i integracja. Każda drużyna przedstawiała swoje środowisko i prezentację zadań, które wykonywali przed rajdem. Wieczorem po wylosowaniu pomieszczenia musieliśmy rozszyfrować zagadkę związaną z sobotnią trasą rajdową. Bardzo szybko i sprawnie nam poszło.

W sobotę rano wybraliśmy się na główną grę po Centrum Warszawy, rozwiązywaliśmy pytania związane z historią akcji pod Arsenałem. Przydzielono nam trasę o tematyce technicznej, gdzie sami zbudowaliśmy termometr elektroniczny, a także dowiedzieliśmy się jak działa drukowanie w 3D.

Popołudniu dostaliśmy wskazówki do wykonania projektu o tematyce społecznej. Musieliśmy przeprowadzić rekonesans, jak funkcjonuje i działa warszawska Cafe Kryzys – kawiarnia dla ludzi wykluczonych ze społeczeństwa. Pod koniec gry z skrawków gazet zrobiliśmy pocztówkę pod jej wizerunek. Po posiłku przyszliśmy na bazę, gdzie kontynuowaliśmy blok społeczny i przeszliśmy do ekologicznego.


 
W niedzielę, w ostatni dzień rajdu byliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Ratuszu Arsenał na uroczystościach upamiętniających akcje „MEKSYK II”. Była to także dla nas okazja, aby spotkać się i porozmawiać z Naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego hm. Anną Nowosad.

Podium 49. Rajdu „Arsenał” nie zdobyliśmy, ale wróciliśmy szczęśliwi do domów z wygraną w kieszeni, za zdobycie 1 miejsca i uzyskanie największej ilości punktów na Bazie Rajdowej S3!

Czuwaj!
trop. Karolina Cader
Kronikarz X Szczepu „Gniazdo” ZHP
fot. K. Traut, T. Rychłowski