NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Co zamknięte, a co otwarte w Międzyzdrojach? – na bieżąco

Instytucje i firmy, które są zamknięte oraz otwarte od poniedziałku 16.03.2020 (jeśli macie Państwo informacje – proszę o wpisywanie w komentarzach). Uzupełniamy na bieżąco.

ZAMKNIĘTE

• Urząd Miejski w Międzyzdrojach – nie obsługuje interesantów – tylko telefon
• Międzynarodowy Dom Kultury
• Miejska Biblioteka Publiczna
• Hala sportowa im. A. Grubby
• Kino Eva
• Planetarium, Gabinet Figur Woskowych
• Oceanarium Międzyzdroje
• Centrum Stomatologiczne Dentarama
tylko bardzo pilne przypadki – rejestracja na telefon
• Super Taxi Międzyzdroje
• Świetlica Wiklina w Wapnicy
• Muzeum WPN, Zagroda Żubrów
• Budynek UM przy ul. Kolejowej 33
• Stadion, Skatepark
• Lokale gastronomiczne, Restauracje
• Zakład Fryzjerski, Gryfa Pomorskiego 5
• Zakład Wodociągów i Kanalizacji M-je
• Salon Fryzur Grey, ul. Kolejowa
• Salon Fryzjerski „Kameleon” ul.
Światowida 13
• ZOŚ w Międzyzdrojach
• Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów
• Dog-Way Sklep Zoologiczny (od wtorku, zam. tel)
• MTBS – dyżur telefoniczny (10:00 – 14:00)
• Przychodnia Partnermed NZOZ – tylko dyżur telefoniczny
• Restauracja Carmen
• Bank PKO BP – Pasaż pod Gryfem
• BARON Pub & Restaurant
• Nadleśnictwo Międzyzdroje ul.Niepodległości

OTWARTE

• Lidl, Biedronka, Netto
• Restauracja Zapiecek – dostawa na wynos
• Kuchnia Virgo – dostawa na wynos
• Poczta: w tygodniu 6 godzin, soboty: 3 godziny; przy okienku 1 osoba – pozostałe osoby – kolejka przed budynkiem
• Kuchnia Bistro & Pub Nemo – dostawa na wynos
• Avocado – na wynos
• Papillon, Pl. Neptuna – dania na wynos
• Pizzeria 7th Avenue, ul. Kolejowa – dostawa na wynos
Black & White – Tawerna na Molo – na wynos
• Bar Smak, obiady domowe – na wynosSzkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D

IV zajęcia w ramach projektu „ Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D dla dzieci i młodzieży” – Program Społecznik na lata 2022-2024”

9 listopada 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się czwarte spotkanie w ramach projektu „Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D dla dzieci i młodzieży”. W zajęciach brały udział wcześniej zgłoszone dzieci oraz pracownicy biblioteki. Po podsumowaniu zdobytej wiedzy z ostatnich zajęć, omówienia zadania domowego i uzyskania informacji na temat wyszukiwania potencjalnych projektów do wydruku na różnych stronach i portalach internetowych, odbyła się część praktyczna. Uczestnicy mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę i przełożyć ją na praktykę. Z powodzeniem udało im samodzielnie obsłużyć drukarkę oraz drukować różne przedmioty. Dzieci już stopniowo uzyskują wiedzę, która będzie niezbędna do prezentacji na ostatnich zajęciach pokazowych. 

Realizacja projektu ”Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D dla dzieci i młodzieży” jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Społecznik na lata 2022-2024” zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. 

@PomorzeZachodnie @PomorzeZachodnieNews #PomorzeZachodnie #ProgramSpołecznik #społecznik #KARR

Rodzinne warsztaty w międzyzdrojskiej bibliotece

Rodzinne warsztaty robienia Kotylionów w międzyzdrojskiej bibliotece

9 listopada 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się „Rodzinne warsztaty robienia Kotylionów”. Uczestnicy zajęć stworzyli piękne kokardy narodowe z białych i czerwonych wstążek oznaczające białego orła na czerwonym tle. Powstało wiele kotylionów, które dzieci i dorośli będą dumnie nosić podczas obchodów 11 listopada oraz obdarują nimi najbliższych. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy biblioteki z Kołem Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach oraz Międzyzdrojskim Stowarzyszeniem „Rodzina”. 

Goście mieli także okazje stworzyć broszki oraz kwiatki w ramach „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, w której bierze udział Gmina Międzyzdroje. Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii. Rozgrywa się ona na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Wieczór był pełen niespodzianek – spontanicznie udało nam się stworzyć międzypokoleniowe warsztaty! Na zajęcia przybyły dzieci z rodzicami, jak i seniorzy, którzy zawsze służyli pomocą. Dodatkowo najmłodsi grali w gry planszowe, czytali bajki oraz uczyli się podstawowych zwrotów grzecznościowych języka migowego, którego instruktorem była Dyrektor Biblioteki, Andżelika Gałecka.

Widząc duże zainteresowanie planujemy zorganizować dla dzieci popołudnia z planszówkami oraz więcej warsztatów plastycznych! Więcej informacji podamy wkrótce.

Przypominamy również, że pomarańczowe warsztaty plastyczne trwają do 19 listopada 2022 r. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do międzyzdrojskiej biblioteki (Plac Ratuszowy 1) w godzinach otwarcia, by stworzyć własne pomarańczowe symbole kampanii. Gwarantujemy świetną zabawę w miłej atmosferze. 

Część materiałów plastycznych na warsztaty w bibliotece zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2022 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.

Ukończono nowy skwer w Wicku

3

W miejscowości Wicko (gmina Międzyzdroje) ukończono nowy skwer przy zbiegu ulic Żwirowej i Kolonijnej. Całość tej drobnej inwestycji sfinansowano z konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz ze środków własnych Gminy Międzyzdroje.

Rewitalizacji doczekała się studnia, która niegdyś służyła mieszkańcom. Wg. autorów projektu nowa aranżacja przestrzeni stworzyła przyjazne miejsce do spotkań i wypoczynku mieszkańców i turystów, poprawiła estetykę otoczenia, zapewniła przyjazny dostęp do kultu religijnego, jest punktem informacji gminy,  poprawiła bezpieczeństwo komunikacyjne, spowodowała, że teren stał się atrakcyjny i podniósł standard życia wszystkich mieszkańców gminy Międzyzdroje.

Na Promenadzie Gwiazd wciąż nawadniają trawniki?

Kilka dni temu otrzymaliśmy informacje od mieszkanki naszego miasta, że w Międzyzdrojach przy zielonym skwerze Alei Gwiazd, Gmina Międzyzdroje wciąż nawadnia trawniki. Jak zastanawia się czytelniczka, czy ten zabieg jest konieczny w listopadzie przy dość niskich temperaturach, dużej wilgotności powietrza i występującej codziennej porannej rosie?

Nasza Czytelniczka zadaje pytanie, czy Gmina Międzyzdroje, która buduje zbiorniki retencyjne, podnosi opłaty za wodę, wciąż walczy problemami z dostarczaniem wody dla mieszkańców i turystów, może pozwalać sobie na „takie lanie wody”. Czy to ma uzasadnienie? Czy rzeczywiście ten rodzaj trawy wymaga takich zabiegów? Czy może zapomniano wyłączyć zraszacze na okres zimowy? Z niecierpliwością czekamy na wyjaśnienie tej sprawy.

fot. czytelniczka

Zapisy na węgiel w Gminie Międzyzdroje

2

Tylko do jutra mieszkańcy Gminy Międzyzdroje mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na węgiel w preferencyjnej cenie 2000 zł. Kilka dni temu Burmistrz Międzyzdrojów wydał komunikat:

Burmistrza Gminy Międzyzdroje z dnia 21 października 2022 r. dotyczący zakupu węgla w preferencyjnej cenie 2 000,00 zł brutto za tonę

Szanowni Państwo,

zwracam się z prośbą o zgłaszanie zapotrzebowania na zakup węgla kamiennego typu orzech o granulacji pow. 25mm i groszek o granulacji 10-25mm. Zakup w preferencyjnych cenach dotyczy gospodarstw domowych w ilości 1,5 tony do końca roku 2022.

Pozwoli to nam określić skalę potrzeb gospodarstw domowych w Gminie Międzyzdroje na węgiel i zaplanować działania w ramach zakupu i jego dystrybucji.

Informacje w zakresie gospodarstw domowych zainteresowanych zakupem węgla z podaniem rodzaju węgla i jego ilości należy zgłaszać osobiście w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach telefonicznie pod nr tel. 91 327 56 56  lub na adres e-mailum_kamilheimrot@miedzyzdroje.pl

Tabletki zawierające jodek potasu trafiły do gminy Międzyzdroje

1

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu była tematem wideokonferencji wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego z samorządowcami, a następnie konferencji prasowej. Poinformowano, że dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Uwzględniając liczbę mieszkańców, turystów i uchodźców z Ukrainy, zapas tabletek wynosi 10 proc. i w razie potrzeby zostanie powiększony. Jak zapewnił wojewoda zachodniopomorski, na terenie województwa znajdują się 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

Tabletki zawierające jodek potasu trafiły między innymi do gminy Międzyzdroje. Gmina przygotowała również punkty wydawania preparatu, zgodnie z miejscem zamieszkania/zameldowania, w tym odrębny punkt dla cudzoziemców w siedzibie Urzędu Miejskiego, przy Placu Ratuszowym 1. Podobnie jak w innych gminach, punkty dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem zostaną uruchomione dopiero w momencie stwierdzenia zagrożenia przez państwowy system monitoringu. O tym zostaniemy poinformowani przez media publiczne. Oczywiście na oficjalnych stronach Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach niezwłocznie zamieścimy taką informację : www. Miedzyzdroje.pl.

Na terenie Polski prowadzony jest stały monitoring mocy dawki promieniowania gamma oraz pomiary zawartości izotopów promieniotwórczych w środowisku i produktach spożywczych. System monitoringu funkcjonuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i pozwala na bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej na terenie kraju oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. W obecnej chwili nie stwierdzono stanu zagrożenia, wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu, informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Gmina Międzyzdroje jest przygotowana na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu- choć pewnie, jak większość z Państwa mam nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Jednak w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wyłącznie pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, zgodnie z rejonizacją. Osoba pełnoletnia będzie mogła pobrać tabletki dla pozostałych członków rodziny lub sąsiadów w wieku od 0 do 60 roku życia. Sposób dawkowania jest zamieszczony w załączonej broszurze informacyjnej  – mówi burmistrz Mateusz Bobek.

Warto pamiętać, aby w momencie potwierdzenia przez media publiczne informacji o stwierdzonym zagrożeniu  zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, ponieważ tabletki, w pierwszej kolejności wydawane będą osobom zamieszkującym naszą gminę. Każda osoba z dolegliwościami chorobowymi  bierze na własną odpowiedzialność wzięcie dawki. Warto w takich przypadkach wcześniej skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Lista punktów wydawania jodku potasu w gminie Międzyzdroje znajduje się poniżej.

Biuro Burmistrza Międzyzdrojów

Punkty wydawania jodku potasu w Gminie Międzyzdroje 

Ulica / SołectwoPunkt wydawania
Część miasta Międzyzdroje, ulice: Adama Mickiewicza, Bosmańska, Bursztynowa, Campingowa, Ignacego Krasickiego, Jana Pawła II, Krótka, Książąt Pomorskich, Ludowa, Morska, Parkowa, Plac Neptuna, Plac Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Plac Ratuszowy, Pomorska, Promenada Gwiazd, Romualda Traugutta, Światowida, Tadeusza Kościuszki, Turystyczna, Tysiąclecia Państwa Polskiego, Zdrojowa, ZwycięstwaOsady: Biała Góra, Grodno   1.NZOZ „PARTNER MED.”ul. Gryfa Pomorskiego 21-23Międzyzdroje
Część miasta Międzyzdroje, ulice:Bukowa, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Gintera, Elizy Orzeszkowej, Leśna, Lipowa, Marii Konopnickiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Przy Wodociągach, Schody Świętego Piotra Apostoła, 2.Szkoła Podstawowa nr 1ul. Leśna 17Międzyzdroje
Część miasta Międzyzdroje, ulice:Cmentarna, Emilii Plater, Góra Filaretów,  Kolejowa, Marii Dąbrowskiej, Piaskowa, Piastowska,Słowiańska, Stroma, Ustronie Leśne, Wiejska, Za Torem 3. Świetlica Iskierkaul. Kolejowa 33Międzyzdroje
Część miasta Międzyzdroje, ulice: Adama Wodziczki, Aleja Róż, Armii Krajowej, Bałtycka, Bohaterów Warszawy, Cicha,  Dąbrówki, Garażowa, Gryfa Pomorskiego,  Komunalna, Mieszka I, Miernicza,  Mikołaja Kopernika, Myśliwska,  Niepodległości, Nowomyśliwska,  Orla, Plażowa, Polna, Poprzeczna,  Rybacka, Spokojna, Sportowa, Usługowa,  Wczasowa, Wesoła, Wolińska  4.Przedszkole Miejskie,ul. Myśliwska 13,Międzyzdroje
Lubin wszyscy mieszkańcy sołectwa Lubin5.Świetlica, Remiza OSPul.Główna 1, Lubin  
 WapnicaTurkusowa 6.Świetlica Wiklina ul. Turkusowa 24, Wapnica 
WapnicaJachtowa, Jodłowa, Mała, Okrągła, Pogodna7.Szkoła Podstawowa nr 2ul. Jodłowa 3, Wapnica 
Wickowszyscy mieszkańcy sołectwa Wicko8.Wicko/Zalesie ul. Podgórna 7/4
 Cudzoziemcy / Goście 9. Urząd MiastaPlac Ratuszowy 1Międzyzdroje

Zabawa z drukarkami 3D  dla dzieci i młodzieży

0

1 zajęcia w ramach projektu „ Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D  dla dzieci i młodzieży” – Program Społecznik na lata 2022-2024”

19 października 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D dla dzieci i młodzieży”. W spotkaniu brały udział uprzednio zgłoszone dzieci oraz pracownicy biblioteki. Warsztaty odbyły się w ramach „Programu Społecznik 2022-2024”. Program został zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Pomysłodawcą projektu ”Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D  dla dzieci i młodzieży” – Program Społecznik na lata 2022-2024” jest Andżelika Gałecka, Dyrektor Międzyzdrojskiej Biblioteki Publicznej oraz członek Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”. 

Spotkanie rozpoczęło się od poznania specyfiki drukarek 3D oraz ich podziału.  Uczestnicy dowiedzieli się jakie materiały wykorzystywane są  do druku, między innymi: PLA, ABS, PETG, podporowe (PVA, BVOH), HIPS, czym jest długopis 3D.  Podczas warsztatów uczestnicy przekonali się, że drukowanie 3D jest powolnym procesem, a druk obiektów może zająć, aż kilkanaście godzin. Małe wydruki rozmiarów, np. pudełka od zapałek zajmują minimum kilkadziesiąt minut. Druk 3D to zajęcie dla cierpliwych osób. 2 drukarki zakupione z projektu to model da Vinci 1.0 Pro, który jest kompatybilny z każdym rodzajem filamentu, czyli materiału wykorzystywanego do druku. Podczas warsztatów uczestnicy mogli zajrzeć do środka drukarek, przekonać się jak się je podłącza oraz zobaczyć jak wygląda filament. W czasie spotkania panowała miła atmosfera, którą zapewnił nam Pan Jacek Schabowski, któremu pragniemy podziękować za poprowadzenie zajęć, które przeprowadził bezpłatnie.

Kolejne spotkanie dot. druku 3D odbędzie się już w środę 26 października 2022 r.

Kolejka po telewizory?

Dziś rano w Międzyzdrojach otwarto pierwszy elektromarket, który jak widać cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Na otwarcie, promocyjne ceny telewizorów, sprzętu RTV i AGD, skłoniły okolicznych mieszkańców do oczekiwania w długiej, trochę chłodnej kolejce na samo wejście do sklepu. Nowo otwarty sklep przy ul. Nowomyśliwskiej (Park Handlowy na wjeździe) kusi dużymi obniżkami cen, począwszy od drobnych rzeczy elektronicznych, telefonów komórkowych przez telewizory i komputery, kończywszy na pralkach i lodówkach.Przerwany światłowód powodem licznych awarii internetu w rejonie Międzyzdrojów.

Jak wynika z informacji lokalnego dostawcy internetu, przyczyną znacznego spowolnienia działania sieci w naszym rejonie, jest wczoraj przecięta główna magistrala światłowodu, która przebiega pobliżu budowy tunelu drogowego w Świnoujściu.

Problemy z internetem występują w lokalnych sieciach internetowych, w sieci Orange, jak i przy przysłaniu danych w telefonii komórkowej. Tereny dotknięte awarią, są nie tylko Międzyzdroje, ale także Wolin i Świnoujście.

Do przerwania światłowodu doszło podczas prac związanych z budową tunelu pod Świną. W tej chwili awaria jest usuwana.

Akcja ratunkowa na międzyzdrojskiej plaży!

0

Wczoraj ratownicy WOPR otrzymali zgłoszenie o reanimacji na plaży niestrzeżonej po stronie wschodniej. Po dotarciu na miejsce okazało się, że wczasowicze sami wyciągnęli osobę poszkodowaną z wody i rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Ratownicy przejeli całą akcje i po ok. 15 minutach udało się przywrócić krążenie. Na plaży wylądował helikopter LPR i pacjent został zabrany od szpitala.

W działaniach ratowniczych cenna jest każda sekunda i dzięki szybkiej reakcji wczasowiczów akcja przebiegła bardzo sprawnie.

Był to bardzo pracowity dzień ponieważ w tym samym momencie nasi ratownicy musieli udzielać pomocy medycznej poszkodowanemu na plaży zachodniej, który finalnie został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Przypominamy o zachowaniu, conajmniej 2 metrowego odstępu od lini brzegowej, tak aby mógł przejechać pojazd ratunkowy.