Zachwyt i nienawiść! … z wysokością w tle.

Zachwyt

Kiedy w 2008 roku przedstawiono projekt Diamond Tower, który miał powstać zamiast słynnego dziś 33 kondygnacyjnego budynku, w Międzyzdrojach wybuchła euforia. Wielu mieszkańców naszego miasta na łamach gazet, protali, różnych forów wypowiadało się bardzo optymistycznie na temat tego projektu.

Radni, którzy wtedy podzielali entuzjazm społeczny na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach w dniu 02.10.2008 r., pozytywnie zaopiniowani projekt budowy obiektu hotelowego ,,Diamond Tower”, usytuowanym na terenie Promenada Gwiazd 5 ( była Pomerania), o wysokości nie mniej niż 15 kondygnacji, projektu zaprezentowanego na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 24.09.2008r. Za przyjęciem radni opowiedzieli się jednogłośnie.

Makieta Diamond Tower w Międzynarodowym Domu Kultury

W Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się prezentacja makiety 145-metrowego Diamond Tower. Wówczas mieszkańcy byli zachwyceni i opiniowali w mediach:

To diamentowy sen słynnej Ewy Minge, która na spotkaniach wspominała o ekskluzywnych sklepach, kawiarniach, miejscach na konferencje, może nawet na pokazy mody – dodaje Edyta Sz., mieszkanka Międzyzdrojów, która była na spotkaniu. – Wszystkiego nie mogli zdradzać. Architekci mają nawet plany, aby na ostatnim piętrze był basen. Dla nas mieszkańców to dobra wiadomość. Taka osoba, jak słynna projektantka w „Diamentowej wieży” to reklama miasta. (Gazeta Wyborcza)

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – tak żartowali mieszkańcy na temat planów inwestycyjnych ówczesnych władz Międzyzdrojów. (Głos Szczeciński – 7 grudnia 2008)

– Dla nas mieszkańców to niby nie jest jakiś atut tak bezpośrednio, bo przecież my nie będziemy tam mieszkać – mówi Jadwiga R. – To jednak znak, że miasto się rozwija, że Międzyzdroje rzeczywiście mają ambicję stać się Perłą Pomorza, bo na razie są tylko jednym z wielu ładnych letnich kurortów. (Głos Szczeciński – 7 grudnia 2008).

Jak wielu było zachwyconych, którzy teraz mają inne zdanie.

Kryzys i stagnacja

W latach 2010 – 2011, gdy finalizowano pracę nad projektem Diamond Tower dużo się zmieniło. Świat został ogarnięty kryzysem finansowym, głęboką recesją, która także częściowo dotknęła Polskę. Mimo że Polska była zieloną wyspą na mapie Europy, to strach przed inwestowaniem zwyciężył, a budownictwo inwestycyjne znacznie zwolniło. Przez kolejne 5 lat z projekt nie ruszył, ale zmieniał pogląd mieszkańców na wysoką zabudowę w mieście, MPZP dalej obowiązywał.

Wizualizacja Diamond Tower – Materiały Prasowe

Zmiana nastrojów i problemy

Niestety na przełomie 2016 i 2017 działka, na której Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewidywał wysoką zabudowę, została sprzedana. To koniec diamentowego snu mieszkańców Międzyzdrojów. Nowy inwestor przedstawił swoją koncepcję zabudowy tej działki. Wiele zmieniło się, także w nastrojach mieszkańców dotyczącej wysokiej zabudowy.

Międzyzdroje nie mogą być rybacką wioską. Jestem za tym, żeby powstawały tu wysokie apartamentowce i hotele – mówił wtedy burmistrz Leszek Dorosz. – To, co się stało w Międzyzdrojach, to architektoniczna katastrofa – komentował Andrzej Pawełczyk, artysta i architekt

Problemy Inwestora, firmy Siemaszko

W 2018 r. Wojewoda zachodniopomorski odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego, jaki planowała wybudować w Międzyzdrojach firma Siemaszko.

Decyzja uchyliła ona wcześniejszą decyzję starostwa powiatowego w Kamieniu Pomorskim, który w marcu wydał decyzje zatwierdzającą projekt i udzielił pozwolenia na budowę. Wojewoda zajął się planowaną budową budynków przy Promenadzie Gwiazd 5, bo otrzymał odwołanie od decyzji starostwa od właściciela sąsiedniej działki. A ten przedstawił szereg uwag do projektu dewelopera.

Między innymi, że decyzja starostwa powiatowego w Kamieniu Pomorskim jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego; że źle wyliczono wysokość budynków i liczbę kondygnacji (w projekcie jest 54,93 m, a z rysunków – jak twierdzi skarżący – wynika, że budynek ma wysokość 59,65 m); że starosta wydał pozytywną decyzję, zanim uprawomocniło się postanowienie dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie; że na planie zbiorniki na wodę umieszczono w tzw. pasie technicznym; że w projekcie nie ma zapewnienia dostaw wody na cele przeciwpożarowe.

Wojewoda, między innymi po wyjaśnieniach przedstawiciela projektanta, większość z tych zarzutów odrzucił. Z wyjątkiem jednego, chyba najbardziej istotnego: projekt, jaki przedstawiła firma Siemaszko, jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a chodzi o rozstrzygnięcie, czy zabudowa na tym terenie jest zabudową śródmiejską.

Wojewoda dostał dwie, sprzeczne ze sobą, opinie w tej sprawie – od urbanisty reprezentującego inwestora i od skarżącego, który twierdzi, że w tym rejonie nie można mówić o zabudowie śródmiejskiej. Dlaczego to takie ważne? Chodzi głównie o odległości między budynkami i związane z tym tzw. wysokości przesłaniania, czyli o dostępność światła.

Krytykowana wizja przyszłości?

W lutym 2021 inwestor, czyli firma Siemaszko, przedstawił kolejny projekt i koncepcje budynku, który ma powstać na pechowej działce. Nowa wizja budynków, która została przedstawiona w internecie, spotkała się ogromną falą krytyki. Pojawiają się opinie fachowców, którzy twierdzą, że nowa wizualizacja budynku została lekko wyolbrzymiona w celu wywołania zamieszania i nie odzwierciedla rzeczywistego wyglądu budynku. Przypomnijmy, że tym razem inwestor otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę. Pozwolenie nie oznacza rozpoczęcie budowy.

Czy budynek powstanie? Nie wiem. Czas pokażę.
Dziś fascynaci „diamentowego snu Międzyzdrojów”, krytykują władze i wysoką zabudowę, o której tak dumnie mówili 10 lat temu.


43 komentarze “Zachwyt i nienawiść! … z wysokością w tle.”
  1. Trzeba będzie stworzyć fundusz renowacji elewacji dla mieszkańców bo konkurencja powstanie spora i będą podatki na to.

    • Pisposldpslfan

      Żeby prywatnym właścicielom nieruchomości dopłacać do remontów?
      Nie, nie na to powinno wydawać się publiczne pieniądze.

  2. Czy była wydana decyzja środowiskowa?

    Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia – decyzja wydawana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

  3. „Będziecie mieli Pałac Kultury i Nauki nad morzem.” – skomentował ostatnio mój znajomy z Warszawy. Międzyzdroje najładniej wyglądały za czasów niemieckich. Lepiej było też za czasów PRL. Ciekawe czy morze nie podmyje „drapacza chmur”? Od czasu do czasu zdarzają się wszak ekstremalne sztormy…

  4. Wyspiarz Niebieski

    Z wieżą najwyższą na wybrzeżu
    Kurort jak Saint-Tropez?
    (MIĘDZYZDROJE) Spotkania z burmistrzem w tej kadencji odbywają się raz do roku. Leszek Dorosz na wstępie ostatniego (18 bm.), które odbyło się międzynarodowym Domu Kultury mówił, że od przyszłego roku chce zapraszać mieszkańców co najmniej dwa razy w roku.

    Celem wtorkowego spotkania burmistrza z mieszkańcami było głównie przedstawienie przyjętej niedawno koncepcji rewitalizacji zabudowy promenady oraz zaprezentowanie inwestycji już zrealizowanych przez gminę oraz tych zaplanowanych na najbliższe lata. Omówiono inwestycje prowadzone przez gminę i planowane przez prywatnych inwestorów. Te ostatnie wywarły szczególne wrażenie na obecnych.

    Największe zrobiło wystąpienie (przerywane brawami mieszkańców) sławnej projektantki Ewy Minge, która przedstawiła wizję rozwoju miasteczka na bazie planowanej budowy hotelu Diamond Tower, który – jak zapowiadają inwestorzy – ma być najwyższym apartamentowcem na wybrzeżu (makieta na zdjęciu ).

  5. Nienawiść to dysfunkcja ograniczonych życiowo czyli niepełnosprawnych inaczej. Czym innym jest wyrażanie swojej opinii a czym innym rzucanie haseł, epitetów i tym podobnych. Spacer na plaży, jazda rowerem i parę złotych w kieszeni wyzwala od takich rzeczy.

  6. zaplanowana była inna architektura, a teraz okropne wysokie kwadratowe bloki

  7. Senior 80 +

    Te nasze pisanie to psu na budę , władza jest za a nawet przeciw a wygra ten kto ma kasę …. a kasa jest oto jest
    pytanie w jakim Banku ? Zachodnie Banki chętnie inwestują na terenach do dawnej granicy niemieckiej .

  8. Odpowiedź może być tylko jedna…NATURA I PIEKNO KRAJOBRAZU da nam wizję przyszłości!
    Projekty urbanistycznie wyrwane gdzieś z dalekich mórz nie mają tu racji bytu…Rada dla radnych Międzyzdrojów..Asertywność to piękna cecha,której należy się nauczyć i bardziej na chłodno kalkulować za i przeciw! Panowie i Panie ,więcej doceniać naturę i widzieć jej zasadniczą rolę wiodacą w całej koncepcji przyszłości…Nie tylko mieszkańcy sobie tego życzą,ale przede wszystkim TURYŚCI!

  9. Zachwycali się tylko radni i burmistrz.

  10. jak wtedy wyraziliśmy zgodę to nie było mowy o tym że powstanie tyle wieżowców,to otworzyło puszkę pandory
    doskonale pamiętam tamte czasy,wtedy nie istniała aquwamarina i inne podobne blokowiska,więc niech nam nikt nie wciska
    kitu że była zgoda,owszem ale na ten jedyny apartamentowiec

  11. Tylko 33 piętra,nie można by jakiegoś Burdż Chalifa walnąć od razu,mówił by o nas cały świat

  12. Donald z Bazin?

  13. Chyba w WC????

  14. Donald alkohol poczynił za duże zniszczenia w mózgu⛄

  15. Spokojna wasza jest jeszcze kilka działek gdzie możemy postawic kloca

  16. A tak z innej beczki gdzie są te piękne pługi do śniegu bo godzinę temu widziałem tylko tego malucha na chodnikach koło Biedronki a tak się reklamowali?

  17. Co roku temat wieży co roku afera.To juz nudne.Kręcą lemingami jak pelikanami

  18. Pierwszy ładny ale ten co ma powstać to MADE IN FWP ???

  19. Naprawde mieszkańcy maja bardzo krótką pamięć wystarczy przytoczyć wyniki wyborów samorzadowych z roku 2010 Dorosz zwolennik wysokiej zabudowy 1957,78 procent a np. sekretarz Gminy Matysia głosów 95 , 4 procent.Dziś pewnie wyniki byłby inne ale takie są uroki demokracji.

  20. Pamientam jak budowano Amber ile było protestów dodatkowo z animozjami niemieckimi w tle.Takie inestycje zawsze wywołują kontrowersje,jednak tylko takie umożliwiają miastu rozwój

    • Po pierwsze, nie miastu, a miasteczku ( kurort ca 5 tys, mieszkańców) z pięknym morzem i pobliskim klifowym brzegiem, doskonałą plażą z ciągle płukanym czyściutkim piaskiem. Miasteczkiem, od którego na południe rozciąga się wspaniały WPN. W lipcu, w tym miasteczku przebywa ca 30 tys. urlopowiczów, co już obecnie powoduje ogromne zatłoczenie plaży, parków, ogrodów itp. Zgoda, miasteczko powinno się rozwijać, to znaczy nie tylko remontować chodniki, ulice czy parki ale wreszcie pozwolić sobie np na Liceum Ogólnokształcące (!!!) oraz pozwolić sobie np na odpowiednie ciśnienie wody wodociągowej (obecne nie wytrzymuje krytyki np podczas brania prysznica), poprawę sieci deszczówki itp itd. Wracam jeszcze do sprawy liceum. Oto na Górnym Sląsku miasteczka o ca 5 tys ludności mają dość często po dwa licea. Jeszcze jedno, udało mi się ustalić jak wygląda sprawa dotychczas wybudowanych apartamentowców, stwierdzam jednoznacznie, że bardzo często właścicielami są ludzie nie będący mieszkańcami Międzyzdrojów, są to przeważnie Niemcy, bardzo często z Berlina…

      • Tak się składa że Liceum było ale się nadzwyczajnie nie sprawdziło!

      • Lepiej od razu Uniwersytet?

      • Z tego co kojarzę to było tylko technikum związane z turystyką. Chyba, że w latach wcześniejszych przed 1990r. coś było.

      • Jakie to przykre, co państwo piszecie w sprawie ewentualnego powstania liceum ogólnokształcącego w Międzyzdrojach. Od roku 1928 przeprowadzano w miejscowej szkole średniej egzaminy maturalne ( przedtem, na egzamin trzeba było się wybierać do innych liceów). W tym czasie było w Międzyzdrojach ponad tysiąc mieszkańców mniej w porównaniu do chwili obecnej. Wybudowanie gigantycznych wieżowców jest jednak łatwiejsze od utworzenia średniej szkoły…

      • Utrzymanie szkoły kosztuje a budowle przynoszą dochody podatkowe dla miasta. Podstawowa różnica. Niedługo będzie tunel więc dojazd do ościennych liceów będzie szybszy.

      • Liceum, to nie tylko lekcje i szybko do domu, bo będzie tunel… Liceum jest także placówką kulturalną i sportową. Z reguły prowadzi chór, przedmiotowe koła zainteresowań oraz artystyczne, niekiedy teatralne, bibliotekę, wszelkie zajęcia sportowe. Te zajęcia głównie odbywają się po lekcjach, aż do godzin wieczornych. W ubiegłych latach spore sukcesy odnosił szkolny chór. W Międzyzdrojach mieszkają ludzie kulturalni, o czym świadczą sukcesy miejskiej biblioteki oraz MDK. Kocham Mędzyzdroje, a brakuje mi w nich nie wieżowców, brakuje mi liceum.

      • Chodziłem do liceum w Świnoujściu i dzięki temu mam tam kilku znajomych, których zawsze mogę odwiedzić.

  21. Supcio, trzymam kciuki za budowę. Zabudować, wszystko. Teraz trzeba pomyśleć te wszystkie baraki i slumsy jak zburzyć, wysiedlić miejscowych gdzieś do wiselki do baraku i postawić kolejne piękne wieżowce <3 panie Burmistrzu do dzieła, pewnie już gdzieś tam chodzi plan po głowie 🙂

    • Donald nie żartuj.

    • Pisposldpslfan

      A ja tam wolę piękne smażalnie zbudowane z blach, betonu i azbestu w lato pachnące i popularne a w zimę spokojne i czyste. No kto tam chce stawiać jakiś tam wieżowiec?! Toż to absurd.