Z ziemi włoskiej do Polski; Cassino z Międzyzdrojami w imię historii i sportu

W oparciu o zainicjowane wcześniej formy międzynarodowego współdziałania i łączącą nas historię, a także w ramach działań promocyjnych Gmina Międzyzdroje podjęła współpracę z 55-tysięcznym miastem Cassino we Włoszech. Obejmie ona działania związane z historią, sportem i szkolnictwem. Wcześniejsze doświadczenia we współdziałaniu zaowocowały teraz wartkim nurtem kolejnych zdarzeń. 

         Wszystko zaczęło się w  2014 r. kiedy to przedstawiciele Gminy Międzyzdroje brali udział w pierwszym biegu na Monte Cassino Z kolei w 2019 r harcerze z Międzyzdrojów uczestniczyli w obchodach 75-lecia bitwy o Monte Cassino. To dało podstawy do zacieśnienia współpracy. W maju 2020 r. przypada 50. rocznica śmierci generała Władysława Andersa, z którym szlak bojowy przeszli i walczyli pod Monte Cassino też mieszkańcy Międzyzdrojów. Do dzisiaj mieszka w Międzyzdrojach Pani Dina Kowalewska, Włoszka z pochodzenia, która wraz z żołnierzem wojsk gen. Andersa przemierzyła szlak z Włoch, przez Anglię do Międzyzdrojów. To tu urodziły się ich dzieci, tu żyją i mieszkają. Ta historia nas łączy, te relacje zostały przypieczętowane wspólnym życiem rodziny polsko-włoskiej w Międzyzdrojach.

          Obecna  kampania „Polacy bohaterom Monte Casino” to wspólna inicjatywa polskich i  włoskich stowarzyszeń sportowych, organizujących rocznicowe biegi do klasztoru na wzgórzu pod nazwą „Bieg na Monte Cassino” oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego, a także władz miasta Cassino. Międzyzdroje zostały zaproszone do udziału w tej kampanii, w tym znaczącym międzynarodowym wydarzeniu, którego pomysłodawcą i organizatorem jest mieszkaniec gminy Bogusław Mamiński prezes KB „Sporting” i Antoine Tortolano prezes włoskiego stowarzyszenia „Aprocis”. Głównym celem kampanii jest postawienie w Cassino memoriału poświęconego generałowi Andersowi i jego żołnierzom. Projektem uzupełniającym będzie  stworzenie ścieżki edukacyjnej, która przedstawi historię zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. 

18 stycznia br. przedstawiciele gminy spotkali się  z głównymi organizatorami majowych obchodów w Cassino, w pracowni Igora Duszyńskiego – rzeźbiarza, wykonującego pomnik gen. Andersa w Gdyni. Stronę włoską reprezentowali: Enzo Salera – burmistrz Cassino, Antoine Tortolano – prezes stowarzyszenia  „Aprocis”, autor projektu włoski architekt Giacomo Bianchi a z Polski m. in.  Maciej Podczaski dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego (WIW) , Anna Putkiewicz – redaktor naczelna portalu „Polska zbrojna”. Natomiast 20 stycznia, na zaproszenie dyrektora Macieja Padczaskiego z WIW  – międzyzdrojski burmistrz Mateusz Bobek i Jan Węglorz Przewodniczący Rady Miejskiej Międzyzdrojów uczestniczyli w konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino”. W konferencji obok inicjatorów kampanii m. in. uczestniczyli : córka generała Anna Anders, Ambasador RP we Włoszech, Paweł Woźny podsekretarz stanu w MON, Burmistrz Cassino. Na konferencji zostały przedstawione główne założenia kampanii.

 „To bardzo ważne, że po 76 latach od tamtych wydarzeń, nie tylko na cmentarzu na Monte Cassino, ale także w samym mieście znajdzie się ślad zdobycia przez Polaków słynnego wzgórza”– mówił dr Enzo Salera, burmistrz Cassino. Pomysł budowy pomnika gen. Andersa i upamiętnienie tamtych wydarzeń z 1944 r. znalazł szerokie poparcie, to polsko-włoska inicjatywa. Międzyzdroje chcą być Partnerem tego projektu w Cassino.

 „Pan Bogusław Mamiński, który jest mieszkańcem naszej gminy, opowiedział mi o swoim projekcie i myślę, że każdy kto myśli po polsku i czuje po polsku jest przekonany, że idea jest słuszna. Jesteśmy dumni, że możemy brać w niej udział” – mówił na konferencji burmistrz Mateusz  Bobek.

Kampania jest wiążącym elementem rodzącej się partnerskiej współpracy Międzyzdrojów z miastem Cassino we Włoszech, w zakresie historii i promocji. Przed nowymi partnerami kolejne działania – współpraca w zakresie sportu, wymiany dzieci i młodzieży, udział w imprezach i wydarzeniach sportowych. Konkretne już plany to udział 15. Włochów ze stowarzyszenia   „Aprocis” w drugim „Mały memoriale Ireny Szewińskiej 2020 r.”  (13 czerwca) Natomiast 12 września 2020 r.  15 osobowa grupa  sportowców z Akademii Lekkoatletycznej Międzyzdroje pojedzie do Cassino na zawody pn. Memoriał „Menea Dey”.