Wydra nad Bałtykiem – niezwykłe fotografie!

Wydra jest zwierzęciem wyjątkowym. „”Robak! Trzeba mi ryb dla gości!” – wołał do swego ulubieńca – wydry, Jan Chryzostom Pasek w słynnych Pamiętnikach. Sławny polski szlachcic miał bowiem na swoje usługi zupełnie oswojoną wydrę, którą cenił bardziej, niż niejednego myśliwskiego ogara, czy łownego sokoła. Robak był niezwykle bystrym zwierzęciem, które rybacki fach opanowało bezbłędnie. Tresowanej wydry zazdrościł mu każdy, ale nie zamierzał sprzedać jej za żadne pieniądze.

Dopiero kiedy sam Król, poprosił o jej darowanie, szlachcic rozstał się ze swoim przyjacielem i pomocnikiem.”źródło:https://zpppn.pl/rzeczny-zawdiakaWydra to ssak drapieżny z rodziny łasicowatych. Występuje na całym terytorium Polski, ale jest gatunkiem rzadkim. Jest związana ze środowiskiem wodnym, więc spotkać ją możemy np. nad brzegiem Bałtyku, nad brzegami innych rzek, jezior, stawów. Poluje głównie w nocy. Wydry doskonale pływają, a od wody oddalają się bardzo niechętnie.

A.Łepek / Zdjęcia: M. Szwarc

One Response to “Wydra nad Bałtykiem – niezwykłe fotografie!”
  1. Ale urocze i słodkie zwierzątko 🙂

    Tylko co ona biedna ma tu jeść, jak wszystkie ryby to albo już przepędzone przez stonkę, albo przełowione przez trałowce i tłum wędkarzy…