Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski i Andrzej Wróbel – wybitni muzycy zagrali w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach
Międzyzdroje. Wyjątkowy koncert odbył się 19 października w Międzynarodowym Domu Kultury.
Mieliśmy zaszczyt gościć wirtuozów światowego formatu.
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce. W 1966 roku zajął 1 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świece. Grał z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, London Symphony, Concertgebouw Amsterdam, English Chaber i inne. Występował na najważniejszych festiwalach muzycznych na świecie, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie. Artysta dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym można wymienić m.in. koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartoka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego i inne. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiego Radia. Za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę „ Grand Prix du Disque”. Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Odbywa liczne tournee zagraniczne z polskimi orkiestrami . Jest związany bezpośrednio z Filharmonią Narodową gdzie od roku 1984 ma etat solisty. Z tą orkiestra wielokrotnie objechał niemal cały świat. Od 1994 r. jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Otrzymał wiele wyróżnień , m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki , Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych.
Andrzej Gębski – skrzypce. Solista, kameralista, laureat Międzynarodowych Konkursów Muzycznych Łodzi, Krakowie i Paryżu. 1 skrzypek Zespołu Kameralistów Polskich Camerata Vistula. Jako solista uczestniczył w licznych wydarzeniach muzycznych, występując w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Ukrainie, Włoszech, Chinach, Hong Kongu, Wenezueli oraz we wszystkich najważniejszych salach koncertowych kraju. Artysta jest propagatorem muzyki polskiej , dokonał 60 prawykonań i nagrań archiwalnych dla PRiTV utworów skrzypcowych współczesnych kompozytorów polskich , a także nagrał 20 płyt CD z muzyką polską dla wydawnictw: Acte Prealbe, DUX, CD Accord, PCM, które są premierami fonograficznymi. Ponadto Andrzej Gębski jest autorem 20 opracowań wykonawczych utworów Romualda Twardowskiego, Piotra Czajkowskiego i innych wydanych przez PWM i wydawnictwo Euterpe. Andrzej Gębski jest profesorem Uniwersytetu Fryderyka Chopina. 14 sierpnia 2014 r. Prezydent RP nadał Andrzejowi Gębskiemu tytuł Profesora Sztuki. Od roku 2016 Andrzej Gębski jest Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych UMFC. Od 2000 r. artysta prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, a od 2002 r. orkiestrę smyczkową tejże szkoły, która uformował pod nazwą „Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzeskiego”. Ponadto Andrzej Gębski prowadzi klasę skrzypiec podczas Międzynarodowych Kursów w Łańcucie, Akademii Smyczkowej w Goch (Niemcy), a także warsztaty muzyczne „ Krajowego Funduszuna rzecz Dzieci” skupiającego najzdolniejszą młodzież muzyczną kraju. Andrzej Gębski jest jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.i. G.Ph. Telemana w Poznaniu, Młodych Skrzypków i. H. Wieniawskiego w Lublinie, Spotkań Skrzypcowych w Płocku. a osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne był wielokrotnie nagradzany, m.in. medalem „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Specjalną I i II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotnie Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, a także Medalem UFMC i medalem Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego.
Andrzej Wróbel – wiolonczela. W roku 1972 założył Kwartet Polski. Z tym zespołem otrzymał nagrody na konkursach: Colmar – I nagroda, Belgrad – II nagroda, Monachium – III nagroda. Kwartet dokonał licznych nagrań dla radiofonii niemieckiej, szwajcarskiej, francuskiej i polskiej. W latach 1972-73 Andrzej Wróbel pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej. Od 1972 do 1985 pracował jako koncertmistrz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej z Jerzym Maksymiukiem. W roku 1986 założył zespół kameralny Camerata Vistula, który do tej pory jest przez niego kierowany. Zespół koncertuje w wielu krajach Europy i Ameryki, nagrywa płyty, które otrzymują doskonałe recenzje. Oprócz działalności kameralistycznej Andrzej Wróbel prowadzi także działalność solistyczną.
W 2003 i 2004 roku zorganizował dwie edycje Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej.
W repertuarze koncertu z cyklu „Z klasyką przez Polskę” w wykonaniu artystów usłyszeliśmy utwory Karola Lipińskiego: Polonez A Dur, Trio g –moll,
Trio A-Dur, Fantazję i wariacje na motywach z opery „ Krakowiacy i górale” Stefaniego. Andrzej Wróbel bardzo ciekawie opowiadał o słynnym skrzypku i kompozytorze – Karolu Lipińskim. Koncert zakończył się zasłużonymi owacjami na stojąco.
Wspaniały koncert
Szanowni Państwo od wielu lat będąc w Miedzyzdrojach , różnych porach roku, mamy okazję korzystać ze wspaniałych koncertów muzycznych organizowanych w Domu Kultury. Przyprowadzamy na nie nasze dziecko, które dzięki temu ma okazję poznać atmosferę muzyki na żywo. Kiedy przyjeżdżamy do Miedzyzdrojów stramy się zapoznać z wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi w Domu Kultury i zawsze była to uczta dla ducha.
Chwała za to organizatorom i osobom zaangażowanym w te wydarzenia. Panu Andrzejowi Mleczce,oraz osobom współpracującym, życzymi dużo wytrwałości i sił. Plaża , słońce i dużo wspanialej muzyki. Pozdrawiamy. Turyści z Łodzi