Wspólne rymowanie, czyli spotkanie z Michałem Rusinkiem

20 września 2019 r. w piątkowy poranek Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach odwiedził Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Nasz gość jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in.: „Jak przekręcać i przeklinać?”, „Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”, „Wierszyki rodzinne”, „Księga potworów”.

Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z klas 3 i 4 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Pogawędka z uczniami rozpoczęła się od bardzo ważnego pytania : Co musi zawierać wiersz? Jak się okazało, wszyscy doskonale poradzili sobie z odpowiedzią. Dzieci wiedziały, czym są rymy, wersy, rytmy czy akcenty. Poznały rymy męskie i żeńskie. Wprowadzenie uczniów w świat rymów było wstępem do wspólnego rymowania. Dzieci z wielką ochotą wymyślały słowa, co sprawiło im niezłą frajdę. Następnie autor wyjaśnił, czym jest drzewo genealogiczne. To pojęcie pojawiło się w książce Rusinka pt. „Wierszyki rodzinne”, o której opowiedział uczniom. Jest to zbiór rymowanych wierszy o całej rodzinie pisarza. Dzieci mogły posłuchać wiersza o jaskiniowcu, duchu czy marynarzu. Zabawne historie wywołały uśmiech na twarzach małych słuchaczy.

W kolejnej części spotkania Michał Rusinek zaproponował grupie, by wspólnie napisali opowiadanie. Autor miał przygotowany wstępny tekst, który uczniowie musieli uzupełnić brakującymi przymiotnikami nie znając wcześniej jego treści. Jak się okazało, opowiadanie nie było takie zwyczajne – wąsate jajka, zielony nos, zmartwychwstałe kury czy łysy czarodziej wywołały ogrom śmiechu. Nasz gość wspomniał również o bardzo wyjątkowej książce, która uczy dzieci… przeklinać! Te niezwykłe zwroty zawarte w książce , można używać w różnych sytuacjach, kiedy coś nas zdenerwuje. Tam-gna-gu, jam- dram-druid, mordanserka, patelnie-bagatelnie to tylko kilka przykładów, które usłyszały dzieci.

Na zakończenie autor przeczytał książkę pt. „Książka bez obrazków” autorstwa B.J. Novaka, której jest tłumaczem. Wzbudziła ona duże rozbawienie wśród uczniów. Po interesującym wykładzie dzieci mogły ustawić się w kolejce, by kupić książkę pisarza i zdobyć autograf. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Dziękujemy pani Agnieszce Jesionce za pomoc w zorganizowaniu spotkania. 

One Response to “Wspólne rymowanie, czyli spotkanie z Michałem Rusinkiem”
  1. Wspaniałe spotkanie dziękujemy.