„Wolińska Belona” w Międzyzdrojach

Tylko w maju w wodach Bałtyku można łowić mało popularną lecz dobrze znaną wędkarzom belonę. Belona  to ryba bardzo niezwykła.  Należy do grupy ryb morskich, drapieżnych, żywiących się ciernikami, śledziami, szprotami oraz skorupiakami. Jej  wydłużony kształt i wygląd budzi skojarzenia z węgorzem, a charakterystycznie wydłużona część szczękowa,  kształtem przypomina dziób ptaka. Ości belony dzięki obecności enzymu – biliwerdyny, są zielone, ryba jest bardzo szybka, zwinna i waleczna.

 Już prawie dekadę w Międzyzdrojach organizowane są zawody w połowie belony pn. „Wolińska Belona”. W roku 2019 w dniach 18-19 maja  na plaży przy molo odbyła się  jej 9. edycja. Od 4- rech lat organizatorem zawodów jest  Koło PZW nr 71 Łączność Szczecin, przy współfinansowaniu gminy Międzyzdroje. W tegorocznych zawodach udział wzięło  45 uczestników  z całej Polski. Przyjechali wędkarze min. z Katowic, Wrocławia, Gorzowa i okolic zachodniopomorskiego. Nad bezpieczeństwem i sportową rywalizacją zawodów czuwało 4 sędziów, którzy mierzyli wszystkie złowione belony i kontrolowali prawidłowość wypuszczania  ryb z powrotem do wody. Zawody rozgrywane były na „żywej rybie”. Łowienie belony odbywało się na nitkę, bez kotwicy, co nie powodowało ich okaleczenia. Wszystkie złowione belony wróciły w dobrej kondycji do Bałtyku. 

 Zawody wygrał  Rafał Paukszteło, wędkarz koła PZW nr 71 Łączność Szczecin, który w ciągu dwóch dni złowił 7 sztuk belony o łącznej długości 501 cm. Jest zapalonym wędkarzem już 20 lat i po raz pierwszy wygrał „Wolińską Belonę”, chociaż czynnie uczestniczy w  niej co roku, od 4 lat. Najdłuższą rybę złowił Dariusz Furgoł. Złowiona przez niego belona miała długość 79 cm. Na zawody do Międzyzdrojów  Pan Dariusz przyjechał wraz z żoną z Katowic. Jak sam mówi: cyt. „wędkuję już prawie 40 lat i swoją pasją „zaraziłem” całą rodzinę. Żona również łowiła w Międzyzdrojach, ale to mi udało się złowić najdłuższą belonę.” 

Jak poinformował organizator zawodów Wiktor Biczkowski cyt.: ”łącznie w zawodach złowiono 75 sztuk belony, o ogólnej długości 51,92 m”. 

Oprócz zawodów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, odbył się również pokaz profesjonalnego sprzętu wędkarskiego.”   

Zapraszamy na kolejne edycje „Wolińskiej Belony” w maju 2020roku. 

mi