Warsztaty edukacyjne WPN w Świnoujściu

Dnia 4 października 2018 r. pracownicy Działu Edukacji WPN odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Mieszka I w Świnoujściu w ich placówce. Celem wizyty była organizacja warsztatów edukacyjnych związanych z tematyką projektu realizowanego przez szkołę pt. ”Czyste powietrze wokół nas”.

Dla uczniów uczestniczących w warsztatach przygotowane zostały tematy zajęć związane z ochroną przyrody, funkcjami lasu, zasadami obowiązującymi w Wolińskim Parku Narodowym, a także zagrożeniami dla środowiska morskiego, jakie stwarza działalność człowieka.

Podczas warsztatów dotyczących funkcji lasu dzieci z klas II i III uczyły się o tym, jakie znaczenie ma dla nas i dla środowiska przyrodniczego las, poznawały gatunki drzew i krzewów. Uczyły się jak rozpoznać poszczególne gatunki po liściach, owocach i korze. Podsumowaniem zdobytej wiedzy były zadania i zagadki z kart pracy.

Na zajęciach związanych z udostępnianiem Wolińskiego Parku Narodowego, uczestnicy poznawali za pomocą piktogramów, jak należy się zachować podczas wędrówki po szlakach turystycznych, dlaczego nie zbieramy grzybów i nie wprowadzamy do parku psów. Przyrodę Wolińskiego Parku Narodowego i sposoby jej ochrony poznawali rozwiązując quiz przyrodniczy.

Warsztaty prezentujące wpływ działalności człowieka na stopień zanieczyszczenia morskiego środowiska Bałtyku, pozwoliły dzieciom zobaczyć pod mikroskopem, jakie „tajemnice” kryje w swoim składzie piasek morski. Wśród ziaren piasku uczestnicy odkryli m. in bryłki bursztynu, fragmenty muszel morskich mięczaków, ale także mikroplastik, resztki organiczne, fragmenty śmieci pozostawionych przez turystów na plaży.

Na zakończenie spotkania odbyła się projekcja filmu animowanego poświęconego tematyce odpadów zagrażających Morzu Bałtyckiemu. Film został udostępniony dzięki współpracy z EUCC – The Coastal Union Germany, współorganizatora wystawy „Człowiek · Odpady · Morze”, która prezentowana jest w Centrum Edukacyjno – Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego do 4 listopada 2018 r. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły nr 6 za zaproszenie, a uczniom za udział w zajęciach. Do zobaczenia na szlakach Wolińskiego Parku Narodowego.

[rl_gallery id=”77391″] Anna Mysińska, Dział Edukacji WPN

3 komentarze “Warsztaty edukacyjne WPN w Świnoujściu”
  1. Świetna sprawa!

  2. 100 od osoby.

  3. Super. Zapraszamy do naszej szkoly. Z chęcią ugościmy Państwa u nas na warsztatach.