VIII edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Całe życie dla Ojczyzny po to… by potem zginąć oskarżony o patriotyzm.
rtm. Witold Pilecki

Przez ponad pół wieku komunistyczna propaganda próbowała zniesławić i wymazać pamięć o bohaterach. W obecnych czasach dla upamiętnienia ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu wojny, każdego 1 marca (od 2010r.) przywracana jest o nich pamięć w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

W dniu 1 marca 2020r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyzdrojach rozpoczął się od porannej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Ponadto zorganizowana została VIII edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na 3 dystansach 400m, 1963 m i 5000 m. 

Na terenie Golden Tulip Międzyzdroje Residence o godz. 11.30 rozpoczął się pierwszy bieg  „Młodego Wilczka” na dystansie 400 m, który był przygotowany specjalnie dla dzieci do lat 6. Drugi okolicznościowy zaczął się o godz. 12.00 na dystansie 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty –Józef Franczak ps. „Lalek”), natomiast trzeci bieg rozpoczął się o godz. 12.30 – na dystansie 5 km.

Do biegu zgłosiło się 180 biegaczy. Uczestniczyli biegacze m.in. z: Międzyzdrojów, Szczecina, Goleniowa, Krynicy morskiej, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Świnoujścia.

Na metę dobiegli jako pierwsi:

400 m
– Gabriela Borysiuk z Kamienia Pomorskiego
– Kacper Księżopolski ze Szczecina
1963 m
– Maja Kucharska z Międzyzdrojów
– Artur Udycz z Międzyzdrojów
5000 m
– Dawid Różański z Kamienia Pomorskiego
– Elżbieta Ferenc z Kamienia Pomorskiego

Medale wręczał Honorowy Gość płk. Bronisław Maciaszczyk – prezes Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, polski działacz konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowe oraz Dyrektor Golden Tulip Międzyzdroje Ewa Szczepańska. 

W imieniu głównego organizatora biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Fundacji Wolność i Demokracja, zostały wręczone podziękowania za wieloletnią współpracę Burmistrzowi Międzyzdrojów Mateuszowi Bobkowi oraz międzyzdrojskim harcerzom.  

Bieg został przygotowany przez harcerzy z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP. Z dużym zaangażowaniem pomogli w organizacji strażacy z Państwowej Straży Pożarnej Powiatu Kamieńskiego – posterunek Międzyzdroje i Ochotniczej Straży Pożarnej Międzyzdroje i Lubin oraz Policjanci z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach.

Organizatorzy biegów otrzymali wsparcie ze strony Gminy Międzyzdroje i Golden Tulip Międzyzdroje Residence.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji oraz wzięli udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”. Do zobaczenia za rok!

2 komentarze “VIII edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych””
  1. ; Lis; ” PODLASIE W OGNIU „

  2. Niezapominajmy-Dziekuje cörka Zolnierza Wykletego „L I S „