Aktualizacja: VI Piknik Rodzinny w Międzyzdrojach

Jak co roku w programie pikniku nie zabrakło atrakcji dla dzieci, prezentacji lokalnych stowarzyszeń i występów na scenie.

Gościem specjalnym pikniku był znany bloger kulinarny, który poprowadził warsztaty kucharskie oraz konkurs na „Śledzia po Międzyzdrojsku”.

Konkurs kulinarny to stały punkt pikniku, którego ideą przewodnią jest opracowanie i ogłoszenie do publicznej wiadomości najbardziej unikalnego i zapadającego w pamięć przepisu na śledzia. Konkurs co roku cieszy się sporym zainteresowaniem, bo choć sam śledź jest rybką niepozorną, to jednak bardzo smaczną. I popularną, o czym świadczy fakt, że pomysłów na jego podanie jest tyle, ile jest gospodarstw domowych.

Konkursowe jury wyłoniło najlepszy, najsmaczniejszy i najbardziej oryginalny przepis.


Za nami 6. edycja „Śledzia po Międzyzdrojsku”

Międzyzdroje w swej historii nie mają tradycji dożynkowego świętowania plonów. Dziedzictwo kulturowe Gminy Międzyzdroje opiera się na rybołówstwie i morzu. Stąd pomysł zakończenia letniego sezonu poprzez organizację rodzinnego festynu z elementami regionalnymi, w formie otwartego konkursu kulinarnego na Śledzia po Międzyzdrojsku. 

6. edycja Pikniku Rodzinnego „Śledź po Międzyzdrojsku” odbyła się w sobotę 7 września br. w amfiteatrze. Podczas pikniku można było skosztować dań rybnych, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Jakuba Steuermarka czy też wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Woliński Park Narodowy. Znany widzom programu „Pytanie na śniadanie” Jakub Steuermark w trakcie trwania imprezy poprowadził dwa warsztaty kucharskie, w których królowały dania z ryb i wieprzowiny. Gotowe potrawy, serwowane były uczestnikom warsztatów i zdobyły ich uznanie . 

Przygotowane stoiska wystawiennicze przez stowarzyszenia i instytucje cieszyły się różnorodnością prezentowanych informacji. Wspomniany już wcześniej Woliński Park Narodowy prowadził warsztaty edukacyjne w zakresie występowania ryb na terenach parku, czyli w obrębie Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego. Lokalna Grupa Rybacka „Zalew Szczeciński” to instytucja, która podczas pikniku przedstawiała i objaśniała możliwości uzyskania wsparcia finansowego w ramach projektów unijnych, a Ośrodek Pomocy Społecznej informował o różnych zagrożeniach i prowadzonej profilaktyce uzależnień. 

Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP na swoim stoisku prowadził zabawy i gry dla dzieci, Ochotnicza Straż Pożarna prezentowała sprzęt gaśniczy, a Stowarzyszenie Archeozdroje przygotowało program historyczny pt. „Podróż do przeszłości”. Urząd Miejski propagował wśród turystów materiały promocyjne i  ankietę turystyczną. Stowarzyszenie „Rodzina” w ramach wolontariatu prowadziła akcję DKMS, poszukiwania dawcy szpiku. Na scenie amfiteatru odbywały się występy min.  przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego „Morskie Skarby”. Czarująco wypadł pokaz tańca klubu tanecznego „Jantar” Anny Zjawińskiej. 

O godz. 16:00 odbył się finał konkursu kulinarnego. Do jury konkursowego powołano komisję            w skład której weszli: Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, bloger kulinarny Jakub Steuermark oraz uczestniczka festynu Pani Monika, turystka z Kędzierzyna- Koźle.   W konkursie w kategorii PROFI ( dla profesjonalnych kucharzy ) wygrał przepis autorstwa Julianny Klein, która reprezentowała AMW Rewita oddział Międzyzdroje. W kategorii OPEN, wśród amatorów, zwyciężyła Róża Siemak i jej „Śledź ze śliwkami”. Laureaci otrzymali nagrody o wartości 500 zł a swoje receptury odnajdą w wydawnictwie z przepisami na „Śledzia po Międzyzdrojsku”, wydanego w ramach realizowanego projektu przez Urząd Miejski. Imprezę hucznie zakończył koncert szanty zespołu „ Własny Port”. 

Imprezę współfinansowano w ramach środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.

Ogromne podziękowania dla  wszystkich Państwa, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy i aktywnie włączyli się w jej przebieg. Bez Państwa pomocy nie udało by się zbudować rodzinnej, pełnej ciepła i zapachu ryb  atmosfery pikniku pn. „Śledź po Międzyzdrojsku”.

Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY!!

Anetta Czyżak / UM Międzyzdroje

7 komentarzy “Aktualizacja: VI Piknik Rodzinny w Międzyzdrojach”
  1. Żenada impreza! tyle…

  2. świetna zabawa fajni ludzie oby takich więcej!

  3. Pozdrawiam Pana w czerwonej bluzie z nalepką DKMS :* szkoda że nie było więcej odważnych…

  4. Gratulacje dla organizatorów i wszystkich, którzy się przyczynili do realizacji Pikniku Rodzinnego 2019.
    Było ciekawie, smacznie i kolorowo. Brawo.

  5. Beznadziejnie z roku na rok. Poza WPN zero atrakcji dla dzieci, a przecież to Piknik Rodzinny. Powinien być grill, grochowka, balony, zamki dmuchane dla dzieci, mógłby być zorganizowany np. na trawniku, aby rodziny mogły rozłożyć np. koce. Promocja żadna i reporter spóźniony ?

    • Brakło Energi dla Nowej Energi. Brak Dorosza no i jego sponsorów Tyberiusza i innych.

  6. Na pewno fajna zabawa ten piknik ale zastanawia mnie czy nie można by wzorem okolicznych miast zorganizować w Międzyzdrojach jakiegoś przedstawienia rekonstrukcyjnego takiego jakie odbywa się teraz a Świnoujściu?. Jest przecie gdzie – np. Biała Góra, tematów też by się trochę znalazło np. część obecnych Międzyzdrojów nosiła kiedyś nazwę Źelazo itd.