Veto w UE – To nie jest jakiś abstrakcyjny temat bez przełożenia na nasze życie

W ogólnopolskich mediach słyszymy o możliwym VETO polskiego rządu w UE. Północna Izba Gospodarcza skierowała list otwarty do zachodniopomorskich mediów. Przedsiębiorcy, także cały nasz region Międzyzdrojów może mocno ucierpieć. Zagrożone są wszystkie ważne inwestycje.

Północna Izba Gospodarcza w liście do mediów pisze:

Bez pieniędzy z unijnego budżetu nie będzie szybkiego odbicia po koronawirusowym kryzysie. Północna Izba Gospodarcza apeluje do Rządu o opamiętanie się

– To nie jest jakiś abstrakcyjny temat o skali międzynarodowej, bez przełożenia na nasze życie społeczne i gospodarcze. To sprawa, która gdy zostanie zawalona to dotknie wszystkich Polaków. Nie możemy pozwolić sobie na utratę pieniędzy unijnych, bo od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej stanowią one koło zamachowe naszego rozwoju. Przedsiębiorcy z wielkim niepokojem patrzą na polityczne przepychanki, których efektem nie może być nic innego jak problemy z uzyskaniem tak potrzebnych nam teraz środków pomocowych. Weto to kolejny cios w chwiejącą się gospodarkę. Apelujemy o opamiętanie się! – mówi dr Piotr Wolny, Dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.Prezes Hanna Mojsiuk: „Fundusze Unijne to oś polskiego rozwoju”

    Północna Izba Gospodarcza zapewnia, że – jak zawsze – daleko jej od wszelkich ocen politycznych i wikłania się w spory, które mają na celu podgrzewanie politycznych emocji. Wypowiadamy się w imieniu przedsiębiorców i musimy wyrazić zaniepokojenie jeżeli na szali walki politycznej kładziona jest przyszłość polskiej gospodarki oraz m.in. wsparcia dla przedsiębiorców, którzy z gigantyczną nadzieją patrzą na szanse na wsparcie z Unii Europejskiej. Bez silnego wsparcia z Brukseli i efektywnego, dynamicznego programu odbudowy utkwimy w gospodarczej apatii, która spowoduje, że na drogę szybkiego rozwoju wrócimy zdecydowanie później niż inne kraje europejskie.

    – Fundusze unijne stanowią już od niemal 17 lat oś i podstawę polskiego rozwoju. Są jednym z głównych czynników prorozwojowych gospodarki, w sposób pośredni lub bezpośredni oddziałując na funkcjonowanie i wzrost firm dużych i małych z każdej branży. Są podstawą polskiego skoku cywilizacyjnego, finansując rozwój technologiczny i infrastrukturalny, wspierając rolnictwo i produkcję żywności, dbając o ochronę środowiska czy transport. Ale przede wszystkim inwestując w rozwój kapitału ludzkiego i naukę. To dzięki funduszom UE udało się w Polsce zredukować znacząco problem bezrobocia z jakim mieliśmy do czynienia kilkanaście lat temu – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Przedsiębiorcy najbardziej martwią się o Fundusz Odbudowy. Bez niego nie będzie szans na szybkie odbicie gospodarcze


    – Dziś w najtrudniejszym od wielu lat kryzysie, wetowanie budżetu UE i pozbawianie naszego kraju środków unijnych z nowych programów, w tym w szczególności Funduszu Odbudowy, jest kolejnym potężnym ciosem dla gospodarki, a co za tym idzie dla polskich obywateli. Skutki takiego działania mogą być miażdżące. Opóźnienie wdrażania funduszu odbudowy, który jest nadzieją na przetrwanie wielu firm i instytucji, na obronę miejsc pracy, pogłębi tylko istniejący kryzys i doprowadzi do upadku wielu branż oraz wzrostu bezrobocia – mówi dr Piotr Wolny, Dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

   W przypadku weta, UE będzie działać na podstawie prowizorium budżetowego – jednak to oznacza tylko kontynuację dotychczasowych programów, nie będzie można rozpoczynać nowych. Takie rozwiązanie może sprawdzić się tylko tymczasowo – na 2 czy 3 miesiące.
W dalszej perspektywie oznacza to, iż wiele inwestycji publicznych planowanych do realizacji w kolejnych latach, które mogłyby pobudzać koniunkturę, zostanie wstrzymana, przyczyniając się do dalszych destrukcyjnych efektów gospodarczych – mówi dr Wolny. Już dziś wewnątrz Unii Europejskiej mówi się o tym, iż pozostałe Państwa członkowskie w odpowiedzi na weto uchwalą własny budżet, z pominięciem Polski i Węgier.   

Dla przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego brak unijnego budżetu to groźba zatrzymania programów pomocowych oraz inwestycji   Co to oznacza dla naszego regionu? – Aż strach pomyśleć, że środki z nowych instrumentów finansowych, w tym przede wszystkim z Funduszu Odbudowy dla naszego województwa mogłyby nie ruszyć. To przecież miliardy euro środków, które zostaną w naszym regionie. To inwestycje, wsparcie firm, instytucji społecznych i kulturalnych, wsparcie szpitali, szkół, uczelni. To ogromne pieniądze, które napędzają funkcjonowanie i rozwój gospodarki regionu. Bez stabilnego budżetu, praktycznie niemożliwe będzie realizowanie strategicznych przedsięwzięć.

    Już dziś wiemy, że bez tych środków do kosza trafiłyby takie plany jak: Program monitorowania i prewencji epidemii koronawirusa, eliminacja białych plam w dostępie do Internetu, lepsze skomunikowanie Pomorza Zachodniego z Warszawą i projektowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym, Rozwój infrastruktury turystycznej zapewniającej uprawianie turystyki aktywnej, Rozwój źródeł energii odnawialnej i pozwalającej na magazynowanie energii, Modernizacja ciepłownictwa miejskiego, termomodernizacja budynków publicznych, wsparcie budownictwa pasywnego.

69 komentarzy “Veto w UE – To nie jest jakiś abstrakcyjny temat bez przełożenia na nasze życie”
 1. Do Janosika. Chyba sam nie wierzysz w to co piszesz bo jeżeli emigranci masowo zabierają nam miejsca pracy to nasze dzieci masowo emigrujace do Unii też te miejsca komuś zabrali. Cały świat stoi przed młodymi otworem więc niech sami wybierają swoje miejsce do życia. Miedzyzdroje muszą być miastem otwartym na turystów bo taka jest specyfika miasta. Po sezonie polskich turystów nie ma. Zamknięte granice i wszystko u nas leży i kwiczy. Sorry ale to widać gołym okiem.

  • Jagódka Ty mnie chyba źle zrozumiałaś. Jak się chce pracować to nikt nikomu nic nie zabiera i świat jest otwarty. To jest co chciałem powiedzieć. Podzielam Twoje zdanie….Między ma być otwarte i wolne. Pozdrawiam.

 2. Zaczyna się znowu fulanie i obrażanie. Naturalnie nie można zapomnieć o emigrantach ?. Szkoda gadki. Pracuję na całym świecie i stwierdziłem że na te tematy jak : co nam Unia daje albo nie daje, Emigranci, inni zabierają nam miejsca pracy i my robimy a Niemcy kasują , itd. najlepiej i najwiecej specjaliści gadają co nigdy nie mieli kontaktu z emigrantem, albo nie opuścili nigdy własnego domu żeby spojrzeć jak świat funkcjonuje. Tak to już jest. Nienawiść i zazdrość jest to wielki problem. Ja życzę Między i tam na stałe mieszkającym (ja tylko co roku na kilka tygodni) żeby dostali pieniądze z Uni i dalej z perspektywą w wolnej Europie się rozwijali. Pozdrowienia.

  • Przypuszczam,ze rowniez TY Janosiku, posiadasz, tak jak i ja swoje 4 sciany w naszych ukochanych Miedzyzdrojach. To wlasnie my i nie tylko my nie mozemy pozwolic, zeby obrazano osoby niezaleznie od pochodzenia, wyznania czy…… Jesli w najblizszym czasie nie nastapia zmiany w NASZYM bardzo skloconym, podzielonym, zawistnym spoleczenstwie, wiele Polek i wielu Polakow bedzie znowu pakowac swoj dobytek i ADIEU ! Pozdrawiam M.

  • Janosiku, co znaczy fulanie? Nigdy nie slyszalam tego slowa. Bardzo dlugo nie mieszkam w Posce i moze stad moje braki nowojezykowe. Pozdrawiam M. jak Maryna

 3. W ruderze chyba sam mieszkasz PAJACU !!!! Jak mi ciebie szkoda ale jest takie powiedzenie „CÓŻ GŁUPIEMU PO ROZUMIE „??NARKA

 4. Rozwój rozwojem.Ale sługusami nie musimy być ani pod ich batem tu nie oto chodzi.Może jeszcze niech nam dorzucą ze 60 tysiączków emigrantów i wtedy będziecie szczęśliwi jak będą wam rozwalać sklepy itp.Wtedy dopiero będzie lamęt jak wieczorem nie wyjdziecie bo się będziecie bali.I będziecie na nich pracować najwyraźniej oto wam chodzi.

  • Z cala pewnoscia nie wysadziles nigdy nosa ze swojej rudery, sluchasz pisowskiej propagandy i probujesz sie wymadrzac – idiotyzm za idiotyzmem. Radze ci juz od dzisiaj nie wychodzic na ulice i nie tylko wieczorami. Bac to mozna sie takich jak TY. Mnie obrabowali w Niemczech w bialy dzien TWOI POBRATANCY, a nie emigranci. Natomiast polscy platnicy podatkow sa notorycznie okradani przez obecny NieRzad – co z milionami za niedostarczone respiratory, co ze Szpitalem Narodowym i………? Naszym kosztem nabijaja swoje kasy. Czy to do ciebie nie dotarlo? A wlasciwie to zal mi ciebie i tobie podobnych!

  • Emigrantów uczymy poprawnie:

   lament
   o to

 5. Góralu czy ci nie zal, góralu wracaj do hal…..znasz taką piosenkę? Janosik życzy tobie dobrej drogi do domu i miłych spacerów po Krupówkach. Nie będę cię obrażał ale pomyśl z jakich to pieniędzy twój region kiedyś żył…..to były też te śląskie kopalnie co twój region sponsorowały a teraz unia dożuca się z tego co wiem do: komunikacji miejskiej, dworca w Zakopcu, szkoły , drogi rowerowe dla turystów….lista jest bardzo długa, zobacz na oficjalnych stronkach twojego województwa ?. Międzyzdroje są od dawna międzynarodowe. Fajnie by było jak by tak zostało.

 6. Do Górala Międzyzdroje są częścią Polski i mieszkają tu Polacy. Starsi mieszkańcy przyjechali z różnych stron. Ja się tu urodziłam i wierz mi Góralu to moje ukochane miejsce na Ziemi. Jednak człowiek musi pracować aby jeść i płacić rachunki. Tu nie ma przemysłu. Są za to knajpy i knajpki hotele i pensjonaty i to tam pracujemy. Po sezonie to właśnie dzięki niemieckim turystom egzystowalo to wszystko. Nie piernicz więc o zniemczaniu się mieszkańców bo gadanie nie zapłaci się rachunków. Wszyscy jesteśmy patriotami a takie gadanie tylko wkurza.

 7. Góralu nie ma co im mówić prawdy.Oni i tak nie zrozumieją szkoda nafty.TYLKO SZMAL NIE WAŻNE JAKIM KOSZTEM.MIŁEGO DNIA GÓRALU?Nie zmieniaj się jak inni jesteś dobrym człowiekiem i takim pozostań POWODZONKA?

  • Halo, pseudoPATRIOTO, chyba wychowywales sie w puszczy razem z malpami. Jedno ciebie od nich rozni – malpy maja wiecej oleju w glowie!

 8. tak się zastanawiam czy w M……….ch taki zniemczeni ludzie żyją czy naprawdę mają tylko jedną fałdę na mózgu jak kura.Janosik to chyba dostał ciupagą po tym baniaku co ma na szyjce bo takie brednie wypisuje.Pucujcie buty dalej tym co mieszkają po zachodniej stronie naszej granicy bo do tego się bardzo nadajecie. Szacunku u nich nie będziecie mieli nigdy bo prawdziwi niemcy to jadą do kurortów a do was przyjeżdżają te popłuczyny co wyjechały ze śląska, mazur i inni gastarbeiterzy za chlebem a teraz udają niemieckich panów. Jak się upiją to gadają i po niemiecku i po polsku bo im się w tych główkach miesza.Wiem co piszę bo parę razy mieszkałem w ośrodkach gdzie oni przebywali.Teraz tylko czekam na wypociny jagódki i tego niby janosika.Bywajcie pustułki

  • Góralu, niestety brak Ci podstawowej wiedzy na temat mieszkańców Międzyzdrojów, ich pochodzenia i powojennej tułaczki. Oni doskonale pamiętają, co złego Niemcy zrobili ich rodzinom i jak bardzo wpłynęli na ich życie. Jeśli Twój nick ma związek z rzeczywistością, to masz spore szanse pochodzić z rodziny mającej wygodny układ z niemieckim okupantem. Nie chcę się na ten temat rozwodzić, bo wielu górali nie korzystało z uprzywiliowanego traktowania przez okupanta. Jeśli potrafisz szukać wiedzy w internecie, to poszukaj czegoś o swojej rodzinie na stronach IPN. Osobiście życzę Ci, żebyś nie znalazł tam nic złego…

  • Dlaczego obrazasz przyzwoita, miedzyzdrojska inteligencje, prymitywny Gorolu? Najwidoczniej zjadles stanowczo za duzo oscypkow, ktore zahamowaly rozwoj twojego mozgu. Lepiej siedz pod Giewontem i nie wysilaj sie na – twoim zdaniem – madre stwierdzenia i tak nimi nie przekonasz myslacych Polakow, tumanow tak!
   A wlasciwie to szkoda czasu, zeby reagowac na takiei idiotyzmy. Basta!
   Moj szacunek i uznanie dla Jagodki i Janosika M.

 9. Jak Niemcy są tacy wspaniali to mam pomysł sprzedajemy M-je i zostańmy ich białymi murzynami ?Ludzie będzie wspaniałe???

  • Genialny pomysł, bo teraz jeszcze sporo za Międzyzdroje dostaniemy, a za 10 czy może za 20 lat wezmą je sobie sami, za frajer…, a wtedy technika i technologia będą już tak rozwinięte, że nie będą potrzebowali „białych murzynów”, ot cała bieda…

   • Guten Abend, BIALI MURZYNI, zacznijcie juz od jutra uczyc sie niemieckiego. To wam sie wkrotce bardzo przyda. Nie znajac jezyka „naszych wrogow” bedziecie musieli tyrac za marne centy/grosze. Viel Glück!
    PS.: Pomimo takich osob jak wy, kocham moje Miedzyzdroje!

 10. Czytam niektóre komentarze i opinie i wierzyć mi się nie chce że ludzie nie dostrzegają ile kasy już Międzyzdroje dostały z Unii. Trzeba być chyba ślepym. I jeszcze jedno krótkie zdanie. Po sezonie to niemieccy turyści ratowaniu naszych przedsiębiorcow. Oni zapełniali knajpki i hotele.

  • Tak Jagodko, pisowski Ciemnogrod pozostanie pisowskim Ciemnogrodem. Niestety, nie mamy na nich wplywu.

 11. Szkoda na was czas tracić.

 12. https://www.statista.com/statistics/1135294/poland-s-contributions-to-and-receipts-from-the-eu-budget/

  Ja nie wierze w hokuspokus , tylko w fakty. Na np. takiej stronie statystycznej może każdy spokojnie zobaczyć kto w Europie za co płaci a kto dostaje pieniądze. Z tego co widać to szczególnie Niemcy dosyć dobrze nas w ostatnich latach finansowały. Dlatego bym się zastanowił czy może nie oni są naszym wrogiem a może to ten kot od Pana Kaczora nas zaczyna za mocno męczyć. I doprowadzi do tego że te podarunki z EU pójdą gdzieś indziej. W skrócie Polska dostała około 13miliardów a wpłaciła 4. Tylko w tym roku. W tamtym było 16. To co do Polski idzie, to Niemcy wpłacają co roku. Żaden kraj w Europie nie dostał od 2004 roku do dziś więcej pomocy niż Polska. Za to można tylko powiedzieć : Dzięki i przeprosić za tego wielbiciela ostrych grożących słów i wielbiciela kota. Ten kot nic za to nie może. Przepraszam kota ?….za tego właściciela.

 13. PiS nie jest Rzadem, natomiast IDEOLOGIA majaca na celu niszczenie Narodu Polskiego i napelnianie kont bankowych tzw. „rzadzacych”- to jedyne, co im sie 100% udaje.
  Kochany Boze, czego sie doczekalismy!
  Ja mam czyste sumienie – nie oddalam mojego glosu PiSowi.

 14. Kawy nie piję a ptysi nie lubię.Jekie były założenia w Unii jak Polska wchodziła do niej. A były takie sama unia to mówiła że nie mają prawa ingerować w suwerenność żadnego państwa to czemu to robią??? Możesz Janosiku powiedzieć??? Czy ty naprawdę wierzysz w te bzdety chłopie?

  • Ja, wierzę w tylko jedno. To jest pokój i wolność w Europie. Szanowanie każdego człowieka a nie jakiś hokuspokus od kierownika pana Jarka który głaszcze kota w swoim bunkrze i razem z kilkoma kardynałami którzy zniszczyli wiarę, demoluje cały kraj i robi z nas wariatów na całym świecie. Jak nie jesz ptysia to chętnie zaprosił bym cię na wódeczkę z zagrychą i partyjkę szachów. Niestety nie ma mnie teraz w Między. Otwórz oczy i ciesz się z pokoju i nie daj się przekupić od Jarsona pieniędzmi ?. Pozdrawia ludzi co pozytywnie patrzą na Miedzyzdroje i Europę.

   • Pozdrowienia Janosika odebralam osobiscie – serdecznie za nie dziekuje i rowniez pozdrawiam. Znowu wspanialy komentarz Janosika na prymitywny anonima. Celowo pisze anonim z malej litery, bo na duza nie zasluguje. Po pieniadze do Unii pchaja sie drzwiami i oknami, zeby nimi szastac. Najlepszym przykladem jest obecnie sprawa szpitala na Narodowym w Warszawie. Kto za to zostanie pociagniety do odpowiedzialnosci? No ktoz? Nie jestesmy krajem hinduistycznym i ONI nie beda traktowani jak swiete krowy. Rozliczenie przyjdzie szybciej, niz im sie wydaje. Wszystko ma swoj kres.

  • Ja tez nie pije kawy, ale potrafie myslec logicznie, w przeciwienstwie do ciebie – znawco praw i obowiazkow czlonkow Unii Europejskiej.

 15. Premier przyznał że polityka wobec korony była zła. Teraz czas przyznać że budżet zły bo kasa pusta a już wszystko co można było opodatkowane. Ludzie boją się o miejsce w pracy koszty utrzymania rosną inflacja w górę. Chyba po to jesteśmy w Unii żeby korzystać z pomocy a nie machać drewnianą szabelka. Rządzący się doskonale ustawili w różnych spółkach za kupę kasy. Niech w końcu pomyślą o Narodzie.

 16. Do Rysia a ty chłopie historii nie znasz?Niemcy dwa razy nas napadli mordowali a ty mówisz o podawaniu pomocnej ręki chcą z nas zrobić marionetki i naprawdę tego nie widzisz????

  • Chłopie fulasz o przeszłości. My chcemy spokojnie żyć w przyszłości. Rozumiesz to?

  • Anonim ty zapominasz że czasy się zmieniły. Od 75 lat nikt nikogo tu nie napada. Ty miałeś szczęście w twoim życiu poznać Niemcy tylko pomagające a nie biorące. Zapominasz także że poza zachodnią Polską granicą żyje bardzo dużo rodaków co od końca lat 70tych finansowali i pomagali żeby stara ojczyzna znowu zaczęła kwitnąć. Jak ci ten artykuł nie wystarczy to poczytaj sobie oficjalne EU statystyki ( przeważnie po angielsku na oficjalnych EU internet stronach….nie wiem czy zrozumiesz) i zobacz ile zachodnia Europa w ostatnich 25 lat wapokawal pieniędzy do Polski żeby tacy ludzie jak Ty mogli spokojnie żyć. Te ostatnie lata Kaczorowskie dają nam popalić. Ale jak oni znikną i do tego ludzie tacy jak Ty będą w swoim ogródku za płotem zajmować się sadzeniem roślin a nie nienawiścią , to będzie wszystko dobrze ?. Chłopie, my chcemy pokoju , rozwoju i żadnej nienawiści. Napij się trochę kawy i zjedz ptysia. Dzisiaj niedziela ?

   • BRAWO!!! BARDZO DZIEKUJE ZA TEN MADRY KOMENTARZ. Kazdemu z nas dano mozg, ale jak widac nie kazdy potrafi z niego korzystac.

  • Koniecznie zmien psychiatre, to dla ciebie ostatnia mozliwosc na normalne zycie.

   • Ten komentarz jest przeznaczony dla Anonima z 21.11.2020, 20:34, a nie do Janosika. Przepraszam z calego serca.

  • Nasza obecna władza jest wybitnie proniemiecka. Nadal utrzymuje Niemców jako naszych największych partnerów gospodarczych. Wiele gałęzi naszej gospodarki prawie całkowicie opanowali Niemcy, tysiące naszych lekarzy wykonuje swój zawód właśnie w Niemczech zamiast leczyć u nas w Polsce itd itp. Dla wewnętrznych celów pisowska władza udaje antyniemieckość, n.p. udaje, że wystąpi o bilionowe odkszkodowania za II wojnę światową, krzyczy, że nie da się rzucić Niemcom na kolana itd. Jednym słowem wodzi naszych obywateli za nos…

   • Pan Jerzy jest bardzo negatywnie nastawionych na Niemców. Każdy ma swój pogląd. Te plusy wolnej Europy to też to, że każdy może osiągnąć co chce i pracować gdzie chce. Wystarczy na to trochę wykształcenia, odwagi i chęci. Jestem pewny, że jak ma Pan dobrą głowę na wielki biznes to nie będzie pan uzależniony od niemieckich albo innych koncernów. Lekarze i inni pro europejczycy znikają bo ciężko się słucha tych słów nienawiści tego politycznego systemu. Idą tam gdzie jest więcej tolerancji i perspektywy. Takie jest życie.

   • Czy dzisiaj dobrze spales, czy mecza cie jeszcze koszmarne sny? Kim ty wogole jestes? Zozumiem, ze chcialbys, zebysmy byli wasalami Putina. Absolutnie nie jestem zwolenniczka PiS, wrecz przeciwnie.

   • Drogi Panie Wędkarzu, źle mnie Pan zrozumiał. Nie jestem wrogiem Niemców, jestem jedynie przeciwny pisowskiej obłudzie. Od lat poszukuję faktów historycznych, nawet o drobnym znaczeniu, które wprowadziłyby jakieś pozytywy w stosunkach z Niemcami. O ile chodzi o Wolin czy Kamień Pomorski, to świetnym przykładem jest tutaj działalność biskupa Otto z Bamberga… W Międzyzdrojach bywam zwykle corocznie, przez cały czerwiec i prawie codziennie stoję na molo z wędką, na wysokości ostatniej budki. Mam tam możliwość rozmowy z wieloma Niemcami (przypływają i odpływają statkiem), którzy najczęściej entuzjastycznie wypowiadają się o Polsce, a Międzyzdrojami są wprost zachwyceni. Jeszcze jedno, dla mnie językiem macierzystym jest język polski zaś niemiecki jest moim drugim językiem, zresztą bardzo w Międzyzdrojach użytecznym. Połamania kijów serdecznie życzę…

 17. Na początek inteligencie ustaw sobie dobrze telefon bo seplenisz.A co takiego masz do kościoła??? I co znaczy to wtedy ??? i te trzy kropki???Może mamy się sprzedać za garść srebrników??? Jak patrzę na was to raczej tak dla was tylko szmal się liczy nie ludzie.Miłej nocy obrońco POLSKI ☺️

  • Masz racje: wylacznie dla kosciola i NieRzadu liczy sie szmal (np. Szumowski, Misiewicz i spolka), a NAROD tylko wegetuje. Wyglada na to, ze nalezysz do dobrze oplacanego KLERU. Chyba sie nie myle? Tez chcialabym otrzymywac 5.000,- PLN emerytury i zyc jak osoba, ktora uczciwie placila skladki do ZUS-u.
   Poza tym widac, ze brak ci pewnych komorek (nie telefonicznych). Ja z cala pewnoscia nie seplenie, ale ty masz problem z odczytywaniem moich komentarzy, ktore wymagaja inteligencji i zastanowienia sie.
   NIE TRACE NADZIEJI NA POLSKE PRZYJAZNA WSZYSTKIM POLAKOM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (lubisz liczyc, wiec policz te wykrzykniki)

   • Mamma mia, zupelnie zapomnialam o wielkim biznesmenie z Torunia (ponoc nazywany jest zakonnikiem). Czy wiedza Panstwo, ze on jest rowniez wspolwlascicielem sklepow sieci „ZABKA”? Wszystkiego mu malo!!!!!!!!!

 18. Wiekszość piszących ma pro europejski pogląd na świat. Tym bardziej mnie dziwi kto wybiera takie zgrupowanie jak PIS? Dla mnie są to ludzie co są przeciwko polskiej przyszłości, którzy zapomnieli jak ciężko ten dobrobyt i pokój było wywalczyć i którzy żyją w strachu. Mam nadzieje że mądrzy pro europejscy rodacy zawalczą o dobrobyt Polski

  • Lepsze poPiSowskie czasy przyjda z cala pewnoscia. Nie tracmy nadzieji, w koncu nie wszyscy Polacy sa platnymi zwolennikami PiSu.
   Doczekalismy sie „lepszej zmiany” na zdecydowanie gorsza.

 19. Porównał bym rządy PiSu do takiego ROBAKA który zżera jabłko od środka A do czego to doprowadza wszyscy widzą i czują. Natomiast ci co tego nie widzą to w większości zwolennicy tej formacji ale mniemam do nich żalu bo to jest stan umysłu.

 20. Nie tak dawno miałam przyjemność zwiedzić naprawdę spory kawałek Polski. Nie mogłam uwierzyć jakie zmiany nastąpiły i jak nasz Kraj wynowoczesnial. Jakie drogi jakie budynki jakie miasta. A wszystko za kasę Unii. Jeżeli obecni rządzący nie zmienią swego podejścia to będziemy zadupiem Europy. Żyjemy w 21 wieku w środku Europy a jakby jednak nie. A najgorsze jest to że Polacy są tak podzieleni. Tylko zgoda buduje.

  • Rowniez mnie bardzo boli, ze nas tak podzielono – nie tylko Narod, ale rowniez kiedys kochajace sie Rodziny.
   Tak masz racje, ze zgoda buduje, ale niezgoda rujnuje. Wyglada na to, ze nasi Wielcy, a szczegolnie niektorzy zakompleksieni Mali staraja sie zrujnowac nasz piekny kraj. Tak, do kliki rzadzacych nie dotarlo jeszcze, ze zyjemy w Europie w 21 wieku, a nie w sredniowiczu, kiedy palono czarownice. Widocznie im tak wygodnie, a durni ludzie im przyklaskuja.
   Moim zdaniem duza wine ponosi tez kosciol, ktory rozpanoszyl sie i jest JESZCZE nietykalny, przynajmniej u nas. Chociaz Papiez Franciszek probuje oczyscic kosciol miedzy innymi z plagi ksiezy-pedofili. On ma jeszcze bardzo duzo do zrobienia. Oby nie zrobiono mu krzywdy – nie daj BOG!

 21. Co wy tutaj piszecie za bzdury że PIS niszczy Polskę.SZCZYT WSZYSTKIEGO ?

  • Kim jestes Anonimie? Czyzbys byl miejscowym „koscielnym”? A moze rzucili ci parogroszowy ochlap, a ty skaczesz z radosci? Wstydz sie!!!
   PiS juz niewybaczalnie ZNISZCZYL I W DALSZYM CIAGU PROBUJE NISZCZYC POLSKE , poza tym SKLOCIL POLSKI NAROD!. Takiego fatalnego Rzadu madrzy Polacy nie pamietaja, pomijajac czas komunistycznej dyktatury.
   Zaslepionemu Anonimowi, poplecznikowi DYKTATORY zycze zdrowia i proponuje zlozenie wizyty na Zoliborzu! WARTO!!!
   Wkrotce przyjdzie czas rozliczenia i wtedy…….!!!!

 22. swojego czasu kanclerz Bismarck powiedział – polakom wystarczy dać wolność a sami się zniszczą,chyba to prawda,bo skoro wyciągają do nas rękę aby nam pomóc to my ją odtrącamy mając głupie byle jakie ego

  • „Jak dawno swiat swiatem, RZADKO byl POLAK POLAKOWI BRATEM” – pisze to z mojego wlasnego doswiadczenia – NIESTETY, ale tak wyglada szczegolnie dzisiejsza rzeczywistosc.
   Bismarck wiedzial co powiedzial.
   A tak na marginesie, to chyba wyjade, zeby pomagac biednym Niemcom!

 23. Witam !! Wspanialy artyku ! sa w kraju obywatele ktorzy troscza sie o innych . Wiedza na czym rzecz polega i o co tu chodzi .Dzeki Uni Europejskiej mozemy dobrze zyc , bez nienawisci i wojny. Unia chce aby standart zycie w krajach unijnych sie wyrownaly . Przestancie szczuc i prowokowac !! Nie o takie polskie zesmy walczyli !

 24. Pisiory zniszczą ten kraj kompletnie. I to nie jest polski rząd , ale raczej zarząd watykańskiego kondominium.

 25. Mój mózg działa znakomicie.A po niech się zajmie sobą bo nic innego nie potrafią tylko wszystkich dookoła oczerniać.A co takiego zrobili za swoich czasów no powiedzcie.

  • W ostatnich latach powstała nienawiść do całej Europy. Nie widzi się tego jak się dostaje co jakiś czas od pana Kaczorka jakąś tam premie. Ten artykuł dobrze opisuje co powstało z inteligentnego myślenia naszego narodu przed Kaczorstwem. Albo myśli Anonim że to wszystko zasługa teraźniejszej polityki?

 26. To jest katastrofa, co się dzieje, jak arogancja pewnych polityków doprowadza kraj do izolacji i ruiny. Za to zapłaci młodzież. Niestety. Ale na to jest też wyjście. Każdy może iść na wybory , powiedzieć NIE i wybrać inny system partyjny. ?

  • Zachowanie niektorych politykow nazywasz arogancja – to jest szczytem BEZCZELNOSCI w stosunku do Narodu. Niejaki Jaroslaw Jaruzelski gada o krwi na rekach, ale nie chce widziec, ze sam kapie sie we krwi niewinnych Rodakow.!!!
   Kiedy to sie wreszcie skonczy? Quo vadis Polonia????
   Dlaczego Polak nie moze byc Polakowi bratem? Jakiez to przykre.
   NARODZIE, OBUDZ SIE. Zebysmy stojac nad przepascia nie zrobili kroku do przodu!!!!
   Ten NieRzad musi odejsc i to natychmiast!

 27. Co to za NONSENS ???