V Wakacje dla Bohatera

Po raz piąty w Międzyzdrojach, od 09 do 17 maja 2021 r., odbył się zjazd w ramach akcji „V Wakacje dla Bohatera”, skupiający weteranów i kombatantów z całej Polski, z różnych środowisk: żołnierzy września ‘39,walczących na wszystkich frontach na Zachodzie, jak i na Wschodzie, w organizacjach bojowych AK, NSZ, WiN, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych. 

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” ze Szczecina, organizacja charytatywna, która pozyskuje środki na ten cel organizując zbiórki, szukając darczyńców i ludzi „dobrego serca”, którym nie jest obojętny los tych, którzy walczyli o wolną Polskę. 

W tegorocznym zjeździe udział wzięło 60 Kombatantów (niektórzy wymagający już stałej opieki), którzy mimo upływu lat, cieszą się z każdej chwili, która jest im dana. Tę szczególną grupę, 9 maja br. powitał w ciepłych słowach gospodarz naszej gminy Mateusz Bobek: „Jestem Wam niezmiernie wdzięczny za to, że żyjemy w takiej a nie innej Polsce, że mamy takie a nie inne możliwości rozwoju, bo tak naprawdę Wasza młodość, danina krwi, ciężkie lata prześladowań doprowadziły nas do tego momentu, w którym jesteśmy… Takie spotkania uświadamiają nam jak dużo Wam zawdzięczamy…”. 

Na naszych gości czekało wiele atrakcji, które zaoferowali nasi międzyzdrojscy przedsiębiorcy: Jagoda i Marek Stępień pokazali tajniki podwodnego świata w Oceanarium, Grzegorz Komorowicz zabrał w piękną podróż z historią o naszym mieście swoją ciuchcią, a Katarzyna Gołos zaprosiła do zwiedzania Gabinetu Figur Woskowych. Dziękujemy za dobre serce i współpracę. 

W ramach 5 akcji „Wakacje dla Bohatera” 15 maja 2021 r. odbyła się uroczystość na cześć Weteranów walczących o wolną Polskę, z udziałem Jana Józefa Kasprzyka – ministra MON, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który podczas uroczystości wręczył medale „Pro Patria” i „Pro Bono Poloniae”. „Mamy zaciągnięty wobec Was ogromny dług wdzięczności. Każdego dnia chcemy wam dziękować za wolną Polskę. Bez was nie byłaby ona możliwa. Wy nie tylko przelewaliście krew za wolność, ale również daliście następnym pokoleniom ogromne świadectwo …”– mówił Jan Kasprzyk. 

To podniosła uroczystość, tak ważna szczególnie dla weteranów, którzy przez wiele, wiele lat zmagali się z represjami, zapomnieniem i, tak jak podczas uroczystości powiedział major Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”- żołnierz AK: „Nie robiliśmy tego dla medali a po to, żeby nasza Ojczyzna była wolna”…, że długo musiał czekać, a teraz czuje wzruszenie, że to wszystko jest dla nas, że tak pamiętają.  

To czas podsumowań, wspomnień, pamięci …

„Za tą historią kryje się ból, krzywda,  głód, za tą historią kryje się strach o najbliższych, Państwo to wszystko przeżyliście i daliście niesamowicie dużo też nam międzyzdrojanom, szczególnie kresowiacy, gdzie znaleźliście cząstkę świata, swoje miejsce na ziemi, gdzie wybraliście Międzyzdroje na swoją „małą ojczyznę” i nauczyliście nas mieszkańców patriotyzmu, za co Wam serdecznie dziękuję” – mówił Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów.  

Danuta Szyksznian-Osowska ps. „Sarenka”- honorowy Obywatel Międzyzdrojów, wieloletnia organizatorka Zjazdów Żołnierzy Kresowych AK, również przyjechała na tę uroczystość. W samo południe z burmistrzem Mateuszem Bobkiem złożyli kwiaty pod pomnikiem „Trzech krzyży wileńskich” – pamięci tym, którzy odeszli na „wieczną wartę”.  „Całym sercem jestem tutaj, a przecież powinnam zostać w domu, ale przyjechałam, jak mnie mogłoby tu nie być”- mówiła. Odwiedziła też dąb nazwany jej imieniem, który został posadzony w 2019 r. przed DW Grunwald przy ul. Mickiewicza. 

Czas szybko minął, 8 dni w Międzyzdrojach, intensywnych, pięknych chwil z „towarzyszami broni” i wspomnień dla naszych weteranów. Czas wypoczynku w otoczeniu przyrody, spacerów. To dla nas piękny obrazek, że tyle siły jeszcze drzemie w tych ludziach, że są radośni i potrafią się bawić. Na długo w pamięci zostanie mi obrazek żołnierza (kombatanta) w zielonym mundurze i rogatywce, tańczącego z partnerką nieopodal MDK lub wychodzących z Gabinetu Figur Woskowych i śpiewających: „ Maszerują chłopcy, maszerują….”. Uczmy się tej wrażliwości, tej empatii,  to dobra lekcja dla nas, którzy wojnę i losy Polaków znają tylko z lekcji historii lub opowieści najbliższych – rodziny.   

Walczyli dla Nas! Zawalczmy dla Nich!