Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki

25 października 2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała lekcję biblioteczną, podczas której dzieci z pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach mogły zapisać się do wypożyczalni.

Dyrektor Andżelika Gałecka opowiedziała o zasadach korzystania z księgozbioru działu dziecięcego, którego książki można wypożyczać do domu. Jak się później okazało, niektórzy mali czytelnicy byli już zapisani i od dawna korzystali ze zbiorów biblioteki, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Na początku spotkania Szymon Głod, starszy bibliotekarz, przeczytał pierwszoklasistom bajki pt. „ Falco. Pies lotniskowy”, ”Rycerz, który nie chciał walczyć” oraz „Pan Brumm na Hula Hula”. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie założyli swoją kartę biblioteczną i przystąpili do programu „Od najmłodszych lat z książką za pan brat”, który skierowany jest dla uczniów klas I-III. Za każdą wypożyczoną książkę uczeń otrzymuje „gwiazdkę”, wkleja ją na specjalną kartę, którą dostaje od bibliotekarza podczas zapisu. Za zebrane 50 gwiazdek, młody czytelnik otrzymuje niespodziankę. Celem tego programu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Nad procedurą zapisywania uczniów do wypożyczalni czuwały bibliotekarki: Anita Cieślak i Anna Piecyk. Każdy mały czytelnik mógł dziś wypożyczyć 2 książki.

Po założeniu kart bibliotecznych, każdy z uczniów został pasowany przez Dyrektora Biblioteki na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej ogromnym piórem, które jest symbolem pisarzy. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla dzieci. Każdy czekał w skupieniu, aż pióro znajdzie się na jego ramieniu, by oficjalnie zostać czytelnikiem międzyzdrojskiej biblioteki.

Miłą niespodzianką dla nowych czytelników była inscenizacja na podstawie książki pt. „Tomek mały jest nieśmiały” w wykonaniu pracowników biblioteki. W rolę tytułowego Tomka wcielił się Szymon Głod, rolę nauczycielki odegrała Małgorzata Olborska, a narratorem była Anna Piecyk.

Na zakończenie uczniowie podziękowali za uroczystość pasowania oraz zrobili wspólne zdjęcie z bibliotekarzami. Obiecali także, że będą często korzystać z księgozbioru naszej biblioteki.

[rl_gallery id=”78126″]Bibliotekarze

2 komentarze “Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki”
  1. Brawo młodzi czytelnicy! Życzę Wam wielu radości przy czytaniu ciekawych książek.

  2. super dzieciaczki!