Transport na Życzenie w Gminie Międzyzdroje

1
1042

Kontynuacja Programu ,,Transport na Życzenie” w Międzyzdrojach 

Życie w naszej gminie, w otulinie lasów, parków i w bliskości z morzem to z pewnością podwód do zazdrości- szczególnie dla tych, którzy muszą borykać się z codziennym funkcjonowaniem w dużych, zatłoczonych i głośnych miastach. Nie zmienia to jednak faktu, że i międzyzdrojanie bez problemu są w stanie zdefiniować czego zazdrościć mogą większym aglomeracjom. Idealnym przykładem jest komunikacja miejska – która w sezonie może i spełnia większość oczekiwań, ale już w innych miesiącach jest znacząco ograniczona.

Projekt  ,,Transport na Życzenie”, to pilotażowe działanie, które rozpoczyna budowę systemu transportu publicznego na obszarach wykluczonych komunikacyjnie. Wszystko miało swój początek w 2019 roku, kiedy zachodniopomorscy samorządowcy – w tym burmistrz Mateusz Bobek – podczas spotkania z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem szukali rozwiązania problemu, który dotyczy najbardziej mieszkańców środkowej części Pomorza Zachodniego. Głównymi założeniami projektu ma być wyłonienie operatora i pokrycie kosztu usługi transportu, a także utworzenie i prowadzenie przez rok dyspozytorni. Usługę transportową zrealizuje Gmina poprzez wybór właściwego operatora tej usługi, natomiast dyspozytornię, we współpracy z innymi gminami tworzy Starostwo, przy czym koszty proporcjonalnie ponoszą gminy, na co środki w głównej mierze pozyskały z zewnątrz.

Gmina Międzyzdroje wspólnie z Partnerem Powiatem Kamieńskim, będą realizowały program, finansowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, ze środków Unii Europejskiej. Wiodącym celem projektu jest integracja osób wykluczonych transportowo z miastem, z innym transportem np. kolejowym, autobusowym do lekarza, do szkoły, do urzędu czy pracy w Szczecinie, Świnoujściu, Wolinie, Kamieniu Pomorskim. Usługa będzie świadczona wzdłuż określonej trasy: tj. Międzyzdroje – Lubin (przez miejscowości Wicko i Wapnica). Każdy zainteresowany usługą będzie mógł telefonicznie lub za pomocą specjalnej, bezpłatnej aplikacji, zamówić transport na określonym odcinku- mówi zastępca burmistrza Beata Kiryluk.

Podpisana w dniu wczorajszym w Szczecinie umowa określa realizację projektu do 2023 r. Szacowany koszt zadania to ok. 100 tys. euro zł i będzie sfinansowany w 95% ze środków Unii Europejskiej, a pozostała część kosztów ( 5% ) zostanie pokryta przez gminę z wpływów z biletów- dodaje burmistrz Mateusz Bobek. 

1 KOMENTARZ

  1. Brakuje bardzo wieczornego/nocnego czyli po 21:00 połączenia gminy Międzyzdroje ze Świnoujściem. Zapewne jakaś mała ilość osób pracuje w Świnoujściu na drugie czy trzecie zmiany (przemysł, port, terminal, hotele, sklepy itd.) i o ile transport do Świnoujścia w godzinach popołudniowych jest dostępny, to wrócić do Międzyzdrojów np. po godzinie 21:00 już nie da się inaczej niż prywatnym pojazdem.
    Włodarze winni mieć ten fakt na uwadze.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.