Świątecznie w Międzyzdrojach

W przedświąteczny weekend w Międzyzdrojach miało miejsce tradycyjnie miejskie spotkanie opłatkowe oraz „IV Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny i Festiwal Choinki”.

Na wigilii miejskiej, która odbyła się w piątek 14 grudnia br., w świątecznym nastroju spotkali się przedstawiciele wszystkich środowisk Gminy Międzyzdroje oraz zaproszeni goście. Przy choince, odświętnie nakrytych stołach, jak jedna międzyzdrojska rodzina, wspólnie śpiewaliśmy kolędy oraz przełamaliśmy się opłatkiem. Podczas wigilii gościliśmy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, który w towarzystwie międzyzdrojskiego duchowieństwa przełamał się z nami opłatkiem i wraz z Burmistrzem Międzyzdrojów Mateuszem Bobkiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Węglorzem, złożył mieszkańcom Międzyzdrojów świąteczne życzenia.

Program artystyczny uroczystości przygotowały: chór „Impresja” ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Anny Sobierajskiej, zespół „Singerella” pod kierunkiem Iny Zholudevej, zespoły śpiewacze „Fale” i „Bryza”, oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego „Morskie Skarby” pod kierownictwem Joanny Kieler. Było bardzo uroczyście i świątecznie. Kolację wigilijną przygotował Hotel Aurora Family & SPA.

W niedzielę 16 grudnia br. w amfiteatrze miejskim odbył się już po raz czwarty „Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny i Festiwal Choinki”. Z roku na rok impreza staje wydarzeniem, w którym uczestniczą już nie tylko mieszkańcy naszej Gminy, lecz również osoby z regionu. Na jarmarku, jak co roku, można było kupić choinkę oraz skosztować grillowanych dań przygotowanych przez Nadleśnictwo Międzyzdroje. Liczne stowarzyszenia z terenu Gminy Międzyzdroje, instytucje i osoby prywatne przygotowały atrakcyjne świąteczne stoiska. Przy dźwiękach muzyki i zapachu choinek można było nabyć świąteczne dekoracje, damską biżuterię lub skosztować i kupić potrawy wigilijne np. pierogi, barszcz, uszka czy „herbatkę z prądem”. Różnorodność stoisk i prezentowanych artykułów na jarmarku mogła zaspokoić gusta każdego odwiedzającego amfiteatr.

Podczas jarmarku na scenie wystąpiły przedszkolaki z przedszkola „Morskie Skarby”, które zaśpiewały wspólnie świąteczne piosenki i zawiesiły przygotowany w przedszkolu łańcuch na miejską choinkę, która stanęła przy MDK. Dzieci miały również okazję przygotować na jarmarku ozdoby świąteczne, które dzięki Enea Międzyzdroje zawieszały na choince. O godz. 14:00 odbyło się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym pn. „Moje Międzyzdroje”. Konkurs trwał od maja do października 2018r., a zwieńczeniem konkursu będzie wydany przez Urząd Miejski kalendarz na rok 2019, z ciekawymi zdjęciami laureatów. Następnie Burmistrz Międzyzdrojów wręczył nagrody w konkursie na figurkę Świętego Mikołaja organizowanym przez MDK przy współpracy z OPS. Do konkursu przystąpiło 10 rodzin. Komisja konkursowa najwyżej oceniła figurkę Św. Mikołaja, przygotowaną przez rodzinę Krupińskich i Jankowskich. W tym roku po raz pierwszy z inicjatywą wspólnej akcji podczas jarmarku wystąpiły hotele: Vienna House Amber Baltic, Aurora Family & SPA oraz AMW Rewita, które cały dochód ze sprzedaży świątecznych dań wigilijnych przeznaczyły dla potrzebujących z Gminy Międzyzdroje. Mamy nadzieję, że ta szczytna akcja na stałe zagości w programie jarmarku. Swój debiut sceniczny podczas jarmarku miał zespół „Osada Pieśni – Grodno”, który pięknie zaśpiewał a’capella kolędy i tradycyjne pieśni ludowe.

Niedzielny „Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny i Festiwal Choinki” jest sukcesem wszystkich osób i instytucji, które wzięły udział w organizacji tego wydarzenia. Po raz kolejny udało się zorganizować wspólnie przedświąteczną imprezę, dzięki zaangażowaniu organizatorów i licznie uczestniczącym partnerom naszego wydarzenia. Dzięki współpracy z Radio Szczecin, które było patronem medialnym, jarmark świąteczny w Międzyzdrojach stał się imprezą o zasięgu regionalnym.

Za serce, zaangażowanie, pracę, Organizatorom, Partnerom i wszystkim Państwu składamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że będziecie z nami w przyszłym roku, w którym zorganizujemy jubileuszową, piątą edycję jarmarku.

Mieszkańcom i Turystom życzymy Wesołych Świąt!

Anetta Czyżak
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Urząd Miejski w Międzyzdrojach