Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Polubiłem tego Ferdynanda” – spotkanie z Andrzejem Grabowskim

5 kwietnia 2022 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Międzyzdrojskie Stowarzyszenie Rodzina zaprosili mieszkańców i turystów do Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na spotkanie autorskie ze znanym i lubianym aktorem, Andrzejem Grabowskim. Moderatorem spotkania był Marcin Michrowski, dziennikarz telewizyjny. 

Podczas wieczoru odbyła się promocja książki pt. „Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl”. Aktor przyznał, że tytuł ten odnosi się do śpiewanej przez siebie piosenki pt. „Jestem jak motyl”, znajdującej się na płycie „Jest dobrze”. Grabowski opowiedział również publiczności o swojej rodzinnej Alwerni pod Krakowem, o której możemy przeczytać w jego autobiografii. Dowiedzieliśmy się, że z powodu swojego pochodzenia autor ma bardzo duży sentyment do małych, prowincjonalnych miasteczek, dlatego przyjazd do Międzyzdrojów był dla niego ogromną przyjemnością.

Dużym zaskoczeniem było wyznanie Grabowskiego, że nigdy nie chciał być aktorem, wręcz traktował ten zawód jako wstydliwy. Kiedy jednak zaczął odwiedzać brata Mikołaja w szkole aktorskiej, jego przekonanie o tym zawodzie zmieniło się diametralnie i postanowił spróbować swoich sił. Nie zawsze było „cukierkowo”, ale aktor przyznał, że niczego nie żałuje w tym swoim młodzieńczym, studenckim życiu.

Nie obeszło się oczywiście bez wspomnień serialu „Świat według Kiepskich”, z którego aktor jest znany jako bezrobotny Ferdynand Kiepski. Spędził on na planie aż 23 lata. Na początku przygody z serialem nie był optymistycznie nastawiony do fabuły i do samej postaci Kiepskiego. Jednak z biegiem czasu uznał, że serial ma potencjał i niekiedy bardzo dobrze odzwierciedla nasze polskie realia. Grabowski wyznał, że jednak jego wielką miłością jest teatr. Wspominał takie sztuki, jak „Chory z urojenia” czy  „Kwartet dla czterech aktorów”. Aktor przyznał, że granie na planie z rodziną to bardzo trudna sztuka, ponieważ zawsze choć w minimalnym stopniu ocenia się drugą osobę. Jednak nie broni się przed graniem z córkami, Kasią i Zuzią, które poszły w ślady taty i zostały aktorkami.

Autor wspomniał także o swoim stand-upie i jego ważnym oraz cenionym przez Grabowskiego elemencie, jakim jest dialog z publicznością. Uwielbia on godzinami mówić do ludzi i spełnia się w tym w stu procentach. Artysta nadmienił także kilka słów o najnowszych produkcjach, w jakich zagrał i które szczerze poleca widzom, są to m.in. „Za duży na bajki”, „Piosenka o miłości”, „Pajęczyna” i „Gang Zielone Rękawiczki” nakręcony dla Netfliksa. 

Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Andrzej Grabowski rozbawiał widownię dowcipami, anegdotami z życia i nie szczędził rozmów z każdym, kto miał na to ochotę. Po spotkaniu mieszkańcy i turyści ustawili się w kolejce po autograf i zdjęcie z naszym gościem. Niesamowitym prezentem okazał się także portret aktora, który wykonała i przekazała lokalna artystka Krystyna Marzec. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, Marcinowi Michrowskiemu za poprowadzenie spotkania oraz Dyrektorowi i pracownikom Międzynarodowego Domu Kultury za udostępnienie sali.