Smog nie bierze się znikąd

Zbliża się wielkimi krokami sezon grzewczy. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Gminy Międzyzdroje dbając o zdrowie swoje i swoich bliskich zwrócą uwagę na to czym palą w swoich piecach. W ubiegłym sezonie reagowaliśmy na zgłaszane przez Państwa sygnały dotyczące spalanych paliw stałych przez mieszkańców.

Poradzimy sobie z problemem spalania śmieci tylko wtedy, kiedy będziemy świadomi, jak wiele zależy od nas samych. Spalanie paliw złej jakości, odpadów węglowych lub co gorsze śmieci w piecach domowych wywołuje choroby typu astma dziecięca, coraz częściej występujące alergie, śmiertelnie groźną postępującą obturacyjną chorobę płuc, niespotykanie dużą liczbę nowotworów, ale też po prostu „drapiące” gardła i oczy, orazpowracające zapalenia górnych dróg oddechowych. Dodatkowo, szacuje się że z powodu zanieczyszczenia powietrza umrze w Polsce w ciągu najbliższego roku 50 tys. osób.Uciążliwym zarówno dla mieszkańców jak i turystów jest to, że zimą nie można w spokoju wyjść na spacer i oddychać czystym powietrzem.

Nie palmy śmieci – dbajmy o zdrowie i przyrodę, której jesteśmy częścią.

7 komentarzy “Smog nie bierze się znikąd”
 1. Najbardziej krzyczą ci co jeszcze rok lub kilka lat temu palili w piecach,
  ale jak zainwestowali w gaz to już chcą mieć czyste powietrze.
  Zapomniał wół jak cielęciem był

 2. Smród z kominów i niby kominków jest taki ze strach okna otworzyć i to nie tylko w okresie grzewczym ale również sezonem ( bo palą aby ogrzać wodę) i do tego jeszcze wymagają w sezonie opłaty klimatyczne ! Śmierdzi po prostu Nikt na to nie reaguje i tyle!

 3. Proponuje zacząć od małych kroków i napisać artykuł nt. palenia od góry -> https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

  Dzięki odpowiedniej technice spalania wydobywa się mniej spalin i smrodu oraz następuje bardziej ekonomiczne spalanie opału 🙂

 4. Pali sie tym co sie znajdzie i jest niepotrzebne tj;papiery ,smieci drewno z lasu lub palety , wazne ze w domu jest cieplo.Ze te smrody innym Ida na zdrowie to nikogo nie interesuje ,Starczy tylko pochodzic po Miedzyzdrojach i zobaczyc z ktorego komina te smrody dymia , straz miejska powinna odpowiednie kary nalozyc zeby temu bezprawie zakonczyc.To chodzi o nasze zdrowie i naszych dzieci dlatego kary powinny byc wysokie.

  • Chociażby Myśliwska i słynne smrodzące co roku trio….Syf z komina wprost do moich płuc.Dlaczego mam tym syfem oddychać…?Ja mam gazówkę, a sąsiad zamiast zmodernizować piec na gazowy stawia sobie płot za kilka tysięcy….Straż Miejska powinna być wyposażona w drona do sprawdzania zawartości dymu, gminę na to stać.Poza tym wystarczy codziennie zobaczyć , kto i ile zadymia nasze Miasto.Jakieś lolalne czujniki jakości powietrza też by się przydały…Stać nasz, bogate miasteczko….;)

 5. Dajmy o przyrodę???Jak dbać o przyrodę Jak MIĘDZYZDROJE są zalewane betonem?