Rzeczy Piękne Haft – Spotkanie z autorkami prac

Stowarzyszenie Archeozdroje wraz z Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach zorganizowało 15 listopada 2019r. spotkanie z autorkami prac wystawionych na wystawie pt. „Rzeczy Piękne – Haft” prezentowanej od 26 października 2019r. w MDK. Zaprezentowano opracowania i wzornictwo haftów Pomorza, hafty Hazów na tiulu oraz hafty kwiatów z ręczników ludowych obrzędowych z rejonu Podlasia – dzięki współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku i Oddziałem Muzeum w Bielsku Podlaskim. Jedną z tablic poświęcono haftom sakralnym na albie i ornatach z Międzyzdrojów. Do powstania wystawy włączyły się mieszkanki naszych wysp i członkinie Archeozdroje ze swoimi zbiorami. Podczas kameralnego spotkania, Pani Ewa Truskolaska ze Świnoujścia opowiadała o żmudnej pracy nad haftowaniem prac wg obrazów czeskiego przedstawiciela secesji, którym jest Alfons Mucha. Obraz „Wiosna” został wykonany z niezwykłą precyzją, a nad obrazem „Dama z piórem” autorka pracowała trzy miesiące. Zachwyt budzi również fragment obrazu z Kaplicy Sykstyńskiej. Pani Grażyna Małaszko z Międzyzdrojów, wielbicielka twórczości malarzy flamandzkich, podzieliła się tajemnicami powstawania obrazów z pawiami, obrusów z haftem płaskim, łańcuszkowym, krzyżykowym, koralikowym oraz richelieu. Obraz pt. „Paw biały w parku” wymagał precyzji wykonania, doskonałego wzroku i kunsztownego doboru muliny. Pani Monika Jakubowska zaprezentowała komplet biżuterii wykonanej haftem soutach. Zdradziła tajemnicę powstawania tego typu biżuterii, niezwykle pięknej i według własnego pomysłu. Inspiruje się twórczością prekursorki biżuterii ze sznureczków sutasz – projektantki Dori Csengeri. Pani Monika podkreśliła, że sznureczki do haftu soutache produkowane są w różnych krajach, również w Polsce.

Na naszych wyspach niepodzielnie króluje haft krzyżykowy, półkrzyżykowy, haft płaski i richelieu.

Dziękujemy Autorkom za przyjęcie zaproszenia na spotkanie, mogliśmy porozmawiać przy kawie, herbacie i ciastku o trudach powstawania haftowanych prac, ogromnej satysfakcji i radości z ukończenia swoich dzieł. Życzymy wielu radości i pomysłów w trudnej i pięknej sztuce haftu.

Wystawa trwa od 26 X 2019 do 24 XI 2019 MDK Międzyzdroje, sala pod świetlikiem I piętro.

Zapraszamy w 2020 roku na II edycję opowieści o Rzeczach Pięknych z haftem w roli głównej.

Stowarzyszenie Archeozdroje
fot. MDK

3 komentarze “Rzeczy Piękne Haft – Spotkanie z autorkami prac”
  1. Życzę organizatorom i artystom wielu tak wspaniałych prezentacji.

  2. Podobało mi się, taka szykowna prezentacja ułamka tego co tworzą nasi artyści. Niektórzy tylko robią cudne rzeczy dla siebie a szkoda.

  3. Bardzo ładne?