Rewolucja w spółkach: spodziewane milionowe oszczędności.

Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek zapowiada fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu gminnych spółek. Same zmiany na stanowiskach prezesów ZWiK i Promenady przyniosą oszczędności dla budżetu ponad 700.000 zł rocznie.

Skrót:

➡ Nowy prezes ZWiKu – Tomasz Jaworski

➡ Spółki Promenada i Nowe Centrum połączone w jedną.

Według informacji udostępnionych przez gminę, wprowadzone zmiany mają obniżyć koszty funkcjonowania spółek i ukrócić patologię gargantuicznych wynagrodzeń.
Przypomnijmy, celem istnienia spółek jest odciążenie budżetu gminy w zadaniach, których nie jest w stanie udźwignąć. Inwestycje zostają wyprowadzone na zewnątrz i realizowane przez gminne spółki. Ostatnie lata zostawiły wiele niedopowiedzeń w funkcjonowaniu spółek gminy, szczególnie w temacie wynagrodzeń niektórych z prezesów i sprawności działania, co najpewniej przyczyniło się do decyzji obecnych władz.

Czytaj więcej: Nowy ratusz w Międzyzdrojach

Tomasz Jaworski przejął funkcję prezesa, i zarazem kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Stanowisko połączonych spółek Promenada i Nowe Centrum objął dotychczasowy prezes spółki Nowe Centrum, Mateusz Foltyński.

Same zmiany kadrowe mają przynieść 270.000 zł oszczędności w spółce ZWiK i 430.000 zł w połączonych spółkach Nowe Centrum i Promenada, co w ciągu 5 letniej kadencji przyniesie nawet 3,5 mln zł oszczędności.

 

42 komentarze “Rewolucja w spółkach: spodziewane milionowe oszczędności.”
 1. Pamiętam, że był kandydat na burmistrza, który przepowiadał jak te manewry ze ZWiKiem i remontem oczyszczalni ścieków skończą się utratą kontroli przez gminę nad tą spółką. I widzę, że ten scenariusz w tę stronę zmierza.

 2. A co ze spółką córką „MARINA”

 3. Ważna i poważna informacja dla Pana Burmistrza Mateusza Bobka i mieszkańców Gminy Międzyzdroje.

  Firma „FMT LTD” SP. Z O.O., ŚWINOUJŚCIE oraz GIF, GARBOŚ, FRUKACZ, JASIUKIEWICZ SPÓŁKA KOMANDYTOWA, ŚWINOUJŚCIE, w których to spółkach obecny Sekretarz Gminy Międzyzdroje, członek UTAJNIONEJ Rady Nadzorczej ZWiK Międzyzdroje – Pan ADAM SZCZODRY jest osobą WSPÓŁWYSTĘPUJĄCĄ.

  Mój ALERT podykowany jest troską o to, aby w przyszłości mieszkańcy Gminy Międzyzdroje nie płacili za wodę i ścieki np 50 zł
  Radni pytajcie o szczegóły na sesji w dniu 25 kwietnia br. o to was proszę

  Pozdrawiam

  • Przyjdź i sam zapytaj.
   Potrafisz pisma przed sesją różności .
   BRAK CI ODWAGI.

   • Przyjdę i na pewno zadam to pytanie, a jeśli Przewodniczące nie da mi głosu to poproszę .o to któregoś z radnych, albo mieszkań ca Międfzyzdroje.

    Sprawa jest poważna i może to frealizować nawet kapitał powiązany z Panem Aleksandrem Jasiukiewiczem, mnke to osobiście nie przeszkadza.

    Ważnym jest, aby umoy resalizacyjne częsciowe konieczne finansowanie budowy oczyszczalni ścieków były prawidłowo spisane i aby do tego doprowadzić Pan Burmistrz Bobek powinien już do tej operacji przygotowywać i Panu Burmistrzowi należy w tym pomóc i skończyć z tanim populizme politycznym.

    Ja w każdym razie, jeśli Pan Burmistrz będzie sobie tego życzxył to chętnie i nketpłatnie w tym pomogę.

    Pozdrawiam

   • I po co tak się podniecasz Eugeniusz.
    Wczesnej pisaliśmy tutaj że WODA i ścieki będą drogie około 25 zł to twierdziła że i tak mamy tanio.
    Pisaliśmy że w spółkach w zarządach są prezesi innych Międzyzdrojach spółek to też Tobie nie przeszkadzało.
    Czyli teraz jak nie masz gdzie zamieszać to ogłaszasz ALERT .
    EUGENIUSZKU masz Ty swoją gmina i tam troluj tutaj nam twoją pomoc jest zbyteczna.
    Ps.
    Widzisz bidaku nawet na sołtysa Ciebie nie namascili.

   • Jestem przekonany, że Burmistrz takich dordców jak ty słuchał nie będzie.

    Pozdrawiam

   • Myślę że takich ja Ty Eugeniusz Burmistrz popedzi na „cztery wiatry”.
    Rok temu twierdziles ( Mam skany) że nie ma lepszego wyjścia z sytuacji A teraz ogłaszasz ALERT bo ktoś coś kombinuje.
    Eugeniuszku geniuszku gubisz się i motasz w ciemnościach jesteś już na smietniku histori to OCZYWISTA oczywistosc.
    Jak żyć bez wsparcia i knucie pytam się Ciebie.

   • Drogi Zbyńku Burmistrz nic nie kombinuje, lecz inni to czynią, aby w przyszłości przejąć w ręce prywatne cały ZWiK, ale to widać ciebie przerasta.

    Ważne jest jedno, aby dotarło do wszystkich zainteresowanych, że wtedy kiedy były robione kosztorysy zarobki pracowników były w Polsce średnio ok 30% niższe. Zarobki wzrosły się i będą się WZRASTAĆ, co mnie jako związkowcz bardzo cieszy, ale to powoduje znaczny wzrost kosztów realizacji wszelkich inwestycji.

    Ten fakt spowodował, że brakuje ok 30 baniek na sfinansowanie budowy oczyszczalni.

    Pan Burmistrz Mateusz Bobek łudzi się nadzieją, podsycaną przez „REKINÓW BUSSINESOWYCH”, że jest możliwe pozyskanie tańszego wykonawcy – co jest niewykonalne w praktyce.

    A zatem rysują się dwa scenariusze, oba kiepskie dla Gminy Międzyzdroje:

    1. Po bezskutecznym poszukiwaniu tańszego wykonawcy, po upływie ok. 1/2 roku Panu Burmistrzowi, który nie ma żadnego doświadczenia bussinesowego „REKINI BUSSINESOWI” podsuną umowy, że oni wyłożą brakującą kwotę, ale te umowy będą korzystne dla „REKINÓW BUSSINESOWYCH” a nie dla Gminy Międzyzdroje. W praktycze ćwiczy to już powiat ze szpitalem.

    2. Wariant jeszcze gorszy tzn „REKINI BUSSINESOWI” podsuwają Buremistrzowi firmę, która zgodzi się wykonać tą oczyszczalnię za 63 mln. zł – efekt tego będzie taki, że firma po wykonaniu np 80% inwestycji zbankrutuje i zejdzie z budowy. Gmina nie dotrzyma terminu wykonania inwestycji, czego skutkiem będzie utrata 40 baniek dotacji oraz zostanie wypowiedziana pożyczka przez NFOŚ, która zabezpieczona jest 100% wartości oczyszczalni. Wejdzie wtedy komornik i sprzeda „REKINOM BUSSINESOWYM” oczyszczalnię za np 1/3 wartości bo tyle wystarczy na spłatę pożyczki dla NFOŚ i opłaty komornicze.

    Wtedy Gmina Międzyzdroje na pewno w jednej konkurencji WYGRA, a mianowicie pobije rekordzistę Polski Szklarską Porębę w której to miejscowości cena za ścieki i wodę w/g stanu na kwiecień 2019 r. mieszkańcy muszą płacić 33 zł i 13 gr za metr sześcienny ścieków i wody.

    Jestem na 100% przekonany, że Pan Burmistrz Bobek weźmie sobie to do serca i od zaraz będzie poszukiwał bezpiecznego kapitału na sfinansowanie brakującej kwoty 30 baniek na budowę oczyszczalni.

    Pozdrawiam

    PS
    Aktualnie cena wody i ścieków w Międzyzdrojach wynosi 11 zł i 20 gr za metr sześcieny a np w Sławoborze woj. Zachodniopomorskie wynosi 22 zł i 57 gr i co ważne gmina ta jest członkiem Związku Gmin Dorzecza Parsęty.

   • Gminę STAĆ na taką kwotę.
    Międzyzdrojach bogata gmina JEST

   • Pani Zosiu w przypadku jeśli Pan Burmistrz popełni błąd strategiczny i da się ograć „BUSSINESOWYM REKINOM” ze Świnoujścia, którymi się otoczył, to za to wpierwszej kolejności zapłacą mieszkańcy Gminy Miedzyzdroje w postaci wyższych opłat za wodę i ścieki.

    Kwota 33 zł i 13 gr za metr sześcienny wody ścieków w Szklarskiej Porębie nie wzięła się z przypadku lecz z błędów rzadzących.

    Gmina Międzyzdroje będzie zdążać w tym samym kierunku o ile Pan Burmistrz Bobek nie zrezygnuje z taniego populizmu politcznego i nie zacznie na poważnie rozglądać za bezpiecznym kapitałem, który sfinansuje brakujące 30 baniek na budowę oczyszczalni.

    Rację miał Pan Burmistrz na spotkaniu z mieszkańcami, że kapitał prywatny jest niebezpieczny.

    Ja do tego dodaję, że kapitał „REKINÓW BUSSINESOWYCH” ze Świnoujścia jest SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNY i dlatego jest to bardzo poważne wyzwanie dla Pana Burmistrza, albowiem bez udziału kapitału prywatnego przy budowie oczyszczalni się nie obejdzie – do czego „REKINI BUSSINESOWI” ze Świnoujścia przygotowują się na pewno..

    Pozdrawiam

  • Marek rozszerz temat. Zasadnicze pytanie czy sekretarz powinien zasiadac jako członekoczywiscie może, ale. ?

 4. 12 lat przy burmistrzu Doroszu i brak wiedzy, że jest aż tak źle? W kampanii wyborczej słyszałem że jest wiedza a tu nagle się okazuje że wiedzy brak i jakieś nerwowe ruchy bo kasa pusta. Przygotujmy się na drenowanie naszych portweli.

 5. Burmistrzu.
  Co się dzieje w naszej gminie
  Gmina przyjmuje coraz więcej osób „sezonowo”
  Gminę bez kredytu bez obligacji na nic niestac.
  Finanse gminy są do tyłu dlaczego ???
  Gdzie tkwi błąd inwestycję w promenadę.
  Gdzie KASA za dzierżawę w pierwszej linii ????.
  Kasa leży na deptaku na plaży .
  Czy tego nie widać??.
  Pracował ratownik na plaży i co nie wie co jest pięć????.

 6. Ciekawe kto tak wyprowadzil gminę w taki dołek.
  Kasy na nic nie ma.

 7. Dobra roboty z tymi spółkami.Psy szczekaja karawana jedzie dalej.Konsekwencji w realizacji programu Panie Burmistrzu

 8. Jak to rozumieć???.Do wyborów gmina odzywała w dostatek przekazy z sesji były Burmistrz twierdził że ma zabezpieczenia na wszystko.
  -remonty ulic.
  -budowa hali w WAPNICY.
  -oczyszczalnia ścieków już tuż tuż.
  -bez spółek nie widzi gminy.
  -zieleń miejska kwitnie.
  -zarobki prezesów są dostosowane do ich ciężkiej pracy .
  -do kasy gminy wpływają diwidendy że spółek.
  CO BARDZO CIEKAWE obecny Burmistrz ani razu temu się nie sprzeciwił.
  Czyli gmina dobrze stała .Teraz po paru miesiącach Panowania takie kwiatki wyrastają???.

  • Panie Tadeuszu nie wyrastają zadne kwiatki tylko na skutek wzrostu wynagrodzeń, co mnie jako związkowca cieszy, rosną również koszty realizacji inwestycji i cena 93 mln za budowę oczyszczalni, jeśli przetarg będzie unieważniony, może tylko WZROSNĄĆ, a na pewno nie spadnie.

   To powoduje, że Pan Burmistrz Bobek MUSI sięgnąć po zaangażowanie kapitału prywatnego na częściowe sfinansowanie budowy oczyszczalni – co jest OCZYWISTĄ OCZYWISTOŚCIĄ.

   Świadomy tego, OCZYWISTEGO FAKTU, jest Pan Aleksander Jasiukiewicz i wraz z kapitałem z nim powiązanym przygotowują się do tej operacji, która jest NIEUNIKNIONA.

   Ja nie mam nic przeciw Panu Jasiukiewiczowi i kapitałowi z nim powiązanemu, ale jeśli zaistnieje taka sytuacja, ze budowę oczyszczalni częściowo będzie MUSIAŁ sfinansować kapitał prywatny to ja na pewno dopilnuję, aby umowa była spisana w sposób BEZPIECZNY dla Gminy Międzyzdroje.

   Jestem przekonany, że Pan Burmistrz Bobek, który nie ma ŻADNEGO doświadczenie bussinesowego, trzeźwo oceni sytuację i już zacznie rozglądać się za kapitałem prywatnym na realizację budowy oczyszczalni w Międzyzdrojach i jestem przekonany, że znajdzie bardziej BEZPIECZNY kapitał prywatny od kapitału powiązanego z Panem Jasiukiewiczem.

   Pozdrawiam

   • Prywatny kapitał przy budowie oczyszczalni ścieków dla miasta.
    Eugeniusz można się pomylić ale żeby aż takie głupoty wypisywać to tylko Ty możesz coś takiego wymyśleć.
    Ty możesz dopilnowac swojego ogródka jeżeli takowy posiadasz A rady w co i kto to swojej siostrzycce polecaj bo ostatni marnie wyglądała.
    Ps.
    Jeżeli czytasz cały post to odpisuje ma cały A nie wybiórczo
    I nie zmieniaj tematu rozmowy.

   • Panie Tadeuszu udział kapitału prywatnego przy budowie oczyszczalni jest NIEUNIKNIONY i takich doradców jak Pan Pan Burmistrz Bobek powinien pogonić od siebie na cztery wiatry..

    Ja dobrze życzę Panu Burmistrzowi Bobkowi i boję się aby nie obudził z ręką w nocniku zwanego bardziej uczenie „SZPONAMI JASIUKIEWICZA”.

    Pozdrawiam i życzę trzeźwego patrzenia na Świat

   • 1) Zacznijmy od tego że nie jest Pan w stanie wyjaśnić co dokładnie składa się na kwotę 93 mln zł. Równie dobrze firma z przetargu mogłaby powiedzieć 120 mln zł i pewnie ta sama melodia byłaby grana… że ino tak musi być… Otóż nie musi.

    2) Firma, która złożyła ofertę jest holdingiem składającym się z kilku specjalistycznych firm. Takich podmiotów jest stosunkowo niewiele na polskim rynku. Ponadto ów podmioty mają DOKŁADNE rozeznanie co do rynku, możliwości, konkurencji etc. Dobrym posunięciem było opóźnienie terminów realizacji ze strony Bobka

    3) Bobek może bezpośrednio zaprosić firmy z zagranicy do inwestycji żeby ostudzić zapędy graczy na polskim rynku

    4) ZWIK powinien zamówić kosztorys w wersji jawnej. Obecny jest pewnie objęty tajemnicami handlowymi i innymi bzdurami

    5) Jest możliwość przekształcenia/wzbogacenia inwestycji oczyszczalni zachowując projekt prawie w oryginale i uzupełniając inwestycjami komplementarnymi w ten sposób by spółka bądź zakład(w przyszłości) zachował pełną kontrolę nad wodą. Wymogiem jest stworzenie kosztorysu wg określonych warunków(głównie chodzi o jawność)

   • Zawsze może Pan Burmistrz znaleźć firmę typu „KOWEX”, która zejdzie z budowy po wykonaniu np 90% inwestycji i efekt będzie taki, że stracone będzie 40 mln dotacji a NFOŚ, który dał 25 baniek kredytu uzyskując zabezpieczenie kredytu w postaci 100% udziałów oczyszczalni wypowie kredyt.

    To może spowodować, że np kapitał powiązany z Panem Aleksandrem Jasiukiewiczem kupi od komornika oczyszczalnię za 1/2 wartości bez jaklichkolwiek obciążeń i podyktuje ceny ścieków i to będzie katastrofa dla Gminy Międzyzdroje.

    Wierzę, że Pan Burmistrz Bobek w porę dostrzegnie to zagrożenie i właściwą decyzję podejmię.

 9. Z informacji zapisanych w BiP Międzyzdroje wynika, że w spółce Promenada Rada Nadzorcza składa się z następujących osób.
  dr Zbigniew Olech – Przewodniczący Rady Nadzorczej
  dr Aneta Zaremba – Członek Rady Nadzorczej
  mgr Grażyna Ingielewicz – Członek Rady Nadzorczej
  Informacje te są nieaktualne, albowiem skład został zmieniony i jak się okazało utajniony.
  Czyżby miało to związek z osobą Pana Aleksandra Jasiukiewicza, większościowego udziałowieca Spółki Doradztwa Podatkowego Pronet sp. z o.o ze Świnoujścia, działającej od 1988 r. jednego z aktualnych członków Rady Nadzorczej Promenady ?

 10. No to mamy Pozoranta. I od razu widać z jakiej zupy mu nogi wyrastają.

 11. Kto jest właścicielem dzierżawionego lokalu Spółki PROMENADA przy Promenadzie ?
  Jaki jest koszt wynajmu /

 12. Veni vidi uciekłem

  Naiwniacy.Czy wy sie kiedyś nauczycie ?Człowiek z irokezem na głowie wytrenowany przez czlowieka wykształconego przez prl nie moze wprowadzić żadnej korzystnej zmiany z racji braku nowych bądź innych doświadczeń.Taka Stara -Nowa ryba w starej malej sadzawce powielajaca stare schematy.Moge się mylić ale wątpię.I tyle.

 13. Czyli powstaje NOWA spółka.
  A co z biurem spółki Promenada dale będzie dzierżawa płacone za lokal?? BIURO jest przy promenadzie koszty nie małe to jest tak zwana oszczędność.

 14. Panie Burmistrzu czy rewolucja w spółkach miała polegać na powołaniu do Rad Nadzorczych

  – w spółce Promenada – Pana Jasiukiewicza – doradcę podatkowego oraz większościowe udziałowieca Spółki Doradztwa Podatkowego Pronet sp. z o.o ze Świnoujścia

  – w spłółce ZWiK – Pana Szczodrego – Sekretarza gminnego kapitałowo powiązanego z Panem Jasiukiewiczem

  Nic dobrego z tego nie będzie.

 15. Kasa misiu nic więcej

  Proszę was, jak widzę te nazwiska i wiem co to za ludzie szczególnie jeden z panów prezesów to śmiech mnie bierze, nic się w Międzyzdrojach nie zmieni na lepsze dla mieszkańców, plan dorsza jest dalej wdrazany z drobna kosmetyka, przypominam że obecny burmistrz wyrósł przy poprzednim, który był jego mentorem, razem działali w jednym komitecie/partii i za to wszystko co jest i co wtedy podpisano, te sprzedaże gruntów zmiany w planie pod wielkie wieżowce te śmieszne spoleczki miejskiej z kosmicznymi zarobkami za brak kompetencji tych prezesów jak slynne chociaż ruchome schody obaj sa winni, to te same rządy i plany tylko nazwiska inne

  • Zrównoważony rozwój trwa
   Ludzie w co wyście wierzyli że będzie lepiej .???.
   Moim zdaniem Obecny Burmistrz 12 lat przy boku Leszka D.
   CZY coś zrobił aby nam Mieszkancom żyło się lepiej .
   Podajcie jakieś przyklady.

 16. A oszczędności pójdą na podwyżki pensji dla nauczycieli i na diety radnych w okresie wakacyjnym

 17. A gdzie będzie biuro nowo powstałej spółki?????.
  Pozdrawiam

 18. Panie Burmistrzu kiedy poda Pan do publicznej wiadomości składy Rad Nadzorczych spółek Promenada i ZWiK ?

  Czyżby to była transparentność tajna ?

 19. Oby tak dalej.

  Brawo dla Burmistrza za połączenie spółek .
  Jestem dumny, że mamy takiego Burmistrza.
  Odważny Konsekwentny Pełen pomysłów Ekonomista Historyk .
  BRAWO i życzę dalszych sukcesów a hejtami się nie przejmować .

  • Taaak. Jednego historyka ekonomistę już mamy na szczeblu rządowym, drugiego na szczeblu samorządowym i jeden i drugi to Mateusz. Jest jeszcze jeden Mateusz ale on już nie jest dobrym ekonomistom bo nie jest historykiem i spółka którą kierował miała marne wyniki.

  • Tak jak za wyborów sami sobie laurki piszcie jak za komuny, komiczni jesteście, lubu dubu

 20. Jeszcze jedna spółka.

 21. zobaczymy jak bedzie wygladała praktyka.

 22. Czy może już cenzura zaczyna działać?
  Czy pryncypał musi przeczytać jako pierwszy i ocenić ?

 23. Burmistrz coś wiedział o spotkaniu sekretarza w mieszkancami Sołectwa??.
  CZY TO tak dział NOWA ENERGIA????.
  CZY MOZE REDAKCJA COS WIEDZIAŁA.??? BO przekazu NIGDZIE nie ma.

 24. To pozorny ruch na początku kadencji, pod koniec okaże się że powstały nowe posadki które pochłonęły ,,oszczędności,,
  to jest norma każdej państwowej władzy.