Ranking Bibliotek 2020 – Międzyzdroje – 4 miejsce w Województwie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach zajęła 32 miejsce w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek 2020 przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. W województwie zachodniopomorskim międzyzdrojska biblioteka zajęła 4 miejsce. 

W tym roku odbyła się dziesiąta edycja Rankingu Bibliotek. Jego celem jest (jak piszą organizatorzy) „nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów”.

Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. 

Przypominamy, że nasza biblioteka w ubiegłym roku zajęła 51. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Jest to dla nas duży awans i sukces, na którego wpływ zdecydowanie miały takie elementy jak: obecność w mediach społecznościowych, posiadanie własnej strony internetowej, liczba nowych woluminów, umożliwienie alternatywnej formy wypożyczania zbiorów, tj. punktu bibliotecznego w Wapnicy, uchwalona strategia rozwoju gminy, która zawiera strategię rozwoju biblioteki, liczba uzyskanych dotacji na organizację różnego typu wydarzeń kulturalnych, działalność Dyskusyjnego Klubu Książki oraz współpraca z 27 organizacjami pozarządowymi. Niestety dyskwalifikuje nas niedostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych oraz nieposiadanie filii bibliotecznych. 

W rankingu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, która w zeszłym roku zajęła drugie miejsce i była najlepsza w woj. zachodniopomorskim. Na miejscu drugim znalazła się Gminna Biblioteka w Świątkach, która awansowała z 5. miejsca, pozostając liderem w województwie warmińsko-mazurskim. Na miejscu trzecim znalazła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin z województwa kujawsko-pomorskiego, która w zeszłym roku zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu.

8 komentarzy “Ranking Bibliotek 2020 – Międzyzdroje – 4 miejsce w Województwie”
  1. Ile startowało ?

  2. Nie wiem jak się pisze biblioteka ale od wejścia jestem oczarowany a może zaczarowany.

  3. Brawo. Cały personel zasługuje na pochwałę bo robi naprawdę dobrą robotę. Zwłaszcza wśród dzieci

  4. A dlaczego nie pierwsze ?

  5. Serdeczne gratulacje !

  6. Gratuluję wszystkim pracownikom Biblioteki i życzę dalszych sukcesów.

  7. 30 lat temu tłumy w niej ,zapisy na książki Prousta,Joyca ,Puzo to se ne vrati.. teraz puste półki i puste głowy

  8. Gratulacjie !!!!