Program edukacyjny „Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli przedszkolaki poznają Woliński Park Narodowy” jest realizowany od 2018 r. W warsztatach edukacyjnych uczestniczą dzieci z grup „Muszelki” i „Marynarze” Przedszkola Miejskiego „Morskie skarby” w Międzyzdrojach.
Do tej pory zrealizowaliśmy dziesięć warsztatów edukacyjnych podzielonych na bloki tematyczne m.in. „Poznajemy Bałtyk – nasze morze”, „Las i jego mieszkańcy”, „Ptaki i ssaki WPN”. Przedszkolaki dowiedziały się, że w logo WPN występuje Bielik oraz poznały zasady zwiedzania parku. Odwiedzając Muzeum Przyrodnicze zapoznały się z ekosystemami Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas kolejnych spotkań dzieci poznawały gatunki drzew, uczyły się je rozpoznawać po liściach i owocach.
Wiosenne spotkania dotyczyły Morza Bałtyckiego, roślinności wydmowej, budowy brzegu morskiego oraz zwierząt występujących w morzu. Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników warsztatów są zawsze zajęcia terenowe. To podczas spacerów i wycieczek można najlepiej podpatrywać przyrodę. W czasie zajęć na plaży przedszkolaki tworzyły rzeźby z piasku, zbierały muszelki, a swoje zmysły doskonaliły na zajęciach na trasie ścieżki edukacyjnej „Leśne Wzgórze”.
W ramach programu, przedszkolaki brały czynny udział w pikniku przyrodniczym i spotkały się
z leśniczym, który opowiadał o pracy w lesie i jakich używa narzędzi do pomiaru drzew.
Podczas jesiennych spotkań dzieci uczyły się rozpoznawania gatunków grzybów, darów jesieni
i poznawały tajemnice mieszkańców lasu. Nauczyły się jak obserwować zwierzęta, odszukiwać ich tropy i ślady w lesie.
Na zajęcia o ptakach drapieżnych przedszkolaki przybyły do Muzeum Przyrodniczego WPN. Wykonały maski ptaków drapieżnych i podczas zabawy z chustą animacyjną wcieliły się w rolę bielików
i drapieżnych sów. Budowę ptaków poznały wykonując makiety 3D na podstawie odrysowywania własnych kształtów.
Do końca realizacji programu zostało 5 spotkań, w tym dwie wycieczki terenowe.
Cieszymy się, że możemy prezentować najmłodszym walory przyrodnicze miejsca w którym mieszkają oraz rozbudzać w nich wrażliwość na piękno przyrody. Odwołując się do polskiego przysłowia że „Czym skorupka za młodu nasiąknie …” uważamy, że warto wpajać naszym najmłodszym proekologiczne postawy i uczyć szacunku do przyrody, ponieważ zaowocuje to w przyszłości.
Super inicjatywa tylko przyklasnac !!!!!!!!
No właśnie – jest taki fajny deptak,plaża a dzieci tylko w ogrodzeniu.nic nie widzą innego od kilku lat.Może czas to zmienić.
W końcu dzieci może wydostaną się za teren przedszkola.
1 zdjecie to nie sa strony wpn. Prosze dzieci nie wprowadzac w blad i od mola kierowac w prawo. Te rejony ze zdjecia to plaza dla lubiacych sie opalac bez…