Projekt „Naj Czuje…” czyli wakacje z kulturą

Z końcem czerwca w przedszkolach i świetlicach wiejskich w pow. kamieńskim wystartował projekt pt. „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów”, który jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w okresie wakacyjnym.

Projekt „Naj czuje…” jest adresowany do dzieci w wieku od 1 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów z terenu powiatu kamieńskiego. Jego celem jest nie tylko dotarcie do najmłodszych mieszkańców z ofertą edukacyjno-kulturalną, ale także zainspirowanie rodziców oraz opiekunów do wykorzystywania łatwo dostępnych przedmiotów we wspólnej, spontanicznej zabawie z dziećmi.

W ramach projektu w miejscowościach powiatu kamieńskiego, w tym z utrudnionym dostępem do kultury, realizowany jest cykl przedstawień „Cała naprzód!” grupy teatralnej „Głowa mała” oraz fabularyzowane warsztaty z integracji sensorycznej: „Naj czuje – mobilna ścieżka zabaw sensorycznych”. Jednym z elementów zajęć jest również stworzenie materiału filmowego pt. „Naj czuje – w co się bawić?”, w którym przedstawione zostaną techniki wykonania zabawek sensorycznych i ich zastosowania w praktyce. Film, który będzie dostępny na stronie internetowej CWM Grodno k. Międzyzdrojów, posłuży jako narzędzie dla animatorów, opiekunów placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodziców i będzie zawierał przykłady wspólnych zabaw. W ramach projektu powstaną także autorskie zabawki sensoryczne, wykorzystywane podczas pracy z dziećmi, a następnie przekazane do niektórych placówek objętych projektem.

Projektem objęte są placówki i świetlice powiatu kamieńskiego w tym: przedszkole w Dargobądzu, Kołczewie, Wolinie i Międzyzdrojach oraz świetlice wiejskie w Ostromicach, Troszynie, Domysłowie, GOKiS w Golczewie. Finałowe spotkanie uczestników projektu odbędzie się w CWM Grodno we wrześniu.

Projekt „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ewa G.